Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 07-03-11, 11:25   #1
gggeorgica

Stage 3
 
gggeorgica's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 138
Member of:
[VW]
Default Golf 4 variant / Helix sound system

Salutare tuturor ... deschid acest topic in speranta ca voi primi ajutorul vostru in legatura cu sistemul audio de pe masina mea. Tin sa mentionez ca vreau un sistem echilibrat pentru daily use si nu pentru competitii ... insa caut calitate si nu in ultimul rand un bass puternic si clar.Acum ramande de vazut daca hardware`ul ales de mine indeplineste aceste conditii si aici astept parerile voastre...
Lista cu jucarii:
Player : buget ~10 mil , achizitonat Kenwood KDC-6047U
Inele : achizitionat 4 x inele plastic (doar de astea am gasit din pacate)
Difuzoare portiere : achizitionat 2 x Helix esprit E 62C 60W rms
Amplificator difuzoare : Helix DB FOUR Dark Blue stereo, 4 ohmi: 4 x 60W rms
Insonorizare portiere : ramane de vazut ce material voi folosi.
Subwoofer : Helix SPXL 12 Competition
Incinta subwoofer
Amplificator subwoofer : Helix SPXL 1000 Competition @ 2 ohmi: 1200W RMS(stiu ca subwooferul si amplificatorul duc mai mult insa cred ca o sa imi ajunga 1200 rms si nici nu vreau sa trag tare de ele)
Condensator/Acumulator deep cycle : aici deja parerile sunt impartite si am nevoie de ajutor.
Cablaj , sigurante si alte accesorii instalare aici deja sunt pierdut tare

Pentru piese colaborez cu Alex Banu si pentru montaj cu Razvan BRW din Iasi.

Ce am facut pana acum :
Montat player si difuzoare portiere si facut rodaj ... vreau sa spun ca difuzoarele "si-au dat drumu" abia dupa o luna ...




to be continued....
gggeorgica is offline   Reply With Quote
Old 07-03-11, 12:26   #2
SQ Addict
Competitor CNCA

Stage 5
 
SQ Addict's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 448
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Golf 4 variant / Helix sound system

Eu in primul rand as face insonorizarea usilor, cred ca e cel mai important pas de facut.
SQ Addict is offline   Reply With Quote
Old 07-03-11, 12:26   #3
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Golf 4 variant / Helix sound system

Bun venit pe forum!
Instalarea corespunzatoare a componentelor reprezinta un proces important pe care ar trebui sa pui mare accent.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 08-03-11, 07:19   #4
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Golf 4 variant / Helix sound system

felicitari pt jucarii, sunt cele mai potrivite in bugetul respectiv.
cum a zis si SQ Addict, primul pas ar fi insonorizarea .
apoi niste setari pe masura... si vei scoate tot din sistem .
astfel poti decide daca sistemul tau e pe masura urechilor sau daca e nevoie de upgradeuri
__________________
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 14-03-11, 23:02   #5
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Golf 4 variant / Helix sound system

Incearca sa faci mai multe poze cu montajul sistemului
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 11:49   #6
gggeorgica

Stage 3
 
gggeorgica's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 138
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 variant / Helix sound system

Update: Intre timp mi-am facut toata cablatura pentru sistem , am pus amplificatorul in 4 canale si un condensator stinger de 10 F ... mai ramane subwooferul si amplificatorul pentru el.Am un bazait acum care creste in functie de turatie care am inteles care se poate anula cu doua gound loop isolator . Poze din pacate nu prea am de la montaj pentru ca nu am aparat foto insa am sa fac cu telefonul cateva si cand fac rost de o camera si cateva filmulete.Urmeaza acum insonorizarea portierelor
gggeorgica is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 17:17   #7
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Golf 4 variant / Helix sound system

Quote:
Originally Posted by gggeorgica View Post
.Am un bazait acum care creste in functie de turatie care am inteles care se poate anula cu doua gound loop isolator
lasa inventiile si verifica conectica!
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 12-04-11, 10:28   #8
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Golf 4 variant / Helix sound system

Quote:
Originally Posted by gggeorgica View Post
Update: Intre timp mi-am facut toata cablatura pentru sistem , am pus amplificatorul in 4 canale si un condensator stinger de 10 F ... mai ramane subwooferul si amplificatorul pentru el.Am un bazait acum care creste in functie de turatie care am inteles care se poate anula cu doua gound loop isolator . Poze din pacate nu prea am de la montaj pentru ca nu am aparat foto insa am sa fac cu telefonul cateva si cand fac rost de o camera si cateva filmulete.Urmeaza acum insonorizarea portierelor
Verifica traseul RCA-urilor, eventuale bucle de masa, gain-ul pe amplif.
Nu folosi GLI-uri! Scad calitatea sunetului.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 12-04-11, 11:03   #9
gggeorgica

Stage 3
 
gggeorgica's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 138
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 variant / Helix sound system

of of am vorbit cu cel care mi-a facut instalatia si spune ca totul a fost facut ca la carte cu rca`uri super ecranate , izolate ... si gain-ul pe amplificator e la jumatate ... sa vad ce rezolv oricum doua gli`uri de alea sunt ~1 mil nu era asta o problema , insa nu vreau sa imi scada din calitatea sunetului.
gggeorgica is offline   Reply With Quote
Old 12-04-11, 11:12   #10
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Golf 4 variant / Helix sound system

Quote:
Originally Posted by gggeorgica View Post
of of am vorbit cu cel care mi-a facut instalatia si spune ca totul a fost facut ca la carte cu rca`uri super ecranate , izolate ... si gain-ul pe amplificator e la jumatate ... sa vad ce rezolv oricum doua gli`uri de alea sunt ~1 mil nu era asta o problema , insa nu vreau sa imi scada din calitatea sunetului.
Am mai vazut RCA-uri scumpe si super ecranate cu care puteam sa prind si radio. E foarte posibil ca totul sa fie facut ca la carte si totusi sa existe o mica scapare. Nu esti primul care patesti asta. Verificati totul de la A la Z, in mod special punctele de masa (amplif, HU, alimentari inclusiv sub capota, adica baterie si alternator). Desfacut, curatat, degresat, pus la loc. Daca aveti noroc gasiti repede problema. Daca nu...insistati.

Incercati cu o pereche de RCA-uri trase la exteriorul masinii, ca sa scapati de un semn de intrebare.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 12-04-11, 13:12   #11
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Golf 4 variant / Helix sound system

Chestia cu ca la carte ii foarte relativa in functie de cartea despre care ii vorba.
Cu o instalare buna poti avea si RCAuri ne-ecranate, la un sfert de pret, sa sune la fel de bine.
Fa ce a zis ReLLaXX, verifica toata partea de conectica si mai ales punctele de masa. La amplifuri sa nu ai masa lunga, etc...toata povestea.
Daca pui alea 2 GLIuri, mai bine iti luai amplifuri de 300ron, ca la fel de bine suna. Pierzi masiv din calitate.
__________________


Current: Android JB Tab | Audison bit one | PPI Phantom 900.4 | Helix HXA20X | Mach 5 MLI-65 | Faital 3FE20 Fullrange | JBL W10GTI | SilentCoat (Civic)

"Pseudoscience is often characterized by the use of vague, exaggerated or unprovable claims, an over-reliance on confirmation rather than rigorous attempts at refutation, a lack of openness to evaluation by other experts and a general absence of systematic processes to rationally develop theories."
groowe is offline   Reply With Quote
Old 12-04-11, 18:53   #12
body28

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 34
Default Re: Golf 4 variant / Helix sound system

De curiozitate pot asculta si eu masina intr-o zi?
Sunt din Iasi.
body28 is offline   Reply With Quote
Old 12-04-11, 20:26   #13
gggeorgica

Stage 3
 
gggeorgica's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 138
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 variant / Helix sound system

multumesc tuturor pentru sfaturi ... am sa vad ce rezolv si revin cu informatii...
@body28 cand o sa fie gata cu mare drag ...
gggeorgica is offline   Reply With Quote
Old 04-12-11, 11:52   #14
gggeorgica

Stage 3
 
gggeorgica's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 138
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 4 variant / Helix sound system

Dupa o absenta indelungata in care am fost ocupat cu achizitionarea unui apartament revin cu cateva info/intrebari la care sper ca ma puteti ajuta ca sa pot lua cea mai buna decizie.Initial in proiect pe partea de subwoofer vroiam sa merg pe helix spxl 12 cu amplificatorul recomandat (costuri ~1000 E) insa trebuie sa renunt la aceasta configuratie din motive financiare...Am regandit configuratia si am ramas cu 2 variante unde as avea nevoie de ajutor pentru a lua o decizie cat mai buna .

1. Subwoofer : Helix 300v esprit
Amplificator : In phase IPA1001

2. Subwoofer : Hifonics maxximus mx12r
Amplificator : Crunch gravity gtx1000

Ideea e ca eu am mers pe gama helix pana acum (difuzoare + amplificator ) insa subwooferul helix mi se pare asmatic in comparatie cu cel hifonics si ma intereseaza sa am un bass puternic si clar.

Last edited by gggeorgica; 04-12-11 at 11:56.
gggeorgica is offline   Reply With Quote
Old 04-12-11, 23:58   #15
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Golf 4 variant / Helix sound system

Ce gen de muzica asculti in general?
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -