Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Amplificatoare mono si multicanal

Reply
 
Thread Tools
Old 19-02-06, 22:00   #1
Tsunami

Stock
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 7
Default Amplificator 4+1. Recomandat sau nu ?

Momentan am 4 boxe DLS PS5 de 50rms(80max) legate la un HU Alpine 9855r.
Ce vreau eu e sa amplific boxele si sa imi pun un subwoofer decent dar nu outrageous - nu sunt fanul suburilor care dau bas la tot cartierul, ca doar nu imi plateste cartierul boxele.

In ideea de a amplifica 4 boxe si un sub, am vazut ca sut cateva modele de amplifuri pe 5 canale, unul din ele fiind JBL GTO 755 ( http://www.jbl.com/car/products/prod...at=AMP&ser=GTO ) . Daca nu vreau sa imi pun 2 statii ci una singura, gto-ul asta e in stare sa isi faca treaba?

Cat de buna ar fi combinatia amplifului asta cu un DLS UR10 ( stiu, e de putere mare, dar totodata vreau o cutie mica) sau un Magnat transforce 1200 ?
Tsunami is offline   Reply With Quote
Old 21-02-06, 03:12   #2
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

NU Magnat !!! Daca esti tentat sa intrebi de ce .... nu intreba !!! Mai citeste pe aici
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 21-02-06, 21:42   #3
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

JBL la amplificatoare...de la BPx si BP in sus. GTo... NU Magnat... idem aici. :P
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 22-02-06, 00:10   #4
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

Eu zic ca este o alegere ok pt ca el vrea o singura statie care sa ii amplifice tot si sa scape de o grija si asta la un pret care lui ii convine.Din ce am vazut asta este pe la 10mil iar eu sunt de parere ca pt un ascultat normal si fara mari pretenii este o alegere ok. Iar eu nu as pune niciodata totusi nici cea mai slaba serie de la JBL cu Magnat,Mac etc pe aceeasi trepta.E drept ca pt persoane ca tine,fuscobal,saxo etc nici nu intra in discutie astfel de componente dar sa ne gandim ca sunt foarte putini cei care sunt dispusi sa bage mii de euro numai in muzica.
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 23-02-06, 07:09   #5
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Te liniseste cu ceva daca scrie JBL pe el? Un amplificator slab e asa indiferent de culoarea si de forma lui. Si ai fi mirat sa stii ca pe la Mac si Magnat gasesti variante mai bune la nivelul asta de pret. Ti-am spus de unde in sus face JBL-ul amplificatoare bune. Cam la fel il pot limita si la difuzoare.

Decat sa recomanzi un lucru prost dar de marca, mai bine unul bun, chiar daca fara un nume sonor. Inteleg ca nu are pretentii prea mari. Dar sunt multe variante. E pacat sa se blocheze la asta.

PS: Pret bun la Audison SRx3 in perioada asta. E 2+1 dar duce 4+1 si face toti banii. Asta ar fi doar un exemplu.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 23-02-06, 08:46   #6
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

Ex asta suna bine :P daca duce asa cum vrea el. Iar referitor la ce scrie pe ele...eu merg totusi pe mana celor mari
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -