Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 18-02-12, 18:59   #31
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: SuperNova SQL project

A sosit playerul, n-am apucat sa ii fac poze montat in masina.
Este folosit 3 way, full active cu tweterele pe player iesirile din fata, iar midbasii amplificati, pe iesirile din spate

Mi-a luat ceva sa ma obisnuiesc cu meniul. Reglajele nu sunt terminate, in principiu tw vor fi setate la 5khz si midbashii la 4khz cu panta de 12. Maine sper sa definitivez reglajele, inclusiv time aligniament. Tweterele vreau sa le ridic la nivelul ochilor si sa ma joc cu pozitionarea.

Sunetul s-a schimbat, se aud mai tare si mai clar. Tweterele merg foarte bine pe player.

Revin maine cu niste poze si poate reusesc si o filmare.

Pareri, recomandari ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P2140182.JPG
Views:	130
Size:	2.08 MB
ID:	2331932   Click image for larger version

Name:	P2140183.JPG
Views:	201
Size:	1.78 MB
ID:	2331933   Click image for larger version

Name:	P2140192.JPG
Views:	125
Size:	1.81 MB
ID:	2331934  

Click image for larger version

Name:	P2140193.JPG
Views:	151
Size:	1.82 MB
ID:	2331935  
__________________
Ascendant Audio, Skar Audio, Alpine

---Feel the sound---

Last edited by keddy_net; 18-02-12 at 19:01.
keddy_net is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 14:02   #32
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: SuperNova SQL project

Deocamdata am facut doua video rapide in -14 grade nu am incercat nici un reglaj fiind foarte frig. Video nu are o inregistrare vocala foarte buna, dar asa ca idee. Asteptam imbunatatirea vremii sa apuc sa ma joc la el. In video am impresia ca midul e lasat 63hz - 3.2khz/12dB si tw la 4khz/18dB.

Pareri indrumari ?
video:
https://www.youtube.com/watch?v=dYKUNlMkjFE
https://www.youtube.com/watch?v=lh4CgEjRsvE

Last edited by keddy_net; 19-02-12 at 14:12.
keddy_net is offline   Reply With Quote
Old 20-02-12, 19:00   #33
alpine_clarion

Stage 5
 
alpine_clarion's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 512
Member of:
[MERCEDES]
[Competitor CNCA]
[Mitsubishi]
Default Re: SuperNova SQL project

Quote:
Originally Posted by keddy_net View Post
Deocamdata am facut doua video rapide in -14 grade nu am incercat nici un reglaj fiind foarte frig. Video nu are o inregistrare vocala foarte buna, dar asa ca idee. Asteptam imbunatatirea vremii sa apuc sa ma joc la el. In video am impresia ca midul e lasat 63hz - 3.2khz/12dB si tw la 4khz/18dB.

Pareri indrumari ?
video:
https://www.youtube.com/watch?v=dYKUNlMkjFE
https://www.youtube.com/watch?v=lh4CgEjRsvE
felicitari pentru player, e unu din cele mai reusite de la alpine. pacat ca eu a trebuit sa renunt la el
alpine_clarion is offline   Reply With Quote
Old 17-06-12, 21:29   #34
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: SuperNova SQL project

Nu s-a mai scris nimic pe aici. Am invatat cate un alta despre setari si ... un mic rezultat la competitia de la Romexpo.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image092.jpg
Views:	197
Size:	392.1 KB
ID:	2469697   Click image for larger version

Name:	Image091.jpg
Views:	226
Size:	500.9 KB
ID:	2469698  
keddy_net is offline   Reply With Quote
Old 04-11-12, 17:25   #35
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: SuperNova SQL project

salutare !

Nu s-a mai scris de ceva timp pe aici.

Urmeaza sa achizitionez un subwoofer X, si apelez la cunostintele celor priceputi de pe forum spre o indrumare, legata de conectivitate

Nu stiu ce sa iau, dual 2 sau dual 1.

Exista vreo diferenta calitate de muzica intre acelasi subwoofer X folosit la 1 ohm, sau folosit la 0.5ohm ?

Inca ceva, daca luam in considerare cresterea de impendanta a difuzorului in sarcina, ar fi mai bine sa il conectez la 0.5ohm, pentru a fi sigur ca ajung in jurul valorii 1 ohm si sa beneficiez de puterea declarata a amplificatorului la 1 ohm ?

Amplificatorul nu stiu exact ce model/marca voi alege, dar va avea puterea declarata undeva la 3kw rms @ 1 ohm

Astept cateva sfaturi
Multumesc
keddy_net is offline   Reply With Quote
Old 04-11-12, 19:29   #36
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: SuperNova SQL project

iti bati capul prea mult cautand un rezultat folosind metode de calcul ce nu isi au locul cand vine vorba de sunet . dar daca tot ai nelamurirea asta cauta ceva 2x1.5ohm ca sa fie la 0.75ohm final .
impedanta nu va influenta calitatea sunetului reprodus atat timp cat este vorba de subjoase
__________________

Last edited by pigoo; 04-11-12 at 19:36.
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 04-11-12, 19:52   #37
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: SuperNova SQL project

cred ca ce ai spus tu mai sus a fost asa in bataie de joc .... inteleg cand ceri pareri despre un dif legat de impedanta lui ..... dar cum ai scris tu e cam asa imi un dif x care va fi amplificat de un amplificator y care va avea 3kw .... buna asta .... dar diful nu trebuie sa aibe putere "declarata"?
__________________
mai bine intrebi decat sa mori prost si sa mai ai si pretentia ca le stii pe toate ...

eu intreb!!! voi ????
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 04-11-12, 21:51   #38
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: SuperNova SQL project

Nu e bateie de joc deloc. Nu am dat detalii cu nume exacte si marci modele fiindca nu sunt hotarat. Pana pe 15 tre sa iau o decizie. Problema care mi-o puneam era strict de conectivitate.

Raspunsul, l-am aflat. Multumesc lui mihai mgm, pt timpul si explicatiile acordate.

Conectivitatea va fi in 0.5ohm
keddy_net is offline   Reply With Quote
Old 05-11-12, 00:14   #39
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: SuperNova SQL project

Varful ala de impedanta difera si in functie de incinta, dar in afara de momentele cand dai BRR pe scor, nu cred ca conteaza atata de mult.
La muzica difera putin controlul difuzorului (amplificatorul are damping factor proportional cu impedanta, impedanta mare, control mai bun), dar chestia ii relativa, s-ar putea sa nu o sesizezi.
__________________


Current: Android JB Tab | Audison bit one | PPI Phantom 900.4 | Helix HXA20X | Mach 5 MLI-65 | Faital 3FE20 Fullrange | JBL W10GTI | SilentCoat (Civic)

"Pseudoscience is often characterized by the use of vague, exaggerated or unprovable claims, an over-reliance on confirmation rather than rigorous attempts at refutation, a lack of openness to evaluation by other experts and a general absence of systematic processes to rationally develop theories."
groowe is offline   Reply With Quote
Old 26-11-12, 12:43   #40
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: SuperNova SQL project

O mica surpriza pt 2013.
Pana la sfarsitul verii as vrea sa adun piesele din puzle.
Sistemului actual i se va adauga un mic subwoofer de 15.

Deocamdata vreau sa ma focusez asupra cutiei, care este la nivel de proiect, urmand sa fie executata dupa sarbatori. Va fi facuta de mine cu atentie la detalii.

Portul va avea colturile rotunjite, vor fi 2 ramforsari orizontale si doua verticale, grosimea ramforsari as vrea sa o fac din 2 bucati lipite din mdf grosime 4 cm, adica vor avea dimensiunea de 4 x 3.6cm.

*Nu stiu daca va ajuta cu ceva portul, niste intarituri ascutite la capete pe partile drepte.
*La fel nu stiu daca e nevoie sa imbrac colturile rotunde de la port din interiorul cutiei (liniile punctate din desen).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Cutie-Model 1.jpg
Views:	140
Size:	103.4 KB
ID:	2622232   Click image for larger version

Name:	Cutie-Model 2.jpg
Views:	138
Size:	65.2 KB
ID:	2622233   Click image for larger version

Name:	Cutie-Model 3.jpg
Views:	137
Size:	74.1 KB
ID:	2622234  


Last edited by keddy_net; 26-11-12 at 12:46.
keddy_net is offline   Reply With Quote
Old 08-01-13, 12:45   #41
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: SuperNova SQL project

Salutare Baieti !

In primul rand va doresc un an nou fericit, La mult dbANI si numai realizari !
Am citit ca se anunta ceva sisteme noi in 2013, abea astept sa vad masini, sisteme, persoane noi, si sa ne cunoastem mai bine la etapele CNCA !

Am sa incep acest topic cu ce am realizat la sfarsitul lui 2012 fiindca nu prea am apucat sa mai postez, desi sunt putin deviate de sectiunea car audio.

La sfarsitul lui noiembrie 2012 am terminat garajul. Eu stau la casa si m-am apucat sa fac un garaj pentru 2 masini a mea si a familiei. Garajul a fost facut din osb si izolat cu polistiren. Tin sa precizez ca este utilat cu foarte multe scule care sunt in magazie. Asadar baieti din Bucuresti pasionati de car audio care vor sa isi lucreze la masini ii astept sa facem un gratar sa bem si o bere, for free.

Am facut si cateva poze:







keddy_net is offline   Reply With Quote
Old 08-01-13, 13:03   #42
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: SuperNova SQL project

Tot in noiembrie am adaugat sistemului un voltmetru digital conectat permanent.

Imediat inainte de craciun m-a lasat toba finala si am inlocuit-o cu o toba bosal bro speed de inox, care o aveam de 3 ani in magazie. Toba am avut-o inainte pe alta masina si ma bucur ca nu e prea galagioasa. Poza aici.









Ca realizari, am mai atasat masinii jante pe 14 de tabla 6j cu cauciucuri 185/65 pe spate, si imediat in primavara dupa ce dau cauciucurile de iarna jos vreau sa pun pe fata tot asa jante pe 14 cu cauciucuri 185 / 55 cu balon mai mic.
keddy_net is offline   Reply With Quote
Old 08-01-13, 13:34   #43
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: SuperNova SQL project

Planuri pentru 2013:

1. Folie pe spate cea mai inchisa nuanta. As vrea sa pun si pe cele din fata, dar cea legala toate cu acte si omologari.

2. Insonorizat tot compartimentul porbagaj. As vrea sa aplic insonorizant si pe luneta, asta este un motiv pt care vreau folia sa fie pusa inainte. Insonorizat plafon cu dublu strat. Ma gandesc si la o ramforsare verticala intre plafon si podea cu un brat din lemn ceva, pusa pe mijlocul masinii dar vom vedea, mai ma gandesc la asta. Plafonul la supernova e foarte moale...e cearsaf.

3. Subwooferul trebuie sa apara in februarie. Cutia sper sa o fac in februarie martie cel tarziu sa o termin.

4. Amplificator, nu m-am hotarat exact trebuie sa ma decid, va fi ori 3.5k ori 5.5k, oricum ampliful va veni in vara fiindca e foarte scump.

5. Acumulatori vor fi 2 in plus fata de cei de sub capota, sau unu din ei il va inlocui pe cel de sub capota daca ii putem construi o carcasa mai mare, nu vor fi dedicati, dar vor fi noi.

6. Alternator. Il am pe cel stock de 80A. Am unul in magazie de 120A de pe un passat diesel 1.9tdi. Ori il voi da jos pe cel de 80A si il voi pune pe cel de 120A, ori voi cauta in dezmembrari, unul identic si voi pune doua de 120A. Am inteles ca nu merge sa pui doua alternatoare diferite. Poate stiti pe cineva din dezmembrari care ii poate aduce un fratior.

7. Un tinichigiu bun si un vopsitor accesibil in Bucuresti sau pe langa, daca imi puteti recomanda voi, fiindca trebuie putin aranjata masina fiindca a inceput sa cam dea rugina in ea pe la un prag.

La sf verii as vrea sa termin masina.

Poate voi apela la Ludovic daca vrea sa ma ajute cu alternatoarele, cand va fi nevoie sa le pun pe masina. Acum nu stiu daca poate invarti motorasul meu de logan 1.4 doua alternatoare de 120A la relantiu, dar....incercam . Trebuie modificari de fulie, pusa una lata etc, e mai complicat ca masina nu a avut AC, dar nu e imposibil.

Poate imi recomandati voi pe cineva care pune bine si cu acte folie pe masina, un tinichigiu ceva, si un alternator de 120A din dezmembrari.

Pareri sfaturi indrumari ?
Bafta !
keddy_net is offline   Reply With Quote
Old 11-01-13, 14:28   #44
raresvintea

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 717
Member of:
[SKODA]
Default Re: SuperNova SQL project

Uite aici folie, am fost foarte multumit si de instalare dar si de timpul de aplicare:1 h 3 baieti 0726.728.218 pe Stefan cel mare. Eu la octavia am platit 300 lei spatele si parca fata 80 lei si nu am avut nici o problema.

Si merita si pe fata, eu am pus legala si e placut vara ca nu mai arde asa de rau.

Succes la sistem! Si misto garanjul, demontezi la masina si nu te ploua.
raresvintea is offline   Reply With Quote
Old 12-01-13, 08:04   #45
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: SuperNova SQL project

salut raresvintea, ce marca e folia care ti-au montato baietii ?

Last edited by keddy_net; 12-01-13 at 08:06.
keddy_net is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -