Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Unitati de bord si surse

Unitati de bord si surse HU, iPOD, MP3, etc

Reply
 
Thread Tools
Old 26-04-04, 08:51   #16
B12ZMD

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 797
Default

ia-ti nene un Alpine si termini povestea !!!!!!!!
B12ZMD is offline   Reply With Quote
Old 26-04-04, 11:20   #17
BigMac

Stage 3
 
BigMac's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 75
Default

Daca iei player american n-o sa mearga RDS-ul (afisarea numelui posturilor de radio). In plus nu o sa prinda decat frecventele radio impare (ex. 98.1, 98.3 ...)
Mi se pare ca Alpine-urile din USA pot fi reglate sa prinda si frecventele europene. Daca ai un prieten pe acolo, ia un alpine, chiar daca nu o sa mearga RDS-ul. Diferenta de pret fata de europa e foarte interesanta.
__________________
BigMac is offline   Reply With Quote
Old 26-04-04, 14:00   #18
atlas

Stage 2
 
atlas's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 27
Default

Fratilor... Romania e o tara de cacat...

si acum sa va spun de ce e asa cel putin dintr-un punct de vedere...
Ar urma ca eu sa comand un CD/MP3 de pe site-ul pe care vi l-am zis mai sus... ok. Toate bune si frumoase. Numai ca ma duc azi la vama ca sa ma interesez de taxe si omul de acolo imi spune ca nu trebuie sa platesc nici o taxa. Excelent. Dar ma duc si la Oficiul Postal \"13\" (predestinat acest 13) si acolo mi se spune ca pe langa TVA-ul de 19% mai trebuie sa platesc ATENTIE 42% din valoarea facturii...
Deci la un casetofon de 200$ te ajunge totul 337.96$ asta fara comisionul celor de la Western Union de 15$. Asa ca daca aveti vreo pila la vreo vama merge bine treaba, dar daca va aflati in cazul meu... condoleante

La ceea ce a zis BigMac am ceva de adaugat! Nu prinzi absolut nici un post de radio pe un Player care e facut pentru US!!! Are nush ce raspuns de frecventa de 4 ori mai mare ca in Europa. Am fost la un service Panasonic si am intrebat daca se poate modifica acest parametru si mi-a zis tipul de acolo ca e imposibil (probabil ca e imposibil cu aparatura lor). Intr-adevar, modelele Alpins, Rockford, JVC si unele Clarion putin mai vechi se pot programa de catre utilizator fie pe frecvente tip US, fie pe Europa.
atlas is offline   Reply With Quote
Old 26-04-04, 15:02   #19
BigMac

Stage 3
 
BigMac's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 75
Default

Quote:
Nu prinzi absolut nici un post de radio pe un Player care e facut pentru US!!! Are nush ce raspuns de frecventa de 4 ori mai mare ca in Europa.
??

Frecventele americane sunt din 0.2 in 0.2, cu zecimale impare. In Europa pasul e de 0.05, deci se folosesc si frecventele pare. Dar domeniul de frecvente e cam acelasi.
Unele marci (Alpine, Clarion, Kenwood,...) au un reglaj care permite functionarea perfecta si in Europa. Pioneer si Sony nu au acest reglaj.
Ia-ti un Alpine, va functiona bine.
RDS-ul in schimb nu va merge, dar la Alpine poti sa dai manual nume posturilor radio.

Pentru vama: roaga expeditorul sa declare pe pachet ca e vorba de un cadou in valoare de 25 de dolari.
BigMac is offline   Reply With Quote
Old 26-04-04, 15:29   #20
atlas

Stage 2
 
atlas's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 27
Default

Ce mi-au zis ei despre frecvente:
\"
USA Standard is as follows:
AM
Frequency Intervals 10 kHz
Frequency Range 530 to 1710 kHz
FM
Frequency Intervals 200 kHz
Frequency Range 87.9 to 107.9 MHz
European (and other countries) frequency standard is as follows:
AM
Frequency Intervals 9 kHz
Frequency Range 531 to 1629 kHz
FM
Frequency Intervals 50 kHz
Frequency Range 87.5 to 108 MHz
IMPORTANT! Although the frequency bands are similar, the problem is the interval in which each tuner stops. A model with the USA tuning standard will not stop exactly on the desired station which will result in distorted reception especially as you get further away from the station transmission.
Please note that some Clarion (lower models up to and including DB345MP), JVC, Alpine and Rockford Fosgate models are programmable to both US and Euro standards by following the simple instructions in the owner's manual\"

Ma rog... asta nu e chiar asa de important pt ca oricum aleg unul care sa-mi mearga bine daca tot dau banii...
Ideea e ca eu nu am pe nimeni acolo si vreau sa cumpar on-line... nu cred ca ei se preteaza la chestii dinastea...
atlas is offline   Reply With Quote
Old 26-04-04, 16:40   #21
BigMac

Stage 3
 
BigMac's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 75
Default

Daca te uiti bine, exact acelasi lucru am zis si eu despre frecvente

Intr-adevar, e mai greu sa importi electronice daca nu ai pe cineva in US..
BigMac is offline   Reply With Quote
Old 27-04-04, 06:24   #22
BogdanSHA

Stage 5
 
BogdanSHA's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 573
Default

Esti din Buc? Chiar n-ai gasit nimic la Alpine la reprezentanta?? Macar de idee.
Si eu as opta pentru Alpine sau Pioneer - astea stiu sigur k au reglajul pentru fiecare frecventa in parte (\"urci/cobori\" inalte, medii, joase). Si ambele stiu k-s premiate la calitatea sunetului
__________________
...spuse el...si mai lua o gura de fan...
BogdanSHA is offline   Reply With Quote
Old 27-04-04, 08:19   #23
atlas

Stage 2
 
atlas's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 27
Default

sunt din Iasi si nu avem aici reprezentanta alpine din cate stiu eu si stiu bine :P
pana la urma cred ca o sa-mi cumpar JVC-ul asta: http://www.audio-warehouse.com/web/m...300/detail.asp

ce parere aveti??
atlas is offline   Reply With Quote
Old 27-04-04, 21:47   #24
Anonymous

Stage 5
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 1,375
Default

Aduc eu pt cei interesati MP3 player Clarion incepand cu 538RMP pana la seria 8RMP.( Reprezentanta Alpine in Bucuresti este in Berzei pe la eroilor.)
Anonymous is offline   Reply With Quote
Old 27-04-04, 22:35   #25
atlas

Stage 2
 
atlas's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 27
Default

la ce scoruri? ai ceva cu iesire subwoofer si control al volumului pt subwoofer din casetofon? da-mi si un link la cateva modele pt ca nu gasesc decat in germana....
atlas is offline   Reply With Quote
Old 28-04-04, 01:26   #26
KrushX

Stage 4
 
KrushX's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 237
Default

atlas omule nu se plateshte nici o taxa pentru ce comanzi de afara. asculta la baiatu ca itzi zice adevaru. shi nu tzi le trimite prin poshte ci prin curier rapid UPS DHL FedEx sau mai shtiu io care. deci produsele itzi vor veni la usha shi cu asta basta. io zic sa nu te mai iei dupe cine shtie ce depashita. plus de asta daca refuzi marfa din cauza taxelor prea mari situ itzi da banii inapoi. deci nu pierzi decat transferu. io zic ca merita sa iei de pe sit nu din tzara. tot situ de care vorbeshti tu il fol shi altzii shi o sa iau shi io ceva de acolo. Bafta shi sa auzim de bine
__________________
In Bass We Trust!
KrushX is offline   Reply With Quote
Old 28-04-04, 06:24   #27
atlas

Stage 2
 
atlas's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 27
Default

Am fost iar la oficiul vamal si am intrebat de taxa.... acum mi-au zis ca e 8% + 19% TVA.
KrushX, omule daca primesti colet dinafara NU iti vine nimeni la usa. Te duci la vama sa-l ridici. Si nici macar nu il deschizi tu... ti-l deschide cineva si ti-l controleaza. Poate o fi adevarat si ceea ce zici tu, dar eu nu imi permit sa risc sa fiu in imposibilitatea de a plati coletul si sa ma rog de astia sa-mi trimita banii inapoi.
Oricum mi-am gasit pe cineva acolo care o sa-l cumpere si o sa mi-l trimita fara factura si cutie in pachet. Astfel la vama va fi calificat in categoria de Playere auto la 85 de euro. Deci voi plati taxa vamala si tva-ul procentual din cei 85 de euro.
Bafta!
atlas is offline   Reply With Quote
Old 28-04-04, 06:28   #28
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

ce-ai facut pana la urma, ai comandat sau nu? Ce escroci si aia de la posta, auzi tu de la 200$ sa ajunga la 337!!!

asta e nasol cu modele americane, incearca sa iei de prin europa de undeva unde e mai ieftin, poate de pe ebay.de sau ceva, ca sa-ti mearga radioul, iar ca si marca, Pioneer Premier si Alpine sunt cele mai bune
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 28-04-04, 12:25   #29
KrushX

Stage 4
 
KrushX's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 237
Default

atlas sper sa nu ma intzelegi greshit, dar io am mai luat cate ceva de pe afara de pe siturile americane. shi daca situ itzi trimite prin curierat rapid itzi vine curieru la usha cu pachetu. restu e treaba ta !!!
KrushX is offline   Reply With Quote
Old 28-04-04, 14:09   #30
Jeff

Stage 5
 
Jeff's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 888
Default

KrushX, nuj care-i treaba in Cluj, da' aci in TM mi-a venit un colet din Danemarca cu TNT, si a trebuit sa merg sa-l iau de la vama din aeroport personal, si s-au aplicat taxe vamale...
Jeff is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -