Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Amplificatoare mono si multicanal

Reply
 
Thread Tools
Old 17-10-05, 21:03   #1
coral

Stage 2
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 26
Default intrebare pioneer GM 1200

salut ! de curand am procurat o statie Pioneer GM 1200 si nu stiu nimic despre ea.spuneti si mie daca stiti ceva despre ea ..10x
coral is offline   Reply With Quote
Old 18-10-05, 01:14   #2
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Daca nu ma insel, model mai vechi. Aprox 2 x 60W RMS/2 Ohm. Suporta legare in punte la 4 Ohm. Sursa supradimensionata, spre avantajul amplifului. Nu suna TARE dar suna BINE. Iti recomand sa-l folosesti full-range desi poate sa faca fata linistit si la un subwoofer mai mic. Ai si intrarile de putere la el, deci e destul de complet. Daca o sa-l desfaci o sa vezi ca e 40% sursa, 30% amplificare, 30% gol.

Pt varsta lui ramane un amplif bunicel. Depinde ce vrei de la el.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 18-10-05, 19:24   #3
coral

Stage 2
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 26
Default

vreau sa amplific un subwoofer cu el... da stii ce nu am inteles... cum reglez volumul din statie... sau cum fac ? sau e doar amplificare si volum dau din h.u
coral is offline   Reply With Quote
Old 19-10-05, 03:04   #4
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Ma crezi ca nu mai stiu ce posibilitati de control are? Stiu unde gasesc unul sa ma uit. Iti dau maine detalii.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 19-10-05, 19:32   #5
coral

Stage 2
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 26
Default

ms.. astept detaliile
coral is offline   Reply With Quote
Old 19-10-05, 20:33   #6
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Ai intrarile de linie (RCA) si intrari de putere, cu o cupla cu picioruse. Ai control separat de volum pe fiecare in parte. Si nu ai crossover de nici un fel. Spune unde vrei sa-l montezi, pe ce player, difuzoare, etc. Sa dezvoltam de aici subiectul.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 19-10-05, 21:29   #7
coral

Stage 2
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 26
Default

de montat am montat-o.. ai zis mai sus ca am control ai volumului pe fiecare canal in parte...cum il reglez ca nu vad nici un potentiometru ceva de volum...se aude tare cu draci... cd-playerul daca il dau mai tare de 7 nu poti sa stai in masina ... si am volum pana la 30 .. zi de unde il reglez ca nu nimeresc
coral is offline   Reply With Quote
Old 22-10-05, 16:03   #8
coral

Stage 2
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 26
Default

ReLLaXX mai vii cu raspunsul ala ?
coral is offline   Reply With Quote
Old 23-10-05, 22:01   #9
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Acum am venit de la Bucuresti. Vb maine...
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 24-10-05, 19:27   #10
coral

Stage 2
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 26
Default

bine .. te astept cu raspunsul ala
coral is offline   Reply With Quote
Old 26-10-05, 19:47   #11
coral

Stage 2
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 26
Default

ReLLaXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
coral is offline   Reply With Quote
Old 28-10-05, 19:00   #12
coral

Stage 2
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 26
Default

ReLLaXX ms frate pt raspunsuri.. mi`ai fost de mare ajutor . ms inca o data
coral is offline   Reply With Quote
Old 28-10-05, 20:38   #13
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Am spus : \"Ai intrarile de linie (RCA) si intrari de putere, cu o cupla cu picioruse. Ai control separat de volum pe fiecare in parte.\"

Asta nu inseamna ca ai volum separat pe fiecare parte. Daca vorbim de acelasi aparat se aplica ceea ce iti explic acum. Daca nu, fa poze cu rezolutie mare la al tau si incerc sa-mi dau seama.

Cum te uiti la amplificator in partea superioara, pe un colt al radiatorului ai acces la un reglaj. Pot fi doua potentiometre reglabile, cate unul pt fiecare set de intrari sau unul singur si un selector de intrare intre cupla pt intrarea de nivel mare si mufele pt intrarea de nivel mic. Foloseste o surubelnita subtire si incearca sa vezi daca se simte vreo schimbare cand modifici pozitia potentiometrului de pe coltul radiatorului. Daca nu te descurci nici acum, fa poze detaliate la al tau si incerc sa-mi dau seama ce difera.

Asteptam sa vii cu ceva detalii. Am crezut ca ai inteles ce ti-am spus pana acum. Nu are rost sa fii ironic ca pana la urma important e sa-ti rezolvi problema, indiferent de disponibilitatea noastra aici. Crede-ma ca incercam. Iti atasez o poza. Uita-te in partea dreapta-jos. Acolo ar trebui sa fie potentiometrele alea.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	d9_1_b_319.jpeg
Views:	374
Size:	13.7 KB
ID:	48166  
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 27-11-13, 14:51   #14
smithro

Stock
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1
Default Re: intrebare pioneer GM 1200

Quote:
Originally Posted by ReLLaXX View Post
Ai intrarile de linie (RCA) si intrari de putere, cu o cupla cu picioruse. Ai control separat de volum pe fiecare in parte. Si nu ai crossover de nici un fel. Spune unde vrei sa-l montezi, pe ce player, difuzoare, etc. Sa dezvoltam de aici subiectul.
sal, cum pot lega statia asta in punte??
smithro is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -