Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Difuzoare ( Coaxiale & Componente )

Reply
 
Thread Tools
Old 05-10-09, 23:07   #1
oisher

Stage 4
 
oisher's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 186
Default ajutor achizitionare boxe !!!

salutare ... am o vectra b si trebuie sa`i schimb dif`urile din usi k sunt cele stock ale mashinii si nu prea se aud cum trebuie ... m`am gandit pt usile din fatza sa pun nishte boxe ground zero GZTF 165MK2 cu 2 cai de 80w (134 ron) iar pt usile din spate nu stiu sigur dak sunt cele de 10 sau de 13 cm, trebuie sa le masor, dar tot boxe ground zero GZTF 130MK2 cu 2 cai 70w (119 ron) cele de 13 cm, sau daca sunt cele de 10 GZTF 100MK2 cu 2 cai 60w (104 ron), isi merita banii? or sa fie amplificate direct din casetofon am un Sony CDX-GT828U 4x52w, puteti sa imi dai si alte idei de boxe mai bune sa se incadreze cam in acelasi bani
oisher is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 09:41   #2
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: ajutor achizitionare boxe !!!

Uita-te la niste Helix-uri DarkBlue. Nu stiu de ce toata lumea cand isi pune boxe se uita numi la GZ. Mai exista si alte firme.
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 09:49   #3
oisher

Stage 4
 
oisher's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 186
Default Re: ajutor achizitionare boxe !!!

pai sunt un pic cam scumpe helix`urile ... m`am uitat la gz pt k sunt acceptabile la pret si cred k si bune ...
oisher is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 10:47   #4
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: ajutor achizitionare boxe !!!

Quote:
Uita-te la niste Helix-uri DarkBlue. Nu stiu de ce toata lumea cand isi pune boxe se uita numi la GZ. Mai exista si alte firme.
Intradevar la fullrange exista foarte multe alternative mai bune.
Quote:
pai sunt un pic cam scumpe helix`urile ... m`am uitat la gz pt k sunt acceptabile la pret si cred k si bune ...
Crezi gresit ca-s bune, cel putin din punctul meu de vedere mk2 sunt foarte slabe pentru combinatia ta (GZRW 30SPL), in legatura cu Helix-uri DarkBlue, intradevar ai face o miscare inteligenta, nu te grabii sa-ti inlocuiesti standardele cu standarde , asa nu vei avansa, de ce crezi ca sunt putin mai scumpe ? ca au potential, in comparatie cu multe alte difuzoare care nu au.
__________________

The power within you...
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 11:58   #5
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: ajutor achizitionare boxe !!!

Din pacate, lumea se uita deobicei la ce e mai ieftin si dupa ce dau banii, raman dezamagiti de rezultate. Vorba romanului: "cat dai, atata face", nu prea este luata in seama si nimeni nu tine cont de ea. Daca sunt mai scumpe, deobicei inseamna ca sunt mai bune.
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 17:31   #6
oisher

Stage 4
 
oisher's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 186
Default Re: ajutor achizitionare boxe !!!

atunci imi recomandati sa cumpar helix dark blue ? k sincer nu stiu ce sa fac gz`urile din specificatiile producatorului au mai multzi w ... iar helix`urile au jumate din watii de la gz .... dak raman helix`urile sa fie coaxiale sau sistem ? :d de hertz Dieci DCX 165 ce ziceti ?

Last edited by oisher; 06-10-09 at 17:38.
oisher is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 22:38   #7
oisher

Stage 4
 
oisher's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 186
Default Re: ajutor achizitionare boxe !!!

de hifonics ZEUS ZXi 52CX Mk2 ce ziceti ?
oisher is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 11:05   #8
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: ajutor achizitionare boxe !!!

Quote:
Originally Posted by oisher View Post
atunci imi recomandati sa cumpar helix dark blue ? k sincer nu stiu ce sa fac gz`urile din specificatiile producatorului au mai multzi w ... iar helix`urile au jumate din watii de la gz .... dak raman helix`urile sa fie coaxiale sau sistem ? :d de hertz Dieci DCX 165 ce ziceti ?
Oricum nu ai ce sa faci cu watii aia pentru ca tu amplifici cu H.U.-ul care are maxim 13 W RMS/canal. Si oricum, la GZ-uri, puterea aia nu e reala. Helix-urile ar fi mai bine sa fie sistem. Poti sa te uiti la Helix Esprit, diferenta de pret intre DarkBlue si Esprit este destul de mica. Bafta
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 16:23   #9
oisher

Stage 4
 
oisher's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 186
Default Re: ajutor achizitionare boxe !!!

am o statie acasa nu e cine stie ce .. ma gandeam sa amplific boxele cu statia aia .. scrie pe ea american power precision 300w e pe 4 canale ... se merita? este vro diferentza ? sunt la servici acum si nu imi aduc aminte exact ce scrie pe ea .. cand o sa ajung acasa o sa ii fac o poza si o sa o atasez aici ...

Last edited by oisher; 07-10-09 at 16:41.
oisher is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 18:56   #10
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: ajutor achizitionare boxe !!!

Pai oricum, e mai ok decat sa amplifici cu player-ul. Player-ul are maxim 13 W RMS putere per canal, deci iesi mai castigat cu statia. Bafta.
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 06:20   #11
oisher

Stage 4
 
oisher's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 186
Default Re: ajutor achizitionare boxe !!!

le amplific cu statia aia ... si in timp dak fac rost d bani o sa imi iau si o statie mai buna pt boxe ... ramn la helix dark blue sau la hifonics zeus?
oisher is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 10:49   #12
Yuri Prime

Stage 3
 
Yuri Prime's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 125
Default Re: ajutor achizitionare boxe !!!

Zic sa ramai sa ramai la helix am pe masina acele helixuri amplificate si pot zice ca se aud destul de tare oricum mult mai tare si clar fata de majoritatea difuzoarele stoc de la orice masina , am ascultat si acele hifonicsuri nu sunt rele dar fata de helix nu au aceeasi calitate a sunetului.
__________________
It's all about the music
Yuri Prime is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 12:59   #13
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: ajutor achizitionare boxe !!!

Ramai la Helix. . Bafta cu sistemul.
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 22:21   #14
oisher

Stage 4
 
oisher's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 186
Default Re: ajutor achizitionare boxe !!!

am reusit sa imi aduc aminte la masina sa ma uit sa vad ce statie. statia e precision power si scrie asa pe ea

PRECISION POWER
MOSFET POWER SERIES
PPL4200 AM 4X50 WRMS
200 WATTS @ .02%THD
4 OHM LOAD-12 VOLTS DC
FOUR CHANNEL AMPLIFIER

e buna pt dif`urile helix ? adik e vro dif intre ea si H.U ? k vad k tot 4x50 are putere .... pun si o poza sa vedeti cum arata, numai k poza am luat`o dupa net, si scrie pe ea ce am scris eu in post
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	PPI2050M_1.jpg
Views:	131
Size:	69.8 KB
ID:	1119195  
oisher is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 23:48   #15
oisher

Stage 4
 
oisher's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 186
Default Re: ajutor achizitionare boxe !!!

m`am hotarat luni dau comanda de helix, sa fie helix espirit coaxial, sau dark blue sistem ?
oisher is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -