Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Amplificatoare mono si multicanal

Reply
 
Thread Tools
Old 20-06-13, 10:09   #1
alin69bass

Stage 2
 
Join Date: May 2013
Posts: 54
Default Sfat Amplificator

Salutare!
Am un amplificator magnat tribal x one si cand il dau mai tare incepe sa aiba subul un miros de rasina!As vrea sa verific amplificatorul si rca-urile si nu stiu cum sa procedez.am inteles ca trebuie masurat cu multimetrul in cc deoarece nu ar trebui sa dea cc pe iesirea de la sub(semnalul de la statie la el)!

Eu am masurat cu multimetrul la cc selectat 20v si mia indicat o valoare de 0.5 max la volumul maxim la care eu il dau iar la un volum mult mai mare o valoare de pana la 1v.

Ce parere aveti?cum ar trebui masurat sau daca valorile masurate sunt normale?
alin69bass is offline   Reply With Quote
Old 20-06-13, 11:42   #2
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat Amplificator

Acel miros de rasina este de la bobina, se incinge de la distorsiuni si pute, adica viata lunga nu mai are.
Nu ai ce sa masori in CC la iesirea din amplif, acolo este AC! Daca ai avea CC bobina era praf demult si ca sa masori acel curent iti trebuie un multimetru cu refresh rate foarte mare.

Sunt mai mult ca sigur ca rezolvarea problemelor se afla in reglarea amplif/player
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 20-06-13, 12:14   #3
alin69bass

Stage 2
 
Join Date: May 2013
Posts: 54
Default Re: Sfat Amplificator

ok ms!

eu am inteles ca acolo pe iesire nu ar trebui sa ai cc si mia zis knv ca daca pun multimetru si imi indica cc inseamna ca e defect ampul!

atunci o sa reglez amplificatorul si playerul!

Dar acest amplificator monobloc are doua iesiri de subwoofer.eu am legat subul in bridge.E bine asa sau ar trebui conectat doar la unul dintre canale?

Eu am vazut la specificatii ca scrie doar 1 canal nu e specificata puterea si pe doua canale!Credeti ca puterea e aceiasi oricum l-as lega?stima

Last edited by alin69bass; 20-06-13 at 12:17.
alin69bass is offline   Reply With Quote
Old 20-06-13, 13:15   #4
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat Amplificator

este un singur canal cu cate doua borne
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 20-06-13, 13:41   #5
alin69bass

Stage 2
 
Join Date: May 2013
Posts: 54
Default Re: Sfat Amplificator

ms mult apreciez rasp!
alin69bass is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -