Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Unitati de bord si surse

Unitati de bord si surse HU, iPOD, MP3, etc

Reply
 
Thread Tools
Old 24-06-05, 01:39   #1
GrimReaper

Stage 1
 
GrimReaper's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 10
Default DVD-uri

haideti sa vorbim despre dvd-playere...cine are, de care are, daca are ecran/nu, cat a costat...daca e vreo diferenta de la mp3 la dvd...ma refer la diferente acustice, bineinteles...si daca merita investitia! (specificati si tipul masinii, ca sa facem si noi calculul financiar)
GrimReaper is offline   Reply With Quote
Old 24-06-05, 02:38   #2
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

am un player innovatek cu ecran la fel, separate, mp3-uri nu se aud ca pe HU cu citire Mp3 dar sunt ok playerul fiind legat in AUX la HU. Au costat echivalentul la 350 euro si masina e un Lexus.

Ce pot spune e ca pe urmatoarea masina voi pune din nou DVD dar dupa alte modificari (adica scade in prioritate) din simplul motiv ca nu e chiar asa util. SI chiar daca voi avea bani de Alpine sau Pioneer , tot de la Innovatek voi lua pt ca nu gasesc ca merita diferenta enorma de pret luand in calcul uzul restrans pt DVD in masina.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 24-06-05, 20:38   #3
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,661
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Chiar ma intrebam cum se leaga unitatea DVD ca sa se auda in masina.

Deci se baga pe AUX, nu ??? De unde se leaga acolo, de la ce output de la DVD la care input de la HU ???

As vrea si eu mai multe detalii Pimp Lex, cum sa leg un DVD cu 2 ecrane la HU-ul principal. DVD-ul este under the seat.

Mersi.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 24-06-05, 21:04   #4
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Unele HU au o intrare de aux.Asta inseamna ca poti sa-ti pui ipod-ul sau ce vrei sa se auda prin instalatia masinii.Unele modele de Lexus,Discovery 3 si altele au o priza jack de audio IN si poti comuta din Hu pe AUX.
Dupa aia,mai sunt Hu ce echipeaza VW,Audi,BMW,MB la care trebuie atasata o interfata care creeaza un audio IN si unlele chiar audio+video IN.
In primul caz DVD-ul se va vedea pe display-ul cu care vine si numai sunetul poate fi introdus pe instalatia masinii.
In al 2-lea caz,pot fi introduse atit semnalul audio cit si video,vizionarea facindu-se si pe display-ul masinii.
ATENTIE !!! in acest caz vizionarea se poate face numai cind masina sta pe loc !!!.Dupa pornire imaginea dispare din considerente de siguranta.
Unii se lauda ca au HACUIT functia,dar practic n-am vazut pina acum.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 25-06-05, 20:16   #5
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,661
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Ok, mersi de informatie. Dar as vrea sa stiu cum poti lua semnalul de la DVD (audio) si sa-l bagi in HU, sa se auda in toata masina. Adica ce mufe, unde se baga, ce se seteaza (cand aleg auxiliarul). Si daca nu are aux, atunci se poate ??
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 25-06-05, 22:32   #6
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Orice dvd are un audio OUT ( mai putin cele de marca care au dar toate iesirile sunt intr-un conector \"proprietar\" ).Cu alte cuvinte:
-DVD-urile de \"marca\" NU pot fi conectate la nimic decit la unitatile brandului.
-HU care au audio IN se comuta pur si simplu din \"sursa\" pe AUX si atunci sunetul din afara se aude in TOATA instalatia masinii
-Daca HU-ului din bord i se conecteaza un DVD si spre exemplu o magazie de CD ORIGINALE !!!,va avea 2 AUXILIARE selectabile din sursa.
Combinatii pot fi nenumarate,exista si selectoare de sursa care \"culeg\" informatia adica sunetul si/sau imaginea de la mai multe device-uri si o scot pe rind pentru a fi folosite de un HU cu O SINGURA intrare de audio si/sau video,etc.....
saxo is offline   Reply With Quote
Old 25-06-05, 22:37   #7
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

Daca nu are auxiliar nu se poate.... Iar in spate are mufe de intrare pt auxiliar...
blak is offline   Reply With Quote
Old 25-06-05, 22:41   #8
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Nu pricep,fii mai explicit
saxo is offline   Reply With Quote
Old 27-06-05, 16:18   #9
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

dca HU n-are AUX in, atunci de obicei sa monteaza prin FM modulator. Costa vreo 50-60 de $ modiulatorul radio . Am incercat varianta asta si la mine nu se uazea teribil dar am auzit si la altii in masini si era ok.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 27-06-05, 16:34   #10
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Pai tocmai ca nu se aude foarte bine nu prea se folosesc,si chiar daca unele nu au problema asta e destul de incomod sa opresti modulatorul cind dai pe radio,ca daca nu fisiie de nu stii ce are radioul,etc..
E o solutie de compromis,dar decit deloc.....
saxo is offline   Reply With Quote
Old 11-11-05, 10:48   #11
ufoseeker

Stock
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2
Default dvd

Am si eu o intrebare , am pe un golf 4 un GPS cu LCD color, si am inteles ca pot sa conectez la el un DVD, in momentul de fatza citeste doar cd-uri cu GPS si cu toate ca este foarte interesant sa ascult numai \"u're out of sattelite range\" as vrea sa ascult si muzica sau sa ma uit la un film, imi poti recomanda ceva si poate un pretz informativ
ufoseeker is offline   Reply With Quote
Old 12-11-05, 18:23   #12
Alex-Rahova

Stage 5
 
Alex-Rahova's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 874
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default

ufoseeker - intereseaza-te ,poate in spatele bordului pe undeva daca ecranul,(sau mai bine spus..tot ansamblul cu ecran etc) are vreo intrare AUX (imposibil sa nu aiba),de aici e treaba foarte simpla ..cumperi un dvd player/mp3 player/magazie - si il conectezi la ecran .mai bine du-te la o firma care monteaza chesti de genul si intereseaza-te acolo.in principiu s-ar putea sa mearga ce am zis eu.sal
__________________
2011 Bayerische Motoren Werke AG E92
Alex-Rahova is offline   Reply With Quote
Old 13-11-05, 07:06   #13
vip96

Stage 2
 
Join Date: May 2005
Posts: 61
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"saxo\"
In primul caz DVD-ul se va vedea pe display-ul cu care vine si numai sunetul poate fi introdus pe instalatia masinii.
In al 2-lea caz,pot fi introduse atit semnalul audio cit si video,vizionarea facindu-se si pe display-ul masinii.
ATENTIE !!! in acest caz vizionarea se poate face numai cind masina sta pe loc !!!.Dupa pornire imaginea dispare din considerente de siguranta.
Unii se lauda ca au HACUIT functia,dar practic n-am vazut pina acum.
eu am reusit sa-l ''hacuiesc'' si imi merge in mers mi-a disaprut mesazul care nu te lasa sa te uitzi in mers daca vrei ajutor anuntatzi-ma si va ajut
vip96 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -