Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 30-03-10, 23:43   #1
FeS

Stage 5
 
FeS's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,024
Member of:
[Opel]
Default Recomandare boxe pt Opel Astra G

Salut,

Am un H.U Pioneer DEH-5000UB si boxe Sony 170SN pe fata si 130SN pe spate + un sub Pioneer W307D4 amplificat de un Pioneer GM-5300T.
Vreau sa schimb boxele ca sunt varza...din 4 mi s-au bulit 3.
Ideea care e: pe fata (16,5) vreau tot sistem dar pe spate nu stiu daca sa-mi iau tot sistem sau sa trec pe coaxiale?
Ce firme imi recomandati?
Nu vreau sa se auda foarte tare, dar vreau claritate.
FeS is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 23:48   #2
ZDRMircea

Stage 2
 
ZDRMircea's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 57
Default Re: Recomandare boxe pt Opel Astra G

pe spate ar merge sa pui coaxiale...dar pe fata mai ales daca vrei claritate...un sistem bun si neaparat amplificat separat(nu de catre player)....iar usile neaparat insonorizate...alftel nu faci mare lucru...firme cu produse de calitate sunt destule...dar repet..iti trebuie amplificare..si usi pregatite corespunzator daca vrei diferente sesizabile la capitolul claritate
__________________
NAKAMICHI+SPL DYNAMICS all in Opel Astra Caravan
ZDRMircea is offline   Reply With Quote
Old 31-03-10, 10:19   #3
FeS

Stage 5
 
FeS's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,024
Member of:
[Opel]
Default Re: Recomandare boxe pt Opel Astra G

Care ar fi firmele cele mai ok pt boxe?
FeS is offline   Reply With Quote
Old 31-03-10, 11:43   #4
blacired

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 122
Default Re: Recomandare boxe pt Opel Astra G

Ideal ar fi sa asculti mai multe modele de la diferite fabricanti, ca sa-ti alegi difuzoare pentru propriul gust.
blacired is offline   Reply With Quote
Old 31-03-10, 15:35   #5
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Recomandare boxe pt Opel Astra G

Focal, Helix, Hertz, Micro-Precision.
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 06-04-10, 18:16   #6
FeS

Stage 5
 
FeS's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,024
Member of:
[Opel]
Default Re: Recomandare boxe pt Opel Astra G

Din ce am citit pe forum am vazut ca pe spate e mai bine cu coaxiale deci o sa-mi iau coaxiale si pe fata o sa raman la sistem.
Nu cred ca o sa am bani si de amplificare pt sistemul din fata asa ca o sa ramana cu ce scoate HU adica vreo 15-17w.
De ascultat nu am unde sa ma duc sa ascult mai multe firme tinand cont ca stau in Pitesti si p-aici se vinde Sony, Jvc, Pioneer asa ca astept sfaturile voastre in continuare.
FeS is offline   Reply With Quote
Old 07-04-10, 10:52   #7
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Recomandare boxe pt Opel Astra G

Sau poate ca sa ai bani de amplificare, renunti la coaxialele de pe spate care oricum nu folosesc la nimic. CE zici de ideea asta?!
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 07-04-10, 11:57   #8
FeS

Stage 5
 
FeS's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,024
Member of:
[Opel]
Default Re: Recomandare boxe pt Opel Astra G

Cred ca totusi ar trebui si niste boxe pe spate ca sa auda si pasagerii ceva, nu doar bum-bum de la subwoofer.
Dar oricum e o idee de luat in calcul...as putea amana cumpararea coaxialelor dupa spate!

Mi-a recomandat cineva helix db 62.1 pt fata si helix db 6.1 pe spate. Ce parere aveti de ele?
FeS is offline   Reply With Quote
Old 07-04-10, 13:04   #9
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Recomandare boxe pt Opel Astra G

Ca difuzoare sunt super ok, mai ales pentru pretul lor. Iar legat de pasageri, aud si din fata. Daca tu vrei sa auzi muzica din 2 parti, e dorinta ta.
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 11-04-10, 10:05   #10
FeS

Stage 5
 
FeS's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,024
Member of:
[Opel]
Default Re: Recomandare boxe pt Opel Astra G

Cred ca o sa raman la ideea ta cu boxe doar pe fata amplificate.
Tinand cont ca au un pret ok pt niste boxe pe care le lauda destul de multi o sa aleg Helix db 62.1 (desi as fi vrut Helix E136 Esprit). Ce amplificator (mai ieftin) imi recomadati pt ele?
FeS is offline   Reply With Quote
Old 11-04-10, 15:41   #11
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Recomandare boxe pt Opel Astra G

Helix DarkBlue 4. Asa poti sa legi si wooferul la 2 din canalele amp-ului.
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 11-04-10, 19:19   #12
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: Recomandare boxe pt Opel Astra G

Quote:
Originally Posted by FeS View Post
Cred ca totusi ar trebui si niste boxe pe spate ca sa auda si pasagerii ceva, nu doar bum-bum de la subwoofer.
Dar oricum e o idee de luat in calcul...as putea amana cumpararea coaxialelor dupa spate!

Mi-a recomandat cineva helix db 62.1 pt fata si helix db 6.1 pe spate. Ce parere aveti de ele?
Difuzoarele instalate in spate, au rolul de a crea o auditie placuta, inclusiv pentru pasagerii din spate.
Constat ca se recomanda tuturor, fie ca sunt pasionati de SQ sau nu, sistem format numai prin instalare difuzoare in fata si excluderea totala a difuzoarelor spate. Total gresit in opinia mea!

Nu suntem toti croiti dupa acelasi calapod!
Nu trebuie sa tratam absolut toata lumea ca fiind in cautarea "sunetului absolut" in automobil. Peste 90% din persoanele interesate in a-si imbunatati sunetul in masina doresc sa asculte muzica, sunet clar, cat se poate de "puternic"... si nu sunt interesati de SQ, imagine scenica, focus, balanta spectrala, etc...

Un sistem audio auto decent, echilibrat, cu difuzoare componente in fata si coaxiale in spate, cu setarea facuta corect, poate crea o mult mai mare placere celor peste 99% asupra carora fac referire, persoane care pur si simplu vor sa asculte muzica in masina si nu sa mearga in competitii Sound Quality!
Replica celebra: "trebuie sa ai totul in fata... precum te duci la un concert, stai cu fata la scena si nu cu... spatele...." este ok, dar, un sistem bine reglat va crea senzatia ca sunetul vine tot din fata, chiar daca avem si difuzoare in spate. Este ca si cum esti in... "centrul actiunii". In schimb, acoperirea d.p.d.v. acustic pentru toti pasagerii va fi una muuult mai buna decat prin folosirea a unui singur sistem instalat in fata, cu amplificator sau fara.

Toti constructorii de automobile, de la un automobil decent si pana la Bentley, incearca sa asigure un sunet cat mai omogen, echilibrat, clar, pentru toti pasagerii din automobil, nu numai pentru ocupantii locurilor din fata.
__________________
Pure Music
"The myth is stronger than the truth,
And the truth can sometimes lie
To see all from what it was
You need an uncorrupted eye..."
ionutmocioiu-on-facebook.com
IM is offline   Reply With Quote
Old 13-04-10, 00:44   #13
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: Recomandare boxe pt Opel Astra G

Total de acord cu tine ca majoritatea vor un sunet clar si puternic si ca probabil nu sunt impresionati de o masina SQ daca cunosc si cheltuielile aferente. Eu tot fan difuzoare doar pe fata sunt datorita urmatorului rationament : decat 4 difuzoare mediocre mai bine 2 bune si amplificate. Eu am si difuzoare pe spate si am preferat sa nu le mai amplific pe cele din spate ca sa pun amplificatorul in punte si in loc de 2 x 65W acum am 2 x 170W (difuzoarele fiind de 100W) si diferenta este mare. Ce e drept daca stai in spate esti cam nedreptatit, scena e un dezastru si daca ai si subwoofer in portbagaj balanta spectrala e o gluma dar pentru un ascultator fara pretentii de audiofil e mai mult decat ok. Asa eram si eu la inceput ca sa pun pe spate sa se auda bine si la pasageri ... dupa aia mi-am dat seama ca eu nu am ce cauta in spatele masini si ar trebui sa fiu un pic mai egoist.
__________________
Sounds so good it hertz !
Loop is offline   Reply With Quote
Old 04-05-10, 21:30   #14
FeS

Stage 5
 
FeS's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,024
Member of:
[Opel]
Default Re: Recomandare boxe pt Opel Astra G

Am ales Helix DB 62.1 si sunt super multumit de cum se aud.
O sa mai strang niste bani si pt un amplificator ca sa le aud la adevarata lor valoare.
Cred ca pana la urma o sa iau ceva si pe spate ca am fost la mare weekendul trecut si m-au tot stresat cei din spate ca la ei nu se aude nimic decat subwooferul.
Probabil o sa iau Helix DB 5.1 ?!
FeS is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 12:36   #15
pilula20

Stage 5
 
pilula20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: Recomandare boxe pt Opel Astra G

sa le stapanesti sanatos man si sa le asculti cu placere...ma bucur ca iti plac cum se aud...
pilula20 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -