Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Unitati de bord si surse

Unitati de bord si surse HU, iPOD, MP3, etc

Reply
 
Thread Tools
Old 19-07-05, 11:11   #1
kire

Stock
 
kire's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 6
Default Sfat cd-player

Salut. Zilele urmatoare intentionez sa-mi cumpar un cd-player auto si vreau sa va cer parerea. Am amplificator pe 4 canale, la care voi lega un subwoofer si 2 boxe in fata. Cam asa va arata sistemul meu. In conluzie cele 4 iesiri ale cd-playerului nu le voi folosi.
Dispun cam de 5-6 milioane. Oscilez intre Clarion DB358RMP (doar modelul asta l-am gasit din generatia 2005, la bugetul meu), Alpine 9845 (l-am avut pe fosta masina, si imi placea f mult designul si setarile), Blaupunkt modelele Valencia, Milano (seria mp34 din 2004) sau Pioneer (ceva pe la banii astia-deh 4700 parca). Doar clarionul si blaupunktl au 2 iesiri RCA. Pt celelate 2 care au o iesire rca am inteles ca exista un \"Y\" si se rezolva.
Cand mi-am luat Alpine-ul am ascultat si un Pioneer (din aceeasi gama de pret) si mi-a placut mai mult cum se auzea pe medii si inalte pe aceleasi boxe(pioneerul). DAR, nu imi place designul la pioneer.
Nelamurirea mea este urmatoarea. Tinand cont ca amplificarea pt boxe si sub pleaca din statie, cat de mult mai conteaza semnalul dat de cd-player? Adica ar fi o diferenta sesizabila intre cele 4 modele de sus?
Se pirede \"vizibil\" din calitatea sunetului daca se foloseste acel duplicator pt RCA?
As dori si ca dl Saxo sa-si spuna pct de vedere. Multumesc
kire is offline   Reply With Quote
Old 19-07-05, 11:20   #2
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

Normal pt ca este iesire mono daca am inteles eu bine..un singur RCA...
Va fi semnal bifonic..nu stereo...
blak is offline   Reply With Quote
Old 19-07-05, 11:26   #3
kire

Stock
 
kire's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 6
Default

si va rog sa-mi spuneti si pe care l-ati alege. dc se poate, argumentat. sau alte variante.
kire is offline   Reply With Quote
Old 19-07-05, 14:21   #4
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

@kire

Dupa parerea MEA,cea mai potrivita alegere ar fi Pioneer,si sa-ti spun de ce:
-Alpine,la gama entry level nu exceleaza la sunet.
-Clarion seria 3 a avut probleme mari de soft,in rest e OK.
-Blaupunkt ,prefer sa ma abtin.......
Pioneer ar fi cel mai potrivit din mai multe motive:
-Suna FOARTE bine
-E foarte robust la propriu.
-Garantie 25 luni
-etc....
Oricum,tine cont de faptul ca e parerea mea PERSONALA,
De retinut:
-Nu exista 1 iesire preout,ci 1 pereche ! la orice aparat.Eu cel putin n-am vazut pina acum numai una.
-Faptul ca pui un adaptor semnal mare/mic,va afecta inevitabil sunetul,dar nu dramatic.
-Poate te gindesti la seria 5700 de la pioneer,macar pentru faptul ca ai 2 perechi de iesiri,fata si spate.Poate merita efortul...
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -