Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 31-08-06, 00:08   #31
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default Re: un sfat: Hertz dieci sau DLS...

Ce urasc eu genul asta de persoane...
Daca esti intr-o competitie la profesionisti ? Ce difuzoare folosesti? nu ce ai mai bun ?
Ceilalti participanti vin cu difuzoarele cele mai slabe de la brand-ul lor?
Cat despre Dieci cred ca merita banii deplin
blak is offline   Reply With Quote
Old 31-08-06, 00:19   #32
legorzv

Stage 1
 
legorzv's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 18
Default Re: un sfat: Hertz dieci sau DLS...

eu unul iti recomand difuzoarele hertz si daca poti cumpara-ti din gama space
legorzv is offline   Reply With Quote
Old 31-08-06, 03:06   #33
SUN

Presedinte SUN RACERS

Stage 5
 
SUN's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 667
Member of:
[Moderators]
[Sun Racers]
Default Re: un sfat: Hertz dieci sau DLS...

De ce neaaparat din gama space? Aceasta gama a fost conceputa pentru a avea o adincime de montare foarte mica dar nu sunt cele mai bune difuzoare hertz...sunt undeva intre gama energy si hi-energy...il rog pe saxo sa ma corecteze daca gresesc! Si da, iti recomand cu caldura difuzoarele HERTZ...nu vei regreta alegerea facuta!
SUN is offline   Reply With Quote
Old 31-08-06, 03:11   #34
legorzv

Stage 1
 
legorzv's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 18
Default Re: un sfat: Hertz dieci sau DLS...

eu le am puse pe usile din fata si vreau sa-ti spun ca sunt singurele difuzoare din masina , am renuntat la tot chiar si la sub
legorzv is offline   Reply With Quote
Old 31-08-06, 07:24   #35
aByS
Banned

Stage 4
 
aByS's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 240
Default Re: un sfat: Hertz dieci sau DLS...

Da ,

Sunt de acord lui legorzd.

Pot sa-ti spun ca, OPEL-ul CORSA care a participat la concursul de la Severin, si a luat "Best Sound" a avut sistem de difuzoare Space de 20. Atata. Legat la un amplificator Audison LRx 4.5. Nu-ti mai trebuie subwoofer. Suna extraordinar.

Pe de alta parte sunt din ce in ce ma convins, ca poti scoate rezultate foarte bune si cu Dieci. Doar, ca, in cazul DIECI, nu o sa-ti mai trebuiasca statie. Si asta inseamna automat un buget mai mic.

Nu poti compara Dieci cu HiEnergy. Si asta, pentru simplu fapt ca destinatia celor 2 tipuri e diferita. Pentru un sistem fara statie cel mai bine o sa sune Dieci, iar pentru un sistem cu statie cel mai bine o sa sune HiEnergy.
aByS is offline   Reply With Quote
Old 31-08-06, 08:24   #36
darkandoo

Stage 1
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 12
Default Re: un sfat: Hertz dieci sau DLS...

Pe topicul cu competitia Emma, Viperu a specificat ca la urmatoarea etapa va face o masina cu Hertz Dieci!
ca sa nu fiu oftopic, am postat aici, unde se vorbeste de aceasta gama. Cam ce ar insemna investitia in aceasta masina sa poata concura la SQ? ce player, ce amplificare? de izolat stiu si eu. izolezi tot ce se poate si ce nu se poate cu dynamat sau caliber
darkandoo is offline   Reply With Quote
Old 31-08-06, 11:05   #37
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: un sfat: Hertz dieci sau DLS...

DA, se poate face o masina de competitie cu Dieci ( sau cu entry de la alt brand ).
Daca ar fi simplu, am vedea numai masini "campioane" pe strazi...
Cei cu experienta in car-audio stiu cum se face......
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 31-08-06, 11:50   #38
Bassu_SIV


Stage 5
 
Bassu_SIV's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,116
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
Default Re: un sfat: Hertz dieci sau DLS...

io am pe fata in opel sistem component Hertz Dieci legate pe un amplificator JBL GTO 2000 si suna extraordinar
Bassu_SIV is offline   Reply With Quote
Old 31-08-06, 11:52   #39
Bassu_SIV


Stage 5
 
Bassu_SIV's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,116
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
Default Re: un sfat: Hertz dieci sau DLS...

si era sa uit am scos difuzoarele din spate
Bassu_SIV is offline   Reply With Quote
Old 31-08-06, 19:13   #40
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default Re: un sfat: Hertz dieci sau DLS...

Quote:
Originally Posted by darkandoo View Post
Pe topicul cu competitia Emma, Viperu a specificat ca la urmatoarea etapa va face o masina cu Hertz Dieci!
ca sa nu fiu oftopic, am postat aici, unde se vorbeste de aceasta gama. Cam ce ar insemna investitia in aceasta masina sa poata concura la SQ? ce player, ce amplificare? de izolat stiu si eu. izolezi tot ce se poate si ce nu se poate cu dynamat sau caliber
sincer sa fiu, daca as spune acum ca investitia inseamna a,b,c,d,etc... te-as minti... o sa pregatim o masina, si o sa documentam pe parcurs tot ce se face la ea ca sa nu pierdem puncte la emma... dupa aia vom pune documentatia pe net...
__________________
Arguing on the Internet is like competing in the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
viperu is offline   Reply With Quote
Old 01-09-06, 22:11   #41
C8V5S

Stage 4
 
C8V5S's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 285
Default Re: un sfat: Hertz dieci sau DLS...

scuze, dar am fost plecat o vreme si n-am mai postat...

Pana la urma am mers pe dieci din 2 motive:
-le auzisem la cineva si mi-au lasat o impresie f placuta
-dls c5 nu am avut ocazia sa le ascult, banuiesc ca se aud si ele f bine, dar n-avea rost sa le iau si sa le folosesc fara amplificare

Momentan Hertz-urile sunt in rodaj, se aud f bine si pe cd-ul stock de pe solenza, dar sapt viitoare astept un clarion 468 si atunci o sa vad care este realitatea. Ce parere aveti de 468 Nu e extraordinar, dar este perfect pentru ce vreau eu de la acest sistem. Am optat pt Clarion deoarece le-am auzit tot pe un Clarion (intradevar peste modelul ales de mine, era un 668 sau 768, nu mai stiu) si mi-a placut f mult cum se aud.
Ce mai am de facut, si din lipsa de timp nu stiu cand se va intampla, este izolarea fonica. Cert e ca nu voi alege dynamat, din cauza bugetului.

Saxo: poti sa-mi spui un pret estimativ pentru izolarea fonica a usilor din fata cu Caliber, materiale + manopera. Masina este o solenza.Merci
C8V5S is offline   Reply With Quote
Old 01-09-06, 22:16   #42
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: un sfat: Hertz dieci sau DLS...

Vorbim pe PM
saxo is offline   Reply With Quote
Old 05-09-06, 14:50   #43
C8V5S

Stage 4
 
C8V5S's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 285
Default Re: un sfat: Hertz dieci sau DLS...

Ok, merci!

offtopic: ca sa nu deschid alt thread aiurea, as vrea sa va cer parerea despre 2 HU.
Am de ales intre Clarion 468, garantie 24 de luni si un Alpine 9847, care sincer mi se pare mai slabutz si nu are garantie, dar este sigilat la 5mil fata de 7.5mil in mag. Singurul avantaj al Alpine-ului este bass engine pro, dar eu neavand sub... Ce parere aveti?
C8V5S is offline   Reply With Quote
Old 05-09-06, 15:49   #44
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: un sfat: Hertz dieci sau DLS...

Eu as merge pe Clarion
saxo is offline   Reply With Quote
Old 06-09-06, 06:21   #45
aByS
Banned

Stage 4
 
aByS's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 240
Default Re: un sfat: Hertz dieci sau DLS...

CLARION clar.

Alpine-ul incepe sa nu mai fie cea fost. Din pacate.
aByS is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -