Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Unitati de bord si surse

Unitati de bord si surse HU, iPOD, MP3, etc

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 13-11-09, 18:06   #1
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default AJUTOR Alpine

decurand mi-am achizitionat un alpine 9853 de care is total multimut pana la o anumita chestie!
acea ca nu gasesc sau nu are reglaj pentru treble si bass
la reglaj apare doar volum,woofer,fader si defeat + cele nu stiu exact cate eq preinstalate in aparat(rock,hip hop bla bla)
nu pot asculta muzica numai la volum de max 15 ca pica toata masina asa tare bate bassul(am lada 700rms)dar vocea nu prea imi place cum se aude
am avut un alpine 9870 desii era 45x4 era tata lor fata de acesta

chiar nu exista?!reglaj pentru inalte si reducerea bassului?


ROG AJUTOR
__________________
Custom Bobo al meu "nigar briliant,pe Schmidt Vn line r18"...

Vand Wv Vento 1.9tdi !!
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...0-9975240.html
soosy is offline  
Old 13-11-09, 18:39   #2
susp3ctu

Stage 5
 
susp3ctu's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 412
Default Re: AJUTOR Alpine

deci...il poti regla in 2 feluri,apesi pe butonul mare,rotativ,dupa care invarti stanga dreapta pana gasesti ce vrei,sau a 2`a,tii apasat pe butonul func cel putin 2 secunde,dupa care din butonul rotativ selectezi ce vrei
susp3ctu is offline  
Old 13-11-09, 18:44   #3
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: AJUTOR Alpine

Quote:
Originally Posted by susp3ctu View Post
deci...il poti regla in 2 feluri,apesi pe butonul mare,rotativ,dupa care invarti stanga dreapta pana gasesti ce vrei,sau a 2`a,tii apasat pe butonul func cel putin 2 secunde,dupa care din butonul rotativ selectezi ce vrei
butonul mare rotativ,cel de volum am apasat si atunci apare volum,woofer,fader si ultima dupa care iar volum este defeat....atat,bass si trebel nu este
o sa incerc cel cu FUNC sa vad ce se intampla
soosy is offline  
Old 13-11-09, 19:10   #4
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: AJUTOR Alpine

am incercat....daca apas adica tin apasat FUNC nu face nimic...daca nu tin pe ea si apas numai un pic schimba de pe cd pe radio9tuner)
dar cu butonul rotativ ii asa cum am mai zis apare asa
volum
woofer
fader si ultimu defeat apoi din nou volum si etc....

deci se poate sa fie un aparat totusi de generatie noua si sa nu aiba treble si reglaj de bass???!?(
soosy is offline  
Old 13-11-09, 21:49   #5
THUNDER77
CITROEN Driver

Stage 5
 
THUNDER77's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3,173
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
[4Rally]
[CITROEN]
Default Re: AJUTOR Alpine

Nu are reglaj separat de bass si treble. Am verificat manualul....
THUNDER77 is offline  
Old 13-11-09, 22:40   #6
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: AJUTOR Alpine

Quote:
Originally Posted by THUNDER77 View Post
Nu are reglaj separat de bass si treble. Am verificat manualul....
pai si atunci cum se face un reglaj optim?!.....daca ai scule tre sa-ti cada plombele daca dai un pic mai tare...sau asculti la minim nimim iar daca nu ai ceva scule de calitate atunci poti sa dai ca tot nu merge)
cam asa vine
aiureah rau
chiar pe bune pica masina in 2 asa de tare are bassul dar vocea aproape mai nimic....prost gandit playerul asta
soosy is offline  
Old 14-11-09, 00:51   #7
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: AJUTOR Alpine

Dai subwooferul mai incet daca vrei sa fie sunetul mai echilibrat.
Loop is offline  
Old 14-11-09, 06:42   #8
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: AJUTOR Alpine

wooferul ii la O!!!!daca pun la 4-5 din 15 ii si mai dezastru.....si la eq ii la FLAT deci nu are nici bass mare acolo....s nci nu vorbesc daca pun la rock
na asta e
dar mirare mare un player nou si asa dotat sa fie asa prost facut
soosy is offline  
Old 14-11-09, 07:35   #9
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: AJUTOR Alpine

Modul in care pui problema e complet aberant.
Ai pretentia ca niste difuzoare duse de un HU care are 15-20w pe canal, sa se auda pe linga un subwoofer de 700w !!!!!
Stau si ma minunez cum aruncati banii pe suburi+statii pentru ele, lasind ce e mai important -adica difuzoarele- pe ultimul plan !
Muzica nu inseamna BAS !
Subwooferul nu are alta menire decit aia de a ajuta difuzoarele in zona de frecvente pe care ele -difuzoarele- nu le pot reda corect.
Aparatul pe care-l ai e foarte bun ! Arunca monstrul ala inutil din portbagaj, ocupa-te de partea de difuzoare, si daca vrei sub care sa faca fata difuzoarelor conduse de un simplu HU, pune unul de max. 150-200w.
__________________
Quality first !
saxo is offline  
Old 15-11-09, 03:01   #10
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: AJUTOR Alpine

Quote:
Originally Posted by saxo View Post
Modul in care pui problema e complet aberant.
Ai pretentia ca niste difuzoare duse de un HU care are 15-20w pe canal, sa se auda pe linga un subwoofer de 700w !!!!!
Stau si ma minunez cum aruncati banii pe suburi+statii pentru ele, lasind ce e mai important -adica difuzoarele- pe ultimul plan !
Muzica nu inseamna BAS !
Subwooferul nu are alta menire decit aia de a ajuta difuzoarele in zona de frecvente pe care ele -difuzoarele- nu le pot reda corect.
Aparatul pe care-l ai e foarte bun ! Arunca monstrul ala inutil din portbagaj, ocupa-te de partea de difuzoare, si daca vrei sub care sa faca fata difuzoarelor conduse de un simplu HU, pune unul de max. 150-200w.
omu....inainte de asta am avut,poate multi zic primitiv alpine 9870 si asta ce am acum ii mica gluma langa ce era ala!!!....se auze super...puteai sa reglezi trebele(inalte)si bass deasemenea...super super
si stai linistit ca am boxe ground zero...de usi 45-50rms si panou 100ovale rms..+lada
problema este,nu ca nu ar duce boxele dar este prea are bassul!si in boxe se aude ca ar trebui reglaj
asta e....din pacate pararea mea este ca alpine a facut-o de oaie cu acest model...poate latora le place si is multumiti,dar repet ca am avut o generatie mai veche,mai simpla dar meserias cum s-ar zice

am inceput sa ma conving ca nu este reglaj pentru bass si inalte
o sa incerc sa reduc din statie dar prea multe nu rezolv
soosy is offline  
Old 15-11-09, 07:18   #11
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: AJUTOR Alpine

omu,
Nu contest faptul ca aparatul nu-ti place, dar nu acolo e problema ta.
1- "boxele" nu sunt boxe ci difuzoare
2- difuzoarele NU au putere, ci SUPORTA o putere anume ! Puterea vine din amplificare.
3- Atita timp cit nu echilibrezi sistemul dpdv puteri, poti sa-i dai si cu pudra la orice HU, ca tot ca porcu va suna sistemul.
Daca vrei sa asculti "muzica" in masina ta, arunca ovalele din spate, lucreaza zdravan usile fata, pune o amplificare si difuzoare serioase pe fata, si schimba subul cu unul de putere mai mica.
saxo is offline  
Old 15-11-09, 09:06   #12
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: AJUTOR Alpine

Ca generatie, 9853 e mai vechi decat 9870. In al 2-lea rand, numai playerele rudimentare au reglaj de bass, tremble si ce mai vrei tu. Ca sa faci muzica sa se auda, ia-ti un amplificator pentru difuzoare, insonorizeaza usile si da-l dracu de woofer. Playerul pe care il ai tu are reglaje cross-over, time allign si equalizer. Cear fi sa incerci sa le folosesti pe alea?
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline  
Old 15-11-09, 10:49   #13
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: AJUTOR Alpine

ok...mersi baietii
am inteles ce spuneti
dar voi pe mine nu prea...nu am nevoie absolut de nici o sonorizare!si nici sa schimb ovalele..cu playerul celalalt mergea PERFECt dar na nu stiu cum sa explic,in fine
si bass si voce absolut tot tot
na oricum se poate inchide
problema mea era reglajul inaltelor si reducerea bassului
am umblat si la eq degeaba...si la Flat merge in mare cam tot asa


va multumesc
soosy is offline  
Old 15-11-09, 11:05   #14
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: AJUTOR Alpine

Quote:
cu playerul celalalt mergea PERFECt dar na nu stiu cum sa explic,in fine
Daca erai multumit de vechea configuratie, de ce ai renuntat la ea ?
9853 este un model foarte bun, dar trebuie sa sti ce vrei de la el, exemplu echivalent ar fi un ferrari ,,chel" facut pentru viteza, il testezi pe camp si constati ca-i degeaba, pe cand un logan se comporta mult mai bine, in concluzie, degeaba detii una una dintre cel mai puternice si capabile masini din lume, daca asfaltul lipseste cu desavarsire.
__________________

The power within you...

Last edited by Stage1; 15-11-09 at 11:09.
Stage1 is offline  
Old 15-11-09, 12:59   #15
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: AJUTOR Alpine

Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
Daca erai multumit de vechea configuratie, de ce ai renuntat la ea ?
9853 este un model foarte bun, dar trebuie sa sti ce vrei de la el, exemplu echivalent ar fi un ferrari ,,chel" facut pentru viteza, il testezi pe camp si constati ca-i degeaba, pe cand un logan se comporta mult mai bine, in concluzie, degeaba detii una una dintre cel mai puternice si capabile masini din lume, daca asfaltul lipseste cu desavarsire.
ok ok am inteles...eram multumit dar am zis ca iau ceva mai performant,mai nou mai de effect
dar astea sunt in mare ca si suspensiile sport...is frumoase,is bune dar nu si practice
cam atat


se poate inchide.multumesc
nu vreau discutii
soosy is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -