Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Unitati de bord si surse

Unitati de bord si surse HU, iPOD, MP3, etc

Reply
 
Thread Tools
Old 18-01-07, 10:12   #1
tzeapa

Stage 3
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 114
Default Sugestii mp3 pe un focus II 2006

salutare! sunt posesorul unui ford focus II cl 2007. desi masinuta mea este proaspata(abia ieri am ridicat-o) deja i-am pus gind rau sistemului audio stock. rau nu se aude dar e departe de a ma multumi. pe vechea masina, o dacie 1310, aveam 2 boxe clarion 2 alpine ovale si un mp3 player alpine 9852rb de care eram foarte multumit. am umblat cu diverse masini straine care aveau sistemul audio original si sincer nu imi placea sunetul din interior.

eu caut o solutie pt a putea asculta mp3-uri in masina. am fost la bdt sa-i intreb cit m-ar costa un mp3 sony cel care costa 300 euro daca optai sa-l monteze in fabrica. raspunsul lor: peste 3500 ron deci varianta asta pica din start. exista acel gadget care se pune la bricheta si emite fm catre unitatea din bord. sunt circumspect in privinta calitatii sunetului. deci si asta pica. ar mai fi solutia sa montez vechea unitate, alpine-ul 9852, dar pt asta tre sa renunt la magaoaia de casetofon din bord si sa montez si o masca. problema e ca nu stiu cit de usor se da jos si daca afecteaza intr-un fel garantia masinii. aschimbat cineva casetofonul la un focus II ?

mai nou am gasit dracia asta: http://store.apple.ro/IMC-Apple-Stor...1.16.0.0.1.13# este un modulator fm pt ipod si in acelasi timp si incarcator de masina pt ipod. nu am insa idee de calitate. are cineva? a testat?

o sa schimb si boxele. am inteles ca toate 4 sunt de 16:9. mai necesita ceva corectii unele noi? a schimbat cineva? ce probleme ati intimpinat?

ps: subwoofer nu pun. am nevoie de spatiu in portbagaj. prefer 6 boxe bune si un player pe masura.

ps2: nu am nici mufa aux in torpedou. altfel era simplu
tzeapa is offline   Reply With Quote
Old 18-01-07, 11:46   #2
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: Sugestii mp3 pe un focus II 2006

pot sa spun ca de gadgetu ala de care zici tu care transmite radio si are memory stick e o mare porcarie pt ca niciodata nu face contact perfect la bricheta (cand schimbi melodia se pierde contactu) , in bucuresti niciodata nu o sa se auda fara interferente si nu in ultimul rand e semnal radio care din cate stiu eu e semnal pe 64 kbps ... de exemplu pe mine nu ma multumeste cum se aude la radio. Banuiesc ca ipodu ala functioneaza in acelasi stil si daca te multumeste cum se aude la radio ... ar fi solutia cea mai simpla. Si asta bineinteles daca se aude fara fashait pt ca la gadgetu ala de dinainte se auzea fashait pe indiferent de frecventa folosita.
Cel mai inspirat ar fi sa schimbi casetofonu stock . Prin magaoaie inteleg ca e 2-DIN. Nu prea am vazut cu arata un hu 1-din intr-un slot 2-din cu masca. Nu cred ca ar fi prea estetic ... Poate are cineva o poza cu asa ceva sa o posteze ca si eu sunt curios sa vad cum ar arata !
Loop is offline   Reply With Quote
Old 18-01-07, 11:46   #3
Teroarea

Stage 5
 
Teroarea's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,245
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Sugestii mp3 pe un focus II 2006

nu te apuca sa desfaci intreaba la ei pt ca se poate sa pierzi garantia. Si eu la a mea la citroen am facut instalarea mi-am pus un sony GT300 si bone de 17 pe fata si 13 pe spate in usii ..se aude super bine si clar .
__________________
Teroarea is offline   Reply With Quote
Old 23-01-07, 09:58   #4
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Sugestii mp3 pe un focus II 2006

Cred ca 90$% din cei care isi iau masina noua sunt terorizati de chestia cu garantia (ma numar si eu printre ei)
Nu cred ca exista dealer in Romania pe care sa il intrebi Ba tata daca schimb HU-ul original pe care se afla si comenzile comuterului de bord pierd garantia ? Si el sa zica nu ma schimbal linistit! )
Toti te iau este riscul dumneavostra , bla bla ...
Eu l-am schimbat si nu mi-a zis nimeni nimic si am trecut prin 3 service-uri diferite .
Ma rog asta e experienta mea la Opel!
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 23-01-07, 10:06   #5
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Sugestii mp3 pe un focus II 2006

Poze cu 1 din cu masca
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P6302124.JPG
Views:	259
Size:	383.4 KB
ID:	205026   Click image for larger version

Name:	P6302130.JPG
Views:	164
Size:	365.1 KB
ID:	205027  
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 23-01-07, 13:47   #6
tzeapa

Stage 3
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 114
Default Re: Sugestii mp3 pe un focus II 2006

Quote:
Originally Posted by ceachi View Post
Cred ca 90$% din cei care isi iau masina noua sunt terorizati de chestia cu garantia (ma numar si eu printre ei)
Nu cred ca exista dealer in Romania pe care sa il intrebi Ba tata daca schimb HU-ul original pe care se afla si comenzile comuterului de bord pierd garantia ? Si el sa zica nu ma schimbal linistit! )
Toti te iau este riscul dumneavostra , bla bla ...
Eu l-am schimbat si nu mi-a zis nimeni nimic si am trecut prin 3 service-uri diferite .
Ma rog asta e experienta mea la Opel!

ai pus masca adaptoare sau vechea unitate era 1 DIN?
tzeapa is offline   Reply With Quote
Old 23-01-07, 17:51   #7
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Sugestii mp3 pe un focus II 2006

Am pus masca , daca te uiti mai atent la poza se observa si ca este alta culuare.
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 23-01-07, 22:41   #8
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Sugestii mp3 pe un focus II 2006

Poti sa montezi 2 unitati 1DIn in locul uneia 2 DIN ... adica sa le montezi frumos cu masca ... etc
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-08, 17:44   #9
ovidiur

Stock
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1
Default Re: Sugestii mp3 pe un focus II 2006

Nu stiu daca mai e de actualitate acest thread dar am zis sa poste z poate mai intereseaza pe cineva.

Referitor la AUX IN la focus 2...se poate folosi cu succes...eu am reusit sa conectez un PDA pe care il folosesc ca mp3 player si se aude foarte bine. tot ce trebuie sa faceti este sa deschideti torpedoul sa scoateti cutia de plastic ce reprezinta torpedoul (toata incinta torpedoului practic, e prinsa in suruburi. Apoi se vede cablajul, undeva sus e o mufa neagru cu ros cu patru pini dintre care doar trei sunt ocupati (negru pentru masa si celelalte doua stanga respectiv greapta. AM cumparat un cablu audio cu mufa jack mama intr-un capat si celalat l-am taiat si am lipit la cele trei fire niste pini taiati dintr-o mufa pe care i-am infipt apoi in acea mufa. Dupa ce am facut proba cu playerul si am vazut ca fumctioneaza am mascat cablul am pus la loc incinta torpedoului si gata.

Urmatoarea versiune la care loucrez e sa trec cablul prin bord si sa fixez mufa intr-un buton din consola defolosit (buton fals).

Daca nu am fost prea explicit si nu s-a inteles exact ce am facut uitativa la filmuletul de pe YouTube...l-am gasit si eu nu l-am facut eu precum si la celelalte linkuri pe care l-eam gasit pe net.:

https://www.youtube.com/watch?v=mikl2k4fCfI

http://www.freewebs.com/guytom/focusauxstuff.htm

http://www.siocommunications.co.uk/F...7&topic=1445.0
ovidiur is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -