Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Unitati de bord si surse

Unitati de bord si surse HU, iPOD, MP3, etc

Reply
 
Thread Tools
Old 04-01-13, 15:58   #1
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Intrebare preout Pioneer Deh-50ub.

Salut !
Am un player Pioneer Deh-50ub, un sub cu SPL Dynamics XTR-250d2 amplificat de un ICE-800D,cabluri de 35mm, montate de Shokaliptiku si am o problema. Cand dau mai tare, difuzorul plesneste daca stai sa-l asculti langa cutie, dar nu face cursa maxima si in masina sunetul nu este distorsionat.Practic daca nu stai langa el nu-ti dai seama, si nu cred ca se aude nici la jumatate din ce ar putea el.

Am masurat daca am curent la intrarea in statie, si la volumul la care ascult eu normal nu scade sub 14v.Sta pe la 14.2,14.3. Dar am observat ca nu am tensiune pe preout.Am masurat direct din player si imi arata 0 dar totusi subwooferul functioneaza.Este posibil asa ceva? Ar trebui sa nu se auda nimic nu?

Si am incercat sa reglez gain-ul cu metoda voltilor.Am bagat un sinusoidal de 35 hz, am dat din player la 80% din puterea lui, si cu gain-ul la maxim imi masura 50V,chestie care cred ca e imposibila. Ar insemna ca amplificatorul sa scoata 2500W la tensiunea aia pe iesire nu?
Difuzorul este legat in 1ohm, si este legat corect,+ si -.
geoX is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 21:35   #2
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Intrebare preout Pioneer Deh-50ub.

Din 27 de views nimeni nu a stiut sa-si dea macar cu parerea? Am bube pe fata sau ceva? Pentru ca am mai deschis un topic la Coltul Incepatorului, si la fel, din 67 de cititori, niciunul nu a scris nimic. Sau nu se vad topicurile mele? Sa nu mai postez :P
geoX is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 23:42   #3
darkofeel

Stage 3
 
darkofeel's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 89
Default Re: Intrebare preout Pioneer Deh-50ub.

Salut, iti raspund in numele google problemei cu player-ului:

Iesirea PREOUT sa stricat, trebuie sa indice aprox 2.5v. Se poate repara!

Cu subwooferul poate ai vreun prieten sa te ajute sa-l testezi la el. Despre SPL Dynamics seria XTR am citit pe forum ca au spidere slabe si se rup usor (aviz amatorilor de dat capat la XTR)...

Posibil sa nu ai problema asta, ia-le prin eliminare.

Vis-a-vis de al doilea post al tau, in domeniul car audio toti distribuitorii raspund de ceea ce vand ei... Prefera sa nu se bage daca nu tine de ei.
__________________
Omul are multe fete...dar un singur Suflet!
darkofeel is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 06:37   #4
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Intrebare preout Pioneer Deh-50ub.

Acel zgomot poate fi de la un semnal prost ce-l primeste statia, de la statie sau sa fie vreo problema mecanica a difuzorului (descentrat, sprire dezlipite, bobina desprinsa etc).

Cat despre masurarea puterii, ai nevoie de scule cu refresh rate mare si sa stie min/max si peak hold.
Ca sa masori ce intra pe difuzor masori in AC tensiunea si amperii la iesire si ca sa vezi consumul amplifului se masoara in DC la intrare. Cu treaba asta afli si ce crestere de impedanta ai pe difuzor. Ca sa-ti faci o idee, noi folosim Fluke 337 si 112 114 115 117.


Cat pentru a doua treaba, nimeni nu e platit aici sa-ti dea informatii, nu se baga nimeni sa dea un sfat dupa cum ai descris problema, acel difuzor ar trebuii ascultat de cineva care are habar. Cat despre masurari, s-a mai scris pe forum si pe Google se gasesc n surse cu si despre.
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS

Last edited by Bigu; 07-01-13 at 06:41.
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 18:15   #5
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Intrebare preout Pioneer Deh-50ub.

Difuzorul este ok.Este teapan, slabe sanse sa fi patit ceva pentru ca nu am dat niciodata prea tare in el.Si seria XTR mi se pare o serie reusita, avand in vedere performante/pret.Adica, ce poate 10' asta, nu pot multe altele de 12'. Problema cred ca este de la iesirea preout, deoarece am marit volumul pe ea din player si nu mai face zgomotul pe care il facea la acelasi volum. Probabil este semnalul prea slab.
Intrebarea mea ar fi, orice electronist stie sa-l repare? Sa stiu sa il duc.

Si cu problema difuzoarelor, m'am calmat.Mai bine fac insonorizare.Si trebuie sa-mi iau si un aparat de masura mai bun.Eu am o rasnita. Merci pentru raspunsuri
geoX is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 18:49   #6
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Intrebare preout Pioneer Deh-50ub.

Inainte sa-l duci la cineva, incearca cu un alt player
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 19:26   #7
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Intrebare preout Pioneer Deh-50ub.

As incerca, dar nu am altul Am casetofonul stock,un CDC40 Opera pe care am avut filtru high-low.Dar ala sub 50 hz atenua mai de tot frecventele. Si nu cunosc mai pe nimeni care sa aiba macar un player cu preout.La noi in sat nu sunt asa multi pasionati. Dar daca imi amintesc, si cand foloseam player'ul stock facea cam la fel.Am uitat asta. Difuzorul l-am probat la Shokaliptiku dupa ce mi-a facut incinta sealed, si el avea atunci,cred, un SPL Dynamics S.6002 cu 1000W in 4ohmi si difuzorul se auzea perfect.
Dar chestia e ca, la nivelul iesirii preout pe 0, pe sinusoidal de 35hz si volumul total al player-ului la 39 deja se auzea ca face urat difuzorul.Cand am dat nivelul preout la +4, abia la 44 incepea sa nu mai poata.Oricum, acum pe muzica pot sa urc si pana la 45 cu volumul si e ok.Inainte la 40 deja facea urat.
Pentru mine ramane necunoscuta : de ce nu am tensiune pe iesirea preout dar totusi se aude.

Last edited by geoX; 07-01-13 at 19:28.
geoX is offline   Reply With Quote
Old 08-01-13, 06:53   #8
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Intrebare preout Pioneer Deh-50ub.

Quote:
Originally Posted by geoX View Post
Pentru mine ramane necunoscuta : de ce nu am tensiune pe iesirea preout dar totusi se aude.
Pentru ca ai!
Ori nu e bun aparatul cu care masori, ori il folosesti gresit.
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 10-01-13, 10:26   #9
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Intrebare preout Pioneer Deh-50ub.

La variatii mari de frecventa cum e cazul sunetului aparate de masura mai ieftine afiseaza tensiuni eronate sau nu afiseaza nimic, cum e cazul tau. Ar trebui masurat cu aparate ceva mai potente, eu folosesc un fluke 175 aparatul de la serviciu cand masor tensiuni de genul asta, si cu mastech-ul de acasa am masurat odata si mia dat o valoare apropiata de ceea care ar fi trebuit sa fie, nu stiu cat ar putea fi eroarea.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 10-01-13, 17:41   #10
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Intrebare preout Pioneer Deh-50ub.

Eu am o gioarsa de multimetru (DT-830B) si probabil de aia nu masoara nimic. Dar nu ma apuc acum sa dau cateva milioane pe un multimetru bun doar sa masor iesirea aia Si nici nu stau, pe gerul asta, sa masor tensiuni avand in vedere ca nu prea circul cu masina.Un multimetru mai ieftin dar care sa-si faca treaba gasesc?

Last edited by geoX; 10-01-13 at 17:46.
geoX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -