Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Amplificatoare mono si multicanal

Reply
 
Thread Tools
Old 01-05-04, 21:48   #1
VectraB

Stage 2
 
VectraB's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 38
Default Probleme cu amplificatoarele !!!

Se pare ca am o problema cu o putere JBL GTO 6000, si sper sa fie destul de mica dar se pare ca nu ii dau de cap!
Asadar sa va explic : toate firele sunt legate dar statzia functzioneaza cu intreruperi repetate la un interval de 3 secunde, intreruperi care sunt ciclice adica merge, sta, merge, sta.
Am pus aparatul de masura intre + si - iar acolo aveam o tensiune de 12,60 V, iar intre REM si - era o tensiune usor mai scazuta adeca 12,10 V
Deci eu cred ca problema nu este din alimentare.
Am scos firele care duc la difuzoare , dar si cele de intrare in puere (RCA-urile), adeca au mai ramas cele trei +, -, si REM-ul; nici o schimbare!!! .
Tzin sa precizez ca in acele trei secunde in care merge ampliful este un sunet clar, puternic si in toate difuzoarele , semn ca totul ar fi OK...! Insa nu este asa! .
Oare ar putea careva sa -mi dea vre-un raspuns la aceste probleme?
VectraB is offline   Reply With Quote
Old 02-05-04, 02:51   #2
dracula

Stage 3
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 148
Default

hmm... sincer nu stiu ce ar putea sa fie gresit, daca zici ca curentu ii ok si remote lafel.
si daca ai scos si boxele afara nu are cum sa fie vreo un scurt.
asa ca iti recomand sa duci statia de unde ai luato daca ii noua si sa o verifice.
daca nu mai ai garantie duo la vreo unu care se pricepe bine la electronica, ca si eu miam mai dus in timisoara la cineva lucruri la reparata, chiar si o fata cu display organic ( pe care pioneer a cerut 900 Euro pe una noua ca a zis ca nu se repara ! )
dracula is offline   Reply With Quote
Old 06-10-06, 08:25   #3
bogdnici

Stage 3
 
bogdnici's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 95
Default Re: Probleme cu amplificatoarele !!!

pai e cam nasol...e destul de veche statia .......cel mai apropiat deealer ar fi in timisoara , o sa revin cu amanunte .
bogdnici is offline   Reply With Quote
Old 06-10-06, 15:02   #4
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: Probleme cu amplificatoarele !!!

Sigur ai montat bine firele de alimentare ? La - ai indepartat vopseaua de pe caroserie in punctul in care ai conectat firul ? Si mie imi facea ceva asemanator pt ca nu curatasem cum trebuie de vopsea locul in care trebuia sa pun GND-ul. Daca e alimentata cum trebuie inseamna ca trebuie s-o duci la cineva sa se uite la ea.
adiv is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -