Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Arata-ti sunetul! > Sistemul Audio de pe Masina Mea

Sistemul Audio de pe Masina Mea Sistemul Audio de pe Masina Mea

Reply
 
Thread Tools
Old 30-01-10, 14:36   #61
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Loganel sound

Vad ca nea' Bogdan (Ybr-ul) s-a pus rau pe voi cine stie ce va pregateste pe la concurs in martie...

Acum, mentionez de la inceput, e o parere subiectiva, are dreptate si secareul, sunetul unui subwoofer, in aceeasi cutie, suna clar diferit, in functie de masina, asta depinzand in mare parte de frecventa de rezonanta a masinii, de constructia caroseriei (hatchback, sedan, break, basculanta etc.), nici nu se mai pune la indoiala faptul ca difuzoarele suna diferit, de fapt sunt construite pentru diverse aplicatii, gen SQ, avand un FS mai jos, avand un sunet mai cald, mai bland, sau SPL unde difuzoarele sa zicem ca suna ceva mai sus (FS mai mare) si au sensibilitate destul de mare, cu un sunet mai agresiv, mai profund. Desigur acum nu inseamna ca toate difuzoarele sunt impartite in 2 categorii, de SQ si SPL,exista difuzoare.. le-as numi difuzoare de bas, de aplicabilitate generala, de daily drive, nededicate vreauneia din aplicatiile mentionate mai sus.

Sfat, pentru achizitionarea unui subwoofer ar fi sa il asculti inainte in masina ta, eventual sa incerci mai multe, de obicei majoritatea ajung sa il schimbe, de aceea ti-as recomanda sa te uiti dupa ceva ok de la inceput, eventual sa mai astepti daca nu dispui de finante necesare achizitionarii lui, si sa incerci sa il pui pe cel care iti place, nu de alta dar cu cat te "carpesti" cu "hai frate ca merge si asta pana una alta" vei constata ca a costat mai mult decat daca l-ai fi luat pe cel care iti placea de prima oara.

Acum na, imi dau si eu cu parearea, scuzati exprimarea cam formala, tinand cont ca suntem in perioada exemenelor din sesiune se subintelege.

Numai bine!

Last edited by y_u_s; 30-01-10 at 14:38.
y_u_s is offline   Reply With Quote
Old 30-01-10, 17:32   #62
cristi_timidu

Stage 5
 
cristi_timidu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 494
Member of:
[Competitor CNCA]
[DACIA]
Default Re: Loganel sound

asa am gandit si eu k acel sub pe care il voi cumpara va si ramane pe masina mult timp si de aceea voi avea o pauza mai mare pentru a cumpara pe cel potrivit.
Problema este unde sa testez eu k sa il gasesc pe cel potrivit?
cristi_timidu is offline   Reply With Quote
Old 30-01-10, 21:25   #63
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Loganel sound

Asta e ceva mai complicat, vad ca esti din Valcea, in Bucuresti ti-as fi putut recomanda ceva...
Eventual poate ai prieteni cu ceva asemanator cu ce ti-ai dori tu...succes in orice caz.
y_u_s is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 00:58   #64
cristi_timidu

Stage 5
 
cristi_timidu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 494
Member of:
[Competitor CNCA]
[DACIA]
Default Re: Loganel sound

este si in valcea un baiat care se ocupa pe partea asta audio dar majoritatea sistemelor facute de el sunt facute mai mult dupa numele brand-ului nu dupa calitati.
poti sa imi dai cateva indicii k bucurestiul nu este asa departe
cristi_timidu is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 13:12   #65
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Loganel sound

De exemplu pentru a auzi un DD il poti contacta pe domnul Claudiu, te poate indruma si nu numai in vederea achizitionarii unui astfel de produs, mai e un nene pe la razoare, are mai multe branduri, de asemenea iti poate arata si el acolo o parte din produse, in targ la vitan mai sunt niste ateliere unde se pot mai proba plus foarte multi baieti care de asemenea iti pot arata...Succes
y_u_s is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 14:22   #66
cristi_timidu

Stage 5
 
cristi_timidu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 494
Member of:
[Competitor CNCA]
[DACIA]
Default Re: Loganel sound

ms mult
cristi_timidu is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 22:46   #67
mydream
VW Driver

Stage 5
 
mydream's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 812
Member of:
[VW]
Default Re: Loganel sound

felicitari cristi pentru boxe .... boxele se aud tare si clar ... imi plac
mydream is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 11:45   #68
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Loganel sound

Cand vine vorba de subwoofere de SQ, nu este chiar atat de greu de facut alegerea, intrucat chiar nu sunt multe Brand-uri care fabrica pentru acest segment de piata. In cazul de fata conteaza mult mai mult calitatile produsului in sine, foarte mult conteaza si amplificatorul cu care este condus subu-ul si nu in ultimul rand procesorul de sunet care iti permite sa il integrezi in sistem. Avand in vedere ca la SQ se folosesc in general incinte sealed, asta ar trebui sa fie ultima grija. Atata timp cat incinta este rigida si are volumul corespunzator, mai ramane decat integrarea optica, si pozitia care iarasi influenteaza sunetul in functie de masina.

Rabdare ai nevoie pentru alegerea potrivita

Succes!
__________________
Music lets you know.. You are alive !

More at: https://www.facebook.com/ArtInMotionExclusive
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 21:34   #69
cristi_timidu

Stage 5
 
cristi_timidu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 494
Member of:
[Competitor CNCA]
[DACIA]
Default Re: Loganel sound

intr-adevar sunt putine suburi dedicate SQ dar pun unul destul de competent fara prea multe schimbari.
stiu ca ceea ce cer este mai greu dar eu incerc si m-am gandit ca amplificare pe sub sa imi pun helix-ul A2 de pe difuri si in locul lui un P400 precision
ceva sfaturi despre miscarea asta?
cristi_timidu is offline   Reply With Quote
Old 04-02-10, 21:41   #70
cristi_timidu

Stage 5
 
cristi_timidu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 494
Member of:
[Competitor CNCA]
[DACIA]
Default Re: Loganel sound

pentru un bas de vreo 500w
cristi_timidu is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 21:08   #71
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Loganel sound

In urma cu un an, inainte de asi monta difuzoarele Brax pe masina, Alex Banu a avut un P400 care alimenta un set de K2P pe 2 cai, iar rezultatele au fost bune.

In ceea ce priveste A2-ul, poti stoarce pana la 700 W in 2 ohmi sau 500 W in 4 ohmi, in plaja asta de putere se incadreaza mare parte din subwooferele construite pentru aplicatii SQ.
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 19:06   #72
cristi_timidu

Stage 5
 
cristi_timidu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 494
Member of:
[Competitor CNCA]
[DACIA]
Default Re: Loganel sound

sa inteleg ca o asemenea configuratie ar avea ceva succes?
cristi_timidu is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 01:13   #73
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Loganel sound

Din proprie experienta iti zic ca e o configuratie de succes, insa depinde mult si ce semnal primesc amplificatoarele, la nivelul asta este o necesitate un player care stie full-acive, sau un procesor de sunet adaugat la oricare alt player. Bineinteles ca apoi intervine reglajul, care este foarte important.

Bafta!
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 20:35   #74
cristi_timidu

Stage 5
 
cristi_timidu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 494
Member of:
[Competitor CNCA]
[DACIA]
Default Re: Loganel sound

player-ul poate ca nu este cel mai bun dar nici de rusine nu se face el fiind un kenwood KDC-BT8044UY care are 3 iesiri pe 4 volti.
Crezi ca un procesor de sunet ar aduce mari schimbari?
cristi_timidu is offline   Reply With Quote
Old 13-02-10, 21:07   #75
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Loganel sound

Schimbarea in bine ar fi colosala, daca vorbim de SQ
Marinu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -