Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Amplificatoare mono si multicanal

Reply
 
Thread Tools
Old 04-02-07, 18:18   #16
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: ce amp pt 2 suburi de 450 rms fiecare?

Le-am luat acum ceva timp.Si nimeni nu-ti poate garanta un produs in magazin de pe o ora pe alta.Sorry ca nu mai au.Oricum si pe cel de 10 mm sau cat e (parca 10 AWG- nu am tabelul in fata ca sa-ti spun exact si nu le stiu pe dinafara)scria 10GA si nu e de la mm ci de la gauge . Eu am folosit ala pt legarea bornelor la sub.
Ca nu stiu ei ce vand e una si ca firul nu ar avea anumite specificatii e alta.
Ala gros l-am luat chiar de la BOS dar nu am mai trecut de mult sa vad ce si cum. Daca vrei neaparat ii intrebi daca au avut fir cat degetu si daca mai aduc , cred ca inteleg mai bine .
Cam asa arata, dupa ce scrie pe al nu imi pot da seama daca e exact ca al meu.Eu am pus linia in dreptul miezului si era intre 6 si 7mm diam ceea ce mi-a rezultat un miez de cupru de cam 35mm.
Si cel vechi de care am spus ca l-am avut in kit, l-am vazut cand i l-am dat unui prieten si era un 4AWG si il face cu mult asta de pe maica domnuli ,chiar si cu faptul ca pe voce am o statie mai puternica acum decat aveam atunci.
Exista cateodata produse ieftine care le bat pe cele scumpe.
La puteri parerea mea este cu cat mai gros cablul cu atat mai bine.
La RCA in schimb am facut e o combinatie iefnina si nu a tinut(dietz, alfatec). Pana nu am dat ceva bani pe un set rca bun nu am facut mare branza.
Pentru ele trebuie sa-i multumesc inca o data lui saxo .

Last edited by ReLLaXX; 07-02-07 at 21:10.
bulu is offline   Reply With Quote
Old 05-02-07, 00:29   #17
around za world

Stage 4
 
around za world's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 244
Member of:
[Evolution Crew]
Default Re: ce amp pt 2 suburi de 450 rms fiecare?

Eu am AWG 4 si la ce am eu nevoie ar merge AWG 0 (de care evident nu mai am bani ... park vreo 45-50 de ronishori la stinger x 5m... )Dar mai bun AWG 2 decat 4 . O sa mai dau o fuga pe la ei sai iau lantrebari . Thx pt pont !
__________________
Turn off the light and I'll glow
around za world is offline   Reply With Quote
Old 05-02-07, 02:57   #18
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: De ce e masa la amplificator doar de 1m ?

Nu ai cum sa te curentezi ! Ce, daca pui mana pe borna de - a bateriei te curentezi ? Sau pe cea de + ? Te curentezi daca inchizi circuitul, adica daca pui mana si pe - si pe +. Caroseria e - deci nu are ce sa se intample.
adiv is offline   Reply With Quote
Old 07-02-07, 21:12   #19
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: De ce e masa la amplificator doar de 1m ?

cristi7c... Esti amabil sa dai un exemplu de masina cu + pe caroserie?
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 08-02-07, 00:04   #20
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: De ce e masa la amplificator doar de 1m ?

Exemplu de masina cu + la caroserie e una care face scantei ... cel putin asa mi se pare mie.
bulu is offline   Reply With Quote
Old 08-02-07, 04:21   #21
pesteimputit

Stage 5
 
pesteimputit's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,052
Default Re: De ce e masa la amplificator doar de 1m ?

ti se pare gresit
hai cu exemple de + la caroserie....
pesteimputit is offline   Reply With Quote
Old 08-02-07, 16:21   #22
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: De ce e masa la amplificator doar de 1m ?

daca face scantei nu inseamna ca are plus. eu personal spun ca nu exista nici o masina cu plus pe caroserie. asta ar insemna sa se intample o gramada de accidente, nu neaparat cu ce tine de autoturism, ci cu mediul inconjurator
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 08-02-07, 17:16   #23
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: De ce e masa la amplificator doar de 1m ?

Nu se intampla niciun accident. Directia electronilor este de la un potential negativ la unul pozitiv iar directia sarcinilor pozitive (goluri) in directia opusa, adica de la + la -. Directia sarcinilor pozitive este cea conventionala, de aceea - e "masa". Este ecchivalenta cu cea a electronilor dar cu sens schimbat.

Concluzie : nu se intampla nimic daca punem + la caroserie, pur si simplu se schimba sensul curentului, si trebuie sa fim atenti sa nu atingem - de caroserie
adiv is offline   Reply With Quote
Old 08-02-07, 18:26   #24
mmneg

Stage 5
 
mmneg's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 598
Member of:
[VW]
Default Re: De ce e masa la amplificator doar de 1m ?

la un HU daca ai schimbat + cu - si nu ai siguranta la el l-ai prajit.
mmneg is offline   Reply With Quote
Old 08-02-07, 18:36   #25
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: De ce e masa la amplificator doar de 1m ?

Evident. + si - de la HU sunt notate dupa directia CONVENTIONALA a curentului (+ -> -). Am zis ca se poate si invers dar evident ca n-o sa legi la fel firele. Daca folosesti + la "masa" vei pune masa la GND(-) de la HU adica + la - si - la +.
adiv is offline   Reply With Quote
Old 09-02-07, 00:57   #26
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: De ce e masa la amplificator doar de 1m ?

adiv.... "sensul pozitiv" este intotdeauna cel mai protejat, cel putin ca si cablaj, motiv pentru care avem masa pe caroserie. Care ar fi utilitatea unei masini cu + pe caroserie? Nu ca nu ar fi posibil, dar ar contrazice orice altceva prezent pe piata (din cate stiu eu).

De aceea astept o confirmare... Sa stiu daca sterg si avertizez sau are omu' ceva educativ de spus.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 09-02-07, 01:46   #27
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: De ce e masa la amplificator doar de 1m ?

Nu cred ca intelege nimeni ce zic Adica "masa" asta poate sa fie si +. E doar o chestie de notatie. Acest "sens pozitiv" este ales prin conventie si de aceea tot ce e pe piata are notat un anumit + si un -. Sensul pozitiv e echivalent cu sensul negativ al curentului (dar cu semn schimbat).

Revenind la discutie eu nu cred ca exista masina cu caroseria "+" pt ca se foloseste conventia cu masa = - de cand s-a descoperit cum e cu curentul asta Oricum ideea e ca daca pui masa la masa tot aia e. Adica la o masina care are + masa si vrei sa pui un HU pun GND de la HU la masa, adica la +, si + de la HU la - al masinii. Asta e pur teoretic nu cred ca e vreun producator care sa faca masa cu +.
adiv is offline   Reply With Quote
Old 09-02-07, 19:41   #28
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: De ce e masa la amplificator doar de 1m ?

SI eu care credeam ca e unu suficient de periculos sa puna + (in notatie normala)la caroserie.Cred ca i-ar trebui si un semn mare ca sa nu atingeti nimic.
Cred ca e cel mai tare sistem antifurt. E un fel de gard electric .
bulu is offline   Reply With Quote
Old 14-02-07, 18:56   #29
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: De ce e masa la amplificator doar de 1m ?

Ar fi o problema minora cred...
Coroziunea
bluey is offline   Reply With Quote
Old 21-02-07, 11:06   #30
marius_eugen

Stage 5
 
marius_eugen's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,497
Member of:
[INSANE RACERS]
Cool Re: De ce e masa la amplificator doar de 1m ?

Si pana la urma care ar fi grosimea ideala pt cablul de masa ? De la baterie e bine sa tragem si la motor si la caroserie cabluri de masa ? Ar ajuta sau nu sa tragi de la baterie pana in spate masa pe caroserie acolo unde se conecteaza ampliful si condesatorul ??? Poate dati si voi niste sfaturi de ce grosimi de cabluri e nevoie pentru cateva puteri ale statiei !
marius_eugen is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -