Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 09-11-11, 17:23   #16
dydy-andrey
VW Driver

Stage 5
 
dydy-andrey's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,240
Member of:
[VW]
[Hyundai]
[2 Roti]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: SuperNova SQL project

probabil pt ca a scris in titlu "...SQL project"

vrea ceva combinat asa ceea ce e foarte tare si greu de obtinut...

astept cu nerabdare sa vad ce varianta de sub alegi !
bafta!
dydy-andrey is offline   Reply With Quote
Old 09-11-11, 22:07   #17
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: SuperNova SQL project

@ludovic: geamurile se deschid normal, manual. Difuzorul cu tot cu inel mdf este la acelasi nivel cu fata de usa.

Vreau SQ, dar sunt limitat de masina. Cel putin la capitolul sq, aceasta masina nu va avea imbunatatiri. Poate pe o masina mai serioasa voi baga ceva banuti pe ceva full active si niste difuzoare pe 3 cai in fata, iar cele de pe masina actuala sa lucreze in usile din spate. Cu toate astea sunt foarte multumit de cum se aud aceste difuzoare in aceasta combinatie.

SQL, difuzoare, cabluri, amplificator si insonorizare orientate spre sq, iar ca difuzor pt subwoofer va fi unu care va sti sa cante muzica, va fi un difuzor muzical cu incinta pentru muzica, dar sa faca fata si barrr intr-o cutie spl. Selectivitatea difuzorului de bass va fi in ordinea: intai sa fie muzical, apoi sa dea scor.

In alegerea difuzorului sunt putin confuz, zconul este cel mai muzical dintre toate variantele, btl-ul cel mai usor dintre ele 20kg vs 33kg celelalte 2, iar mayhem cel mai scump. Ca rezultate toate 3 sunt similare. Nu reusesc sa dau de cineva din state care sa imi dea pretul pt mayhem, fiindca e o afacere destul de ciudata celor de la aa, nu se fac distributii pe net, nu se afla preturi pe net. Decat telefonic de la dealerii de pe 'ici colo'. Deocamdata ateptam finantele. Toate distractie sare de 1000 E.
Vreau in 2012, sa apar cu el.
__________________
Ascendant Audio, Skar Audio, Alpine

---Feel the sound---

Last edited by keddy_net; 09-11-11 at 22:34.
keddy_net is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 08:55   #18
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: SuperNova SQL project

Sarbatori Fericite, si un an nou fericit cu proiecte noi sau terminate, tuturor colegilor de pe forum !

Si mosul sa fie mai darnic anul asta !
keddy_net is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 15:39   #19
Marius_FTU

Stage 4
 
Marius_FTU's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 212
Default Re: SuperNova SQL project

Multumim, la fel si tie iti doresc... sa inteleg ca ai pus lacatul pe garaj pana la anu Astept cu nerabdare BTL-ul ala vb. serios.... :> Sarbatori fericite si multa distractie
__________________
Pioneer, Ground Zero, In Phase, PowerBass
Marius_FTU is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 18:14   #20
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: SuperNova SQL project

da, am pus lacatul multumesc pt urari, si speram anu viitor sa fie cu multe surprize in car audio pentru toti pasionatii
keddy_net is offline   Reply With Quote
Old 12-02-12, 19:54   #21
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: SuperNova SQL project

2012 a inceput cam demult asa ca m-am gandit sa trec pe full active, asadar amplificatorul dls ca21 iese la vanzare, si foarte posibil sa fie inlocuit de dls ca51
keddy_net is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 18:47   #22
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: SuperNova SQL project

Schimbari:

Playerul Alpine 9830 a fost vandut, (merci Pigoo!!) si Alpine 9855 este pe drum, vine de la Oradea. Maine sper sa il ridic. Este un vis realizat....demult imi doream acest player. Laughing Laughing

Voi trece momentan pe full active cu tweeter-ele pe player, iar midbasii vor ramane pe amplificatorul DLS CA21.

Intre timp s-a mai faurit un set de cabluri profi, si cei care vor sa isi faca singuri au cateva detalii aici. Laughing

Setul 1: Cablu Cordial cmk 422, stereo, ecranare simpla cu tresa de cupru, 5m (7ron/m); rca ProEL (4ron/mufa). Rezistenta fir + mufe 0.25 ohmi/5m.

Setul 2: Cablu mono: Snakefield o.f.c. profesional, low noise; ecranare: tresa cupru, hartie, 5 fire bumbac, 4m(5ron/m); rca ProEL(7ron/mufa). Rezistenta fir + mufe 0.1 ohmi/4m.

Ambele seturi firul cald a fost imbracat in termofit, apoi mufa completa intr-un termofit mai grost.

Cateva poze:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image051.jpg
Views:	158
Size:	406.6 KB
ID:	2329366   Click image for larger version

Name:	Image068.jpg
Views:	129
Size:	285.5 KB
ID:	2329367   Click image for larger version

Name:	Image073.jpg
Views:	142
Size:	386.2 KB
ID:	2329368  

Click image for larger version

Name:	Image074.jpg
Views:	143
Size:	279.4 KB
ID:	2329369   Click image for larger version

Name:	Image078.jpg
Views:	137
Size:	471.3 KB
ID:	2329370   Click image for larger version

Name:	Image080.jpg
Views:	161
Size:	612.2 KB
ID:	2329371  

keddy_net is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 21:10   #23
TL-55-CDI

Stage 4
 
TL-55-CDI's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 238
Member of:
[DACIA]
[Competitor CNCA]
Default Re: SuperNova SQL project

Nu se vede prea bine in poze dar din cate imi dau eu seama nu prea sunt ecranate acele cabluri.poate de la poze.
TL-55-CDI is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 21:25   #24
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: SuperNova SQL project

Am spus ce am gasit, nu ce scria pe ambalaj. In poze nu se vad fiindca erau decupate gata pregatite pentru lipit. Am vrut sa fac poza si cand il decupam, dar am uitat.
Si da setul doi nu prea e ecranat...e foarte ecranat
keddy_net is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 21:26   #25
TL-55-CDI

Stage 4
 
TL-55-CDI's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 238
Member of:
[DACIA]
[Competitor CNCA]
Default Re: SuperNova SQL project

cand zici foarte ecranat te referi la hartie si la firele de bumbac??????o fi....
TL-55-CDI is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 22:39   #26
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: SuperNova SQL project

Nu ar trebui sa te mire acest lucru. Oricare ar fi materialul izoloant folosit si modul de a izola conductoarele, izolatia cablului trebuie sa asigure transmisii de calitate. Hartia-este materialul cel mai mult folosit la izolarea conductoarelor cablurilor de telecomunicatii, cu toate ca umezeala ii micsoreaza multe calitati electroizolante da e, cel mai ieftin matrial electroizolnt. Hartia electroizolanta, bumbacul, matasea iacul etc sunt materiale izolante si se folosesc pt a micsora capacitatile parazite intre conductoare, acestea se izoleaza intai cu sfoara de hartie, iac(cordel) si abia apoi cu banda de hartie.

Pentru fibra optica de transport este o izolatie de baza sfoara, hartie, izolatie cu banda de hartie, fire de bumbac, umplutura de hartie etc. O sa gasesti manunchiuri.

Am observat acest lucru si la un cablu de net mai de calitate asa, avea in el fir de bumbac, si invelit intr-o foita de polietilena, apoi folia de ecranaj.
keddy_net is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 22:40   #27
TL-55-CDI

Stage 4
 
TL-55-CDI's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 238
Member of:
[DACIA]
[Competitor CNCA]
Default Re: SuperNova SQL project

Nu te contrazic.multumim de informatii.
TL-55-CDI is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 00:18   #28
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: SuperNova SQL project

eu cred ca faci confuzie intre izolat si ecranat
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 08:52   #29
TL-55-CDI

Stage 4
 
TL-55-CDI's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 238
Member of:
[DACIA]
[Competitor CNCA]
Default Re: SuperNova SQL project

Quote:
Originally Posted by pigoo View Post
eu cred ca faci confuzie intre izolat si ecranat
asta incercam si eu sa zic.
TL-55-CDI is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 09:06   #30
keddy_net

Stage 4
 
keddy_net's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 264
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: SuperNova SQL project

E putin imopropriu spus ca ecraneaza hartia sau bumbacul, si ati perceput gresit ce am scris mai sus. Este pur si simplu un material pt micsorarea capacitatile parazite intre conductoare. Este un material electroizolant si atat. Ecranarea care ne intereseaza pe noi o face tresa de cupru sau aluminiu. Am ramas surprins cand am desfacut, apoi am observat unde se folosesc si de ce se folosesc.

Desi putin probabil sa se simta vreo diferenta intre cele doua seturi, am sa fac totusi un test. Cablul 2 este mai calitaiv decat primul si prin rezistivitate, si prin materiale.

PS Azi astept sa ajunga 9855'u
keddy_net is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -