Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 10-05-13, 07:58   #1
lucian27b

Stage 2
 
Join Date: May 2013
Posts: 44
Exclamation sfat achizitie sistem

Salutare,
Am nevoie de sfaturile voastre pentru o config de sunet pe Duster am achizitionat o unitate multimedia 2 din,china.
Vreau sa pun 2 boxe fata ,sistem, si sa-i fac insonorizare, sistemul pe cat sa fie 13 sau 16,5 ?. Ma gandesc in viitor sa schimb HU (alpine sau pionner, tot 2 din), deci trebuie sa ma gandesc ce boxe sa pun sa sune bine si cu noul HU.
Astept sugestii . Multam
lucian27b is offline   Reply With Quote
Old 10-05-13, 09:14   #2
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: sfat achizitie sistem

Buget ? sau avem fara limita ?
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 10-05-13, 09:18   #3
lucian27b

Stage 2
 
Join Date: May 2013
Posts: 44
Default Re: sfat achizitie sistem

Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
Buget ? sau avem fara limita ?
400- 500 RONI
lucian27b is offline   Reply With Quote
Old 10-05-13, 09:33   #4
suvi_xxx

Stage 5
 
suvi_xxx's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 347
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: sfat achizitie sistem

cu bugetul asta faci doar insonorizarea. mai bine mai strangi si iei ceva bun de la inceput.
suvi_xxx is offline   Reply With Quote
Old 10-05-13, 10:46   #5
lucian27b

Stage 2
 
Join Date: May 2013
Posts: 44
Default Re: sfat achizitie sistem

Quote:
Originally Posted by suvi_xxx View Post
cu bugetul asta faci doar insonorizarea. mai bine mai strangi si iei ceva bun de la inceput.
eu am cerut sfaturi ptr sistem. multumesc
lucian27b is offline   Reply With Quote
Old 12-05-13, 00:20   #6
suvi_xxx

Stage 5
 
suvi_xxx's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 347
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: sfat achizitie sistem

sfatul era sa mai strangi bani, sa maresti bugetul ca sa iti putem recomanda ceva bun.

un set decent de difuzoare+tweetere de 16,5cm sunt in jur de 600 ron + 400 ron insonorizantul, asta fara manopera de instalare.

daca nu poti mari bugetul, cam orice gasesti in banii aia suna la fel de prost.
suvi_xxx is offline   Reply With Quote
Old 12-05-13, 06:45   #7
lucian27b

Stage 2
 
Join Date: May 2013
Posts: 44
Default Re: sfat achizitie sistem

pe mine ma intereseaza sistemul de cat sa fie 13 sau 16,5 si ce s-ar auzi mai bine fara amplificare, nu stiu cum se aud ptr ca nimeni nu face proba.am de ales intre focal accent,helix,hertz. ptr insonorizare am alti bani
lucian27b is offline   Reply With Quote
Old 12-05-13, 10:52   #8
gaby007

Stage 5
 
gaby007's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 338
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: sfat achizitie sistem

16,5 si cauta ceva cu sensibilitate mai mare daca nu le amplifici,desi nu or sa sune tare fara amplificare separata pt ca nu vei avea putere suficienta din HU.Bafta.
gaby007 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-13, 13:08   #9
lucian27b

Stage 2
 
Join Date: May 2013
Posts: 44
Default Re: sfat achizitie sistem

am inteles ca hertz, helix ,focal se aud bine si fara amplificare.
lucian27b is offline   Reply With Quote
Old 12-05-13, 13:52   #10
gaby007

Stage 5
 
gaby007's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 338
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: sfat achizitie sistem

''Binele''asta este relativ,acum daca vrei sa sune putin mai bine decat difuzoarele stoc ale masinii tale probabil ca o sa se intample asta indiferent de marca pe care o alegi,si indiferent daca insonorizezi usa sau nu.Daca ai pretentii mai mari nu te astepta sa faca HU-ul treaba amplificatorului.
gaby007 is offline   Reply With Quote
Old 19-05-13, 07:02   #11
lucian27b

Stage 2
 
Join Date: May 2013
Posts: 44
Default Re: sfat achizitie sistem

ce parere aveti,care ar fi nr.1:hertz Energy ESK 165.5 , HELIX Esprit E 62C, Focal Performance PS 165, DLS Reference MS6A
lucian27b is offline   Reply With Quote
Old 25-05-13, 02:32   #12
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: sfat achizitie sistem

Quote:
Originally Posted by suvi_xxx View Post
sfatul era sa mai strangi bani, sa maresti bugetul ca sa iti putem recomanda ceva bun.

un set decent de difuzoare+tweetere de 16,5cm sunt in jur de 600 ron + 400 ron insonorizantul, asta fara manopera de instalare.

daca nu poti mari bugetul, cam orice gasesti in banii aia suna la fel de prost.
Suna prost? te contrazic , da hertz dieci dsk sau DCX ce au? focal acces? helix db? astea nu suna bine?

Quote:
Originally Posted by lucian27b View Post
am inteles ca hertz, helix ,focal se aud bine si fara amplificare.
Da , se aud bine fara amplificare dieci dcx [ coaxiale ] si dsk [ componente ] , la focal ai acces [ coaxiale si componente ] si helix seria blue

Quote:
Originally Posted by lucian27b View Post
ce parere aveti,care ar fi nr.1:hertz Energy ESK 165.5 , HELIX Esprit E 62C, Focal Performance PS 165, DLS Reference MS6A
Orice ai alege de aici , nu merg fara amplificare si tot se vor auzi prost pe o chinezarie [ iti zic din proprie experienta ]

Am auzit un logan facelift cu hertz dieci DSK 16.5 prinse direct in panourile usilor + un headunit alpine [ din seria CDA midrange ] + un subwoofer "no name" german setat destul de bine ! Nu era ceva wow , dar pentru investitia facuta de baiat , suna foarte bine , clar si puternic. Nu "bubuieli" ci bass curat , mai mare placerea sa il auzi !

Pe un ford , am pus hertz dieci DCX 570.3 + un headunit clarion nx302e [ cu navigatie incorporata ] , fara inele mdf sau altceva ! Mi a dat batai de cap egalizatorul unitatii [ reglaje pe frecvente , gain si q factor ] dar cine se pricepe la asa ceva , e joaca de copil sa scoata ce e mai bun dintr un set de difuzoare de buget precum , hertz dieci , focal acces , helix blue sau dls ! Totusi daca vrei sa faci o treaba cu cap , iti recomand un subwoofer de aprox 200-250 de watti [ daca nu esti bass addict ] . Diferenta va fii de la cer la pamant odata ce vei "taia" bass ul din difuzoare si vei lasa asta pe seama subwooferului [ asta e urmatorul pass care il voi face ]

Daca tot cauti un 2din si vrei un sistem de navigatie complet iti recomand sa te uiti la clarion nx302e si blaupunkt chicago 600 [ 2000 ron ]

Repet , asta e recomandarea mea , daca vrei doar un mic upgrade la sistemul audio al masinii ! Daca urci in pretentii si buget , ascultai pe baieti si pune insonorizant + inele mdf + difuzoare din seria superioara la firmele enumerate mai sus de tine + amplificator !
__________________
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 25-05-13, 03:35   #13
suvi_xxx

Stage 5
 
suvi_xxx's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 347
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: sfat achizitie sistem

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Suna prost? te contrazic , da hertz dieci dsk sau DCX ce au? focal acces? helix db? astea nu suna bine?
Suna bine in comparatie cu ce? Poate in comparatie cu difuzoarele stock da. E un upgrade, dar din punctul meu de vedere mai bine strange niste bani si ia ceva bun de la inceput.

my 2 cents
suvi_xxx is offline   Reply With Quote
Old 25-05-13, 07:06   #14
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: sfat achizitie sistem

Quote:
Originally Posted by suvi_xxx View Post
Suna bine in comparatie cu ce? Poate in comparatie cu difuzoarele stock da. E un upgrade, dar din punctul meu de vedere mai bine strange niste bani si ia ceva bun de la inceput.

my 2 cents
Logic ca in comparatie cu stock ul ))... am fost cu masina si am testat vreo 4 seturi de difuzoare [ mac audio , magnat , mtx si blaupunkt ] in felul urmator : am instalat navigatia [ un clarion nx302e] si apoi difuzoarele de test pe fata iar spatele stoc si ma jucam cu balansul fata spate sa vad diferentele ! Concluzia a fost simpla :

Tot ce am incercat pana in 220 de ron sunau mai prost ca boxele stock ale masinii din 2001. Am ajuns la hertz care costau 260 de ron [ dcx 570.3 ] deja era alta viata cu ele ! Am simtit imediat diferenta la inalte medii si bass , totul era mai curat si am hotarat sa raman la hertz. De asta spun ca , cel putin pentru mine , astea sunt boxe de buget ! Totusi , am vazut potentialul acestor difuzoare de buget , in momentul in care tai bass ul din ele si pui un subwoofer ! Ca solutie de buget e perfect pentru orice amator aflat la inceput de drum cu sistemele SQ pe masina , sa fie si claritate dar si volum cat de cat !

Daca e sa se hotarasca sa mearga pe ceva mai "hardcore" atunci sa mearga pe focal performance ps 165 fata/spate puse in inele mdf iar cel putin usile sa fie insonorizate si amplificate cu un amplificator pe 4 canale tot de la focal [ solid 4 saufpp4100] !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -