Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Timisoara

Reply
 
Thread Tools
Old 20-12-10, 20:50   #16
sony_exodus

Stage 1
 
sony_exodus's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 16
Default Re: polish auto?

LGP Zentrum, pe Liviu Rebreanu nr. 74 (cam prin zona intersectiei cu Drubeta) la 150 de lei, polish auto am gasit de pe alt forum, un tip zicea ca cineva ia zgariat masina si a fost acolo si la pretul asta a iesit destul de ok. daca merge cineva pe acolo sa posteze pe forum sa stim si noi...STIMA & RESPECT. ALT sediu Expert Detailing sunt in spate la MOL-ul de pe rebreanu colt cu brancoveanu calitatea e ireprosabila dar si preturile sunt pe masura
Bd. Constantin Brancoveanu 86/1 Telefon: 0256 27 29 27 / 0724 876 888
Email: timisoara@expertdetailing.ro

Program: luni-vineri - 08:30-17:00 SPER SA VA AJUTE CU CEVA.

http://www.curatenietimisoara.net/index.htm

Last edited by sony_exodus; 20-12-10 at 21:03.
sony_exodus is offline   Reply With Quote
Old 09-02-11, 11:10   #17
seba78

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 4
Default Re: polish auto?

de polishat toti spun ca fac polish....de luat din lac iau toti, dar toata treaba este cum iei din el,cum corectezi lacul....si la Pico bello si toate spalatoriile nu se face ce trebuie..dupa cateva spalari nu iti doresti sa o fi polishat,apare acel efect de holograma, mai ales pe culori inchise e durere.nu evb de o suta de pasi si de produsele folosite...sunt si ele importante dar nu stiu toti ce sa faca cu ele. Cineva (destept fiind) spunea la clienti ca MAKITA face tot. ok. face dar in mana cui trebuie. la un polish profesional lucreaza doua persoane si e de munca ore bune,depinde de masina. sfatul meu e sa nu va faceti la toti prapaditii cu bani putini. nu ai bani si o masina cat de cat mai bine o speli si atat.
seba78 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-11, 16:42   #18
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: polish auto?

Quote:
Originally Posted by seba78 View Post
de polishat toti spun ca fac polish....de luat din lac iau toti, dar toata treaba este cum iei din el,cum corectezi lacul....si la Pico bello si toate spalatoriile nu se face ce trebuie..dupa cateva spalari nu iti doresti sa o fi polishat,apare acel efect de holograma, mai ales pe culori inchise e durere.nu evb de o suta de pasi si de produsele folosite...sunt si ele importante dar nu stiu toti ce sa faca cu ele. Cineva (destept fiind) spunea la clienti ca MAKITA face tot. ok. face dar in mana cui trebuie. la un polish profesional lucreaza doua persoane si e de munca ore bune,depinde de masina. sfatul meu e sa nu va faceti la toti prapaditii cu bani putini. nu ai bani si o masina cat de cat mai bine o speli si atat.
da clar ca un polish calumea se face din mai multi pasi si dureaza ceva...+ ca trebuie si material evident 3m,prevent,sonax sau ce o fi...
pana la urma m-am rezumat la promotor,de unde am luat o pasta abrasiva si frecare cu carpa mai apoi spalatoria cu aplicare de ceara si gata....cum vine timpul bun o sa trec pe la carsystems ca am auzit ca se face bine acolo si dau un ban dar ma gandesc ca o sa fie si rezultate
__________________
Custom Bobo al meu "nigar briliant,pe Schmidt Vn line r18"...

Vand Wv Vento 1.9tdi !!
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...0-9975240.html
soosy is offline   Reply With Quote
Old 09-02-11, 19:07   #19
seba78

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 4
Default Re: polish auto?

imi pare rau ca trebuie sa te dezamagesc dar nu se mai polisheaza la CAR SYSTEMS......crede-maproblema nu e de pasi sau de materiale problema este cand iei din lac sa iei uniform...e vb. de microni..nu multi au habar de asa ceva..trebuie si scule si hala cu neoane pozitionate in asa fel incat sa bata lumina din toate unghiurile..si este o treaba totala pt exterior practic dupa care se aplica o ceara de protectie cu o masina orbitala care vibreaza si imita miscarea mainii.ceara ofera protectie impotriva oxidarii sau matuirii de la soare ,ploi, etc. dar nu de mana spalatorului auto........
seba78 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-11, 20:42   #20
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: polish auto?

nu stiam ca la carsystems nu se mai ocupa cu polish
nu ii problema ca pana apare vremea buna am timp destul sa gasesc alta firma care se ocupa cu detaling...

clar ca ii complicata treaba cu polishul dar pana la urma la pretul care multi lucra este dat si de faptul ca nu ii cel mai profi mana de polish dar na...
soosy is offline   Reply With Quote
Old 11-02-11, 19:22   #21
ciure2001
Honda Driver

Stage 3
 
ciure2001's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 101
Member of:
[Honda]
Default Re: polish auto?

Quote:
Originally Posted by seba78 View Post
imi pare rau ca trebuie sa te dezamagesc dar nu se mai polisheaza la CAR SYSTEMS......crede-maproblema nu e de pasi sau de materiale problema este cand iei din lac sa iei uniform...e vb. de microni..nu multi au habar de asa ceva..trebuie si scule si hala cu neoane pozitionate in asa fel incat sa bata lumina din toate unghiurile..si este o treaba totala pt exterior practic dupa care se aplica o ceara de protectie cu o masina orbitala care vibreaza si imita miscarea mainii.ceara ofera protectie impotriva oxidarii sau matuirii de la soare ,ploi, etc. dar nu de mana spalatorului auto........
Se pare ca la teorie esti bun dar ceea ce spui tu acolo nu are nimeni( un loc special amenajat pentru polish.cel putin nu in tm)daca vreti un polish ce trebe mergeti la Best Engine in calea lipovei pe ion ionescu de le brad...Vopsitorii de acolo sunt ce trebe si fac lucrari de calitate.eu am fost si mi-am polishat masina acolo si am fost mega multumit de rezultate.
__________________
.......
ciure2001 is offline   Reply With Quote
Old 11-02-11, 19:28   #22
seba78

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 4
Default Re: polish auto?

Quote:
Originally Posted by ciure2001 View Post
Se pare ca la teorie esti bun dar ceea ce spui tu acolo nu are nimeni( un loc special amenajat pentru polish.cel putin nu in tm)daca vreti un polish ce trebe mergeti la Best Engine in calea lipovei pe ion ionescu de le brad...Vopsitorii de acolo sunt ce trebe si fac lucrari de calitate.eu am fost si mi-am polishat masina acolo si am fost mega multumit de rezultate.
eu nu numai la teorie si la practica ma pricep. vopsitorii nu stiu sa polisheze. Nici la prezentantzele auto. este si in TM dar nu vreau sa fac reclama gratuita nimanui. eu am lucrat ani de zie la EXPERT DETAILING.cine face polish in oras sunt doar amatori...mai intreaba.......................................
seba78 is offline   Reply With Quote
Old 11-02-11, 19:44   #23
ciure2001
Honda Driver

Stage 3
 
ciure2001's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 101
Member of:
[Honda]
Default Re: polish auto?

Quote:
Originally Posted by seba78 View Post
eu nu numai la teorie si la practica ma pricep. vopsitorii nu stiu sa polisheze. Nici la prezentantzele auto. este si in TM dar nu vreau sa fac reclama gratuita nimanui. eu am lucrat ani de zie la EXPERT DETAILING.cine face polish in oras sunt doar amatori...mai intreaba.......................................
Esti tu sigur ca dupa 8ani de lucru in germania nu pot face un polish cum trebe?apropo tu nu ai cumva un astra f rosu?
ciure2001 is offline   Reply With Quote
Old 11-02-11, 20:10   #24
sony_exodus

Stage 1
 
sony_exodus's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 16
Thumbs up Re: polish auto?

Multam bine de stiut, apropo a incercat cineva la Pico Bello de pe calea lipovei, am vazut afis mare ca fac polish auto de calitate nu stiu nimic, dar daca incearca cineva la ei sa ne spuna si noua, eu mai astept pana la polis,am de facut niste investitii in ea, vrea sa ii schimb farurile si triplele si sunt cam scumpe ce vreau eu, plus ca imi bat putin tachetii,dar spe sa rezolv cat mai repede. STIMA SI RESPECT.
sony_exodus is offline   Reply With Quote
Old 11-02-11, 20:19   #25
seba78

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 4
Default Re: polish auto?

Quote:
Originally Posted by ciure2001 View Post
Esti tu sigur ca dupa 8ani de lucru in germania nu pot face un polish cum trebe?apropo tu nu ai cumva un astra f rosu?
nu am astra .cine polisheaza de 8 ani stie ce face . tu esti pusti ai 21 ..polishezi de la 13 ani?nu prea cred. nici teorie macar .greu de crezut..cauta pe net. DETAIL PLUS si ai sa vezi despre ce vorbesc.. meseriasi prin garaje sunt multi dar nu multi stiu ce lucreaza ,ce trebuie corectat, dau pe masina orbeste, aici e vorba de o treaba diferita de ce stii tu sau ai auzit.
seba78 is offline   Reply With Quote
Old 11-02-11, 23:39   #26
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: polish auto?

Quote:
Originally Posted by ciure2001 View Post
Se pare ca la teorie esti bun dar ceea ce spui tu acolo nu are nimeni( un loc special amenajat pentru polish.cel putin nu in tm)daca vreti un polish ce trebe mergeti la Best Engine in calea lipovei pe ion ionescu de le brad...Vopsitorii de acolo sunt ce trebe si fac lucrari de calitate.eu am fost si mi-am polishat masina acolo si am fost mega multumit de rezultate.
si scoru cam cat ar fi la un full polish...?!
soosy is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 18:27   #27
sony_exodus

Stage 1
 
sony_exodus's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 16
Default Re: polish auto?

Quote:
Originally Posted by soosy View Post
si scoru cam cat ar fi la un full polish...?!
Salut, nu stiu cat este scorul la un polis auto, dar am auzit ca este in jur de 150-220 lei habar nam, eu cand imi spal masina il spun la cel care o spala sa deie si cu ceara pe ea, din aia lichida...bla bla...ma costa in plus 5 lei la chesrtia asta. Cum am zis deocamdata vreau sa investesc putin in ea, dar cum stau cam naspa cu banii trebe sa astept incet incet. STIMA SI RESPECT Sorin_TM.
sony_exodus is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 18:28   #28
ciure2001
Honda Driver

Stage 3
 
ciure2001's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 101
Member of:
[Honda]
Cool Re: polish auto?

Quote:
Originally Posted by seba78 View Post
nu am astra .cine polisheaza de 8 ani stie ce face . tu esti pusti ai 21 ..polishezi de la 13 ani?nu prea cred. nici teorie macar .greu de crezut..cauta pe net. DETAIL PLUS si ai sa vezi despre ce vorbesc.. meseriasi prin garaje sunt multi dar nu multi stiu ce lucreaza ,ce trebuie corectat, dau pe masina orbeste, aici e vorba de o treaba diferita de ce stii tu sau ai auzit.
cum zici tu.....
ciure2001 is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 20:14   #29
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: polish auto?

Quote:
Originally Posted by sony_exodus View Post
Salut, nu stiu cat este scorul la un polis auto, dar am auzit ca este in jur de 150-220 lei habar nam, eu cand imi spal masina il spun la cel care o spala sa deie si cu ceara pe ea, din aia lichida...bla bla...ma costa in plus 5 lei la chesrtia asta. Cum am zis deocamdata vreau sa investesc putin in ea, dar cum stau cam naspa cu banii trebe sa astept incet incet. STIMA SI RESPECT Sorin_TM.
da mersi
dar pe ciure intrebam ca cat este polisul ce zicea ca stie el...
faza cu ceara de la spalatorie stiu...am mai facut si eu acas(12 lei ii o cutie mare de ceara si iti poti face de 10 ori aprox...)dar aia ii pentru un luciu pe moment,polish ii total alta treaba
bafta
soosy is offline   Reply With Quote
Old 22-02-11, 17:02   #30
sony_exodus

Stage 1
 
sony_exodus's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 16
Default DISTRIBUTIE

Salutare baieti, am si eu o intrebare, am un bmw e36 si as vrea sa stiu la cati km se schimba distributia (la mine distributia nu este pe lant) astept raspunsuri. STIMA SI RESPECT.
sony_exodus is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -