Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Unitati de bord si surse

Unitati de bord si surse HU, iPOD, MP3, etc

Reply
 
Thread Tools
Old 24-02-13, 21:45   #16
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Default Re: Tableta ca si HU

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Revin cu un raspuns. Am incercat ieri, si am legat galaxy tab-ul meu direct cu amplificator cu un fir facut din cablu de boxe pe care l-am legat cu doua preouturi pe care apoi le-am bagat intr-un y ca sa am patru preouturi, si apoi in amplificator. Pot sa spun ca calitatea a fost suprinzator de buna, cel putin pentru urechea mea, am tras si 2 programe tip sound equalizer si m-am jucat un pic cu sunetul care se mai poate imbunatati cu un pic de rabdare la cautat programe si jucat cu setarile. Desi nu se poate generaliza sa spunem ca toate tabletele legate cu toate amplificatoarele suna bine, samsung-ul meu legat la amplificator se aude ok, si eu am sa folosesc tableta cand ies din tara si o sa am nevoie de navigatie, ca sa nu lucrez cu doua aparate, mai ales ca nu ma costa nimic, am deja cablul facut
daca esti multumit e ok. Asta conteaza la urma urmei
florinstancu is offline   Reply With Quote
Old 27-02-13, 01:58   #17
BossDeBoss

Stage 3
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 111
Default Re: Tableta ca si HU

Cu o placa audio externa faci toata treaba...si eu vroiam sa montez o tableta, dar vad ca uni ma depasesc in ideii...
stiu o placa audio foarte buna o poti conecta cu usb la tableta...are si telecomanda pentru reglari mai fine...plus iesire pt un amplificator si un amplif pt subw...
BossDeBoss is offline   Reply With Quote
Old 27-02-13, 08:18   #18
emperor122986

Stage 3
 
emperor122986's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 107
Default Re: Tableta ca si HU

Care placa ai recomanda-o tu? Creative X-FI Surround Pro 5.1?
emperor122986 is offline   Reply With Quote
Old 27-02-13, 09:09   #19
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Tableta ca si HU

Placa de sunet e o solutie din pacate una destul de scumpa, una mai buna e de la 500 RON in sus. Ar fi varianta de comandat online, pus rapid pe masina si trimis inapoi daca nu se aude bine. Daca tot am intrat in discutia asta, ar mai fi si varianta procesorului de sunet legat la tableta si din el scoase iesirile pentru amplificator sau amplificatoare, unul bunisor de la Alpine e tot pe la 500-600 RON, si ai obtine o calitate buna cu asa ceva.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 12:38   #20
_vrx_

Stage 4
 
_vrx_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 299
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Tableta ca si HU

Quote:
Originally Posted by florinstancu View Post
orice ai face nu vei egala sau depasi calitatea CD-ului, fie el track sau mp3. Pana si la stick se simte diferenta de sunet fata de cd mp3.

.
Se foloseste un DAC extern+ procesor de sunet!
(mai sunt si alte variante )
avantaje:
-rezolutie 3x mai buna decat un monitor dedicat
-ecran ips
-o sa ai un fel de minicomputer in masina
-calitate sunet mult mai buna decat 99% hu de pe piata

dezavantaje
- cunostinte serioase de cum se prepara ingredientele
-pretul ( aici e un pic discutabil )
-nu poti folosi CD ( se poate rezolva intr-un fel)
-durata montajului
-spatiul de montaj - unele masini nu permit montajul din cauza dimensiunilor reduse, majoritatea tabletelor de 7" au ~195 mm
_vrx_ is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 12:48   #21
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Tableta ca si HU

Cu calitatea am ramas si eu suprins. am incercat dupa ce un coleg a propus varianta aici Am incercat in BMW cu tableta legata direct la amplificatoare si se auzea bine. Iar acum folosesc tableta in suport (inca nu am gasit solutie sa o integrez in bord), legat de un unul din cele mai ieftine procesoare de sunet pe care le-am putut gasi pe e-bay, un SOUNDSTREAM XBP-10, care are o gramada de setari si sunt foarte multumit de sunet si de faptul ca am GPS, si minicomputer in masina.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 12:57   #22
emperor122986

Stage 3
 
emperor122986's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 107
Default Re: Tableta ca si HU

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Cu calitatea am ramas si eu suprins. am incercat dupa ce un coleg a propus varianta aici Am incercat in BMW cu tableta legata direct la amplificatoare si se auzea bine. Iar acum folosesc tableta in suport (inca nu am gasit solutie sa o integrez in bord), legat de un unul din cele mai ieftine procesoare de sunet pe care le-am putut gasi pe e-bay, un SOUNDSTREAM XBP-10, care are o gramada de setari si sunt foarte multumit de sunet si de faptul ca am GPS, si minicomputer in masina.
Si cum ai procedat: prin AUX ai legat tableta la SOUNDSTREAM XBP-10 IN si subwooferu legat la SOUNDSTREAM XBP-10 OUT? Sau ai folosit si HU?
emperor122986 is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 13:11   #23
_vrx_

Stage 4
 
_vrx_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 299
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Talking Re: Tableta ca si HU

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Cu calitatea am ramas si eu suprins. am incercat dupa ce un coleg a propus varianta aici Am incercat in BMW cu tableta legata direct la amplificatoare si se auzea bine. Iar acum folosesc tableta in suport (inca nu am gasit solutie sa o integrez in bord), legat de un unul din cele mai ieftine procesoare de sunet pe care le-am putut gasi pe e-bay, un SOUNDSTREAM XBP-10, care are o gramada de setari si sunt foarte multumit de sunet si de faptul ca am GPS, si minicomputer in masina.
Daca ai drum ( timp) in Buc. iti fac eu integrarea in bord

Last edited by _vrx_; 16-04-13 at 13:15.
_vrx_ is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 14:16   #24
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Tableta ca si HU

Am scos RCA de pe iesire audio a tabletei si l-am legat pe rca input, adica intrarea de joase a procesorului, si de pe 2 RCA out am legat amplificatorul de subwoofer si cel de pe difuzoare.

_vrx_ multumesc pentru oferta, daca ma hotarasc sa iau o tableta sa o las numai acolo, te contactez.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 15:00   #25
emperor122986

Stage 3
 
emperor122986's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 107
Default Re: Tableta ca si HU

Aha, bine de stiut )
Daca o sa ma intereseze si pe mine un SOUNDSTREAM XBP-10, mi-ai putea face rost?
emperor122986 is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 15:41   #26
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Tableta ca si HU

Eu am comandat de pe e-bay, din SUA, am platit prin paypal. L-am luat cu 30 de dolari, plus 16 dolari transportul si l-am ridicat de la posta de suceava. Baietii nu mi-au luat nimic la vamuire, ma si mir cum m-au iertat tura asta. Am cam gresit insa procesorul, ca al meu e pentru SPL, si are numai o singura iesire pentru RCA full range, in schimb 3 iesiri pentru subwoofere . Intreaba pe forum pe aici poate gasesti un procesor de sunet pe la cineva daca nu vrei sa te complici sa comanzi de pe e-bay sau amazon.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 15:45   #27
emperor122986

Stage 3
 
emperor122986's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 107
Default Re: Tableta ca si HU

Ok
emperor122986 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-13, 10:02   #28
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Tableta ca si HU

Din tot ce am auzit , ca "placa de sunet" doar samsung galaxy tab , au ceva mai rasarit fata de majoritatea !

Ca placi externe sunt cele creative/asus !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 22-05-13, 15:14   #29
Ego206

Stage 2
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 51
Default Re: Tableta ca si HU

Salutare. Eu am mers pe ceva simplu si elegant. Am integrat tableta in bordul masinii, legata prin AUX la HU Sony si tot ceea ce pot spune e ca sunt multumit de cum se aude.

Lucruri PRO de cand am montat tableta in masina:
1. ecran 7' cu rezolutie IPS.
2. transfer usor al fisierelor pe tableta (muzica, video samd)
3. navi fara a plati ceva
4. internet oriunde (aici se foloseste un router mini portabil)

Lucruri contra:
1. HU fiind pozitionat in spatele tabletei este necesara achizitionarea unei telecomenzi pentru controlul HU.

Am atasat si o poza pentru a se vedea cum arata toata nebunia montata pe masina.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_2329.JPG
Views:	554
Size:	1.59 MB
ID:	2780096  
Ego206 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-13, 17:38   #30
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Tableta ca si HU

uite aici variante alternative de a pune pe post de HU o tabletă, cu sau fără HU normal.

https://www.youtube.com/watch?v=u-ALYArl5S4
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -