Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Amplificatoare mono si multicanal

Reply
 
Thread Tools
Old 20-06-13, 23:10   #1
L!V!U

Stage 3
 
L!V!U's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 82
Default Sfat amplificator

Buna ziua,acum cateva luni in urma mi-am achizitionat un subwoofer mai exact un SPL Dynamics XTR250 D2 si acum urmeaza sa-mi cumpar si amplificatorul.La acest capitol am intampinat niste probleme,am de ales intre un Hifonics si un Pioneer,problema este ca Hifonicsul(pe care as dori sa-l iau) este mia scump deoarece vine din S.U.A .

Hifonicsul(ZRX) scoate 1000W intr-un ohm,iar Pioneerul scoate 1200W intr-un ohm,acum stiu ca pioneerul nu scoate valoarea respectiva,poate nici hifonicsul,dar credeti ca ar putea sa duca XTRul cu amplificatorul pioneer???

Puterea subwooferul este 600/1200Wpeak.

Astea sunt amplificatoarele:
http://www.onlinecarstereo.com/CarAu...ZRX10001D.aspx

http://www.pioneer.eu/eur/products/2...601/specs.html
P.S: acum am gasit si un model care scoate 800W de la pioneer

http://www.pioneer.eu/eur/products/2...601/specs.html

Vreau si eu sa stiu chiar se merita Hifoniscul?adica s-ar simti cei 200W in plus,tin sa precisez ca Hifoniscul ma ajunge 950lei cu tot cu drum,impozit,taxe vamale,pe cand Pioneerul aprox.8mil cel de 1200W.

Va multumesc anticipat si as dori sa-mi raspundeti repede ca sa stiu ce sa fac.

Last edited by L!V!U; 20-06-13 at 23:18.
L!V!U is offline   Reply With Quote
Old 21-06-13, 08:36   #2
alin69bass

Stage 2
 
Join Date: May 2013
Posts: 54
Default Re: Sfat amplificator

salut!

Difuzorul tau merge in 1 si 4 ohmi deci ambele amplificatoare st bune dar el poate pana la 600 rms iar amplificatoarele mult peste el!

Ai grija ce alegi oricare din ele face acelasi lucru deoarece o sa il reglezi dupa puterea subului(mult mai mica)!eu zic ca pioneerul cel de 800 reali e mai mult decat de ajuns pt ce ai tu!
alin69bass is offline   Reply With Quote
Old 21-06-13, 13:36   #3
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Sfat amplificator

Salut !
Alea nu sunt deloc puterile reale debitate de amplificatoarele alea. Hifonics daca scoate 7-800W e bine iar Pioneer ala vad ca, consuma maxim 39A cea ce ma face sa ma intreb la ce tensiune scoate cei 1200W. Caci daca calculezi ar fi nevoie de o tensiune de 30V pentru a scoate 1200W. Fara sa mai pui si randamentul, care la un amplificator clasa D e de 75-80%.
Plus ca mai ai si caderile de impedanta ale difuzorului in incinta. Pentru ca intr-o incinta, pe anumite frecvente difuzorul creste in impedanta si in cele mai fericite cazuri ajunge undeva pe la 4ohmi, daca nu cumva se duce si mai sus. Daca mai ai cumva incinta de la mine, aia prin 35hz are 1ohm si un pic si creste usor pana prin 3ohmi, nu mai stiu exact.
Eu iti recomand o statie cu macar 1000W reali in 1ohm. Nu-ti fa griji pentru difuzor, pentru ca el poate.Bine, trebuie sa ai si curent intai, sa-i dai sa pape amplificatorului.
Eu am XTR de 12' care are 750 si am un parci de Hollywood HXA3k care are cam 1500 masurati in 1 ohm si merge foarte bine.
geoX is offline   Reply With Quote
Old 21-06-13, 16:04   #4
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat amplificator

Quote:
Originally Posted by alin69bass View Post
salut!

Difuzorul tau merge in 1 si 4 ohmi deci ambele amplificatoare st bune dar el poate pana la 600 rms iar amplificatoarele mult peste el!

Ai grija ce alegi oricare din ele face acelasi lucru deoarece o sa il reglezi dupa puterea subului(mult mai mica)!eu zic ca pioneerul cel de 800 reali e mai mult decat de ajuns pt ce ai tu!
Daca nu s-a discutat pana acum de n ori despre alegerea unui amp in functie de dif, si invers, intelegeam!


On: ia-l pe cel mai mare!
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 21-06-13, 23:09   #5
L!V!U

Stage 3
 
L!V!U's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 82
Default Re: Sfat amplificator

Ok baieti,tin in primul rand sa va multumesc pentru raspunsuri.Am fost azi la magazinul unde sunt cele 2 pioneer si baiatul de acolo im zicea ca cica e de ajuns cel de 800W si i-am spus ca cica am auzit ca nu scoate cat spune si el a spus ca nu e adevarat ca nu au voie sa spuna minciuni pe specificatii..o zic ca fapt divers nu sa par mai destept sau altceva,pana sa fi citit comentariile eram decis sa il cumpar pe cel de 800W pioneer.
Hifonicsul iese din discutie, si da George mai am incinta de la tine,planurile nu au iesit asa cum am vrut(banii astia)...
Sanatate va doresc si multumesc inca o data.Salut!

P.S:am sa ma duc zilele acestea sa il cumpar pe cel de 1200W Pioneer.
L!V!U is offline   Reply With Quote
Old 23-06-13, 10:06   #6
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Sfat amplificator

Da, am gresit cand am zis ca Pioneer-ul de 1200W nu scoate atat. M-am uitat in manual mai bine si poate debita 1200w in conditii ideale. Greseala mea, imi cer scuze
geoX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -