Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 08-05-08, 00:35   #1
ch1n3z

Stage 4
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 234
Default NEED ADVICE : Sistem Audio MKV GTI

Salut all .
Masina dupa cum am spus si in titlu este un MKV GTI .

Pentru inceput vreau sa impart modificarile in doua etape :

ETAPA 1 :
Schimbarea difuzoarelor : 2 (fata) + 2(spate) + 2 tweetere (stalpi fata) si cam atat . In cazul in care nu am difuzoare in usile din spate este grea manevra de tragere a firelor ?

La aceasta etapa nu stiu ce brand sa aleg . Multi mi-au vorbit despre Pioneer , Clarion , Focal , Infinity sau Hertz . Vreau sa mentionez de la bun inceput ca nu ma intereseaza ca in urma modificarii sa obtin un sunet extrem de puternic ( competitii DbDrag & stuff) ci ma intereesaza un sunet cat mai clar posibil (cristal , lacrima sau cum vreti voi sa-i mai spuneti ) . In materie de sound recunosc ca sunt 0 (zero) si ca de aceea va cer ajutorul in alegerea unui brand . Pentru prima etapa (4dif. + 2 tweetere) am un buget sa zicem de ~500-1000 roni .

Etapa 2:
Adaugarea unui subwoofer + statie (amplificator) + condensator (desi nu cred ca este nevoie) si bineinteles alt Head Unit . La capitolul HU m-am hotarat in proportie de 90% asupra lui VW RNS510 care am inteles ca are si iesire pentru subwoofer si pentru amplificare (http://www.informatiiauto.ro/noul-si...g-sid1470.html) . Am ales acest HU deoarece mie personal mi se pare ca are o interfata foarte placuta si in + de asta am citit numai lucruri de bine in revistele de specialitate despre el (referitor la calitatea sunetului) .

Cam atat deocamdata .
Astept parerile voastre.

Nefiind interesat de o putere foarte mare a sunetului cred ca voi scapa fara isonorizare . Voi ce ziceti ?
ch1n3z is offline   Reply With Quote
Old 09-05-08, 22:45   #2
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: NEED ADVICE : Sistem Audio MKV GTI

Primul lucru ar fi sa schimbi hu cu unul de calitate si ai sa obs ca odata ca schimbarea lui sunetul va fi mai bun.
Legat de difuzoare conteaza daca vrei sa le amplifici sau nu, eu sunt de parere ca pt o calitate foarte buna este nevoie de amplificarea macar a difuzoarelor fata.
__________________
E36/5

Date de contact dezmembrari skoda :
0764 616 000 / adybadguy@yahoo.com

Schimb o multitudine de piese ramase in urma dezmembrari a trei skoda octavia 2 1.9tdi cu o masina de cilindrie mica . ( Gen Fiat Seicento, Punto, Opel Corsa B ... etc.)
TheEnZo is offline   Reply With Quote
Old 12-05-08, 01:08   #3
ch1n3z

Stage 4
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 234
Default Re: NEED ADVICE : Sistem Audio MKV GTI

Quote:
Originally Posted by TheEnZo View Post
Primul lucru ar fi sa schimbi hu cu unul de calitate si ai sa obs ca odata ca schimbarea lui sunetul va fi mai bun.
Legat de difuzoare conteaza daca vrei sa le amplifici sau nu, eu sunt de parere ca pt o calitate foarte buna este nevoie de amplificarea macar a difuzoarelor fata.
Ok , sunt de aceeasi parere cu tine . Eu am zis ca vreau (http://www.informatiiauto.ro/noul-si...g-sid1470.html) pentru ca mii s-a parut ok in comparatie cu ce am eu acum pe masina si ceea ce am mai auzit si eu pe la altii care au HU de la care au pretentii . Ce parere ai despre sistemul mentionat de mine ? Mai exista si alta alternativa similara cu cea mentionata de mine ?
ch1n3z is offline   Reply With Quote
Old 14-05-08, 17:40   #4
ch1n3z

Stage 4
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 234
Default Re: NEED ADVICE : Sistem Audio MKV GTI

A-ti plecat toti la mare de nu mai dati si pe aici un post ?

*ma mai intereseaza daca pe HU mentionat de mine pot pune camera pentru mersul inapoi si sub .
Multumesc,
ch1n3z is offline   Reply With Quote
Old 19-05-08, 13:07   #5
ch1n3z

Stage 4
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 234
Default Re: NEED ADVICE : Sistem Audio MKV GTI

Deci sa inteleg ca nu vrea sa ma ajute nimeni ?
ch1n3z is offline   Reply With Quote
Old 20-05-08, 00:58   #6
xpert_customs

Stage 5
 
xpert_customs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 697
Member of:
[VW]
Default Re: NEED ADVICE : Sistem Audio MKV GTI

hmm...ca sa incepem cu inceputul...difuzoare pe golf sunt fata 16 cm si spate 13 cm daca nu ma insel.Ce recomand eu din ce am auzit ar fi:
MB Quartz ESA 216 + EKA 113 = 515 ron
Focal 130 CA1 + 165 A1 = 769 ron
Astea leam auzit....mb-quartz-urile leam auzit si amplificate si mi sa parut ca suna ok pentru cat costa.

Ca si head-unit...mie imi place cum suna clarionu.Chiar daca arata ca o caramida suna bine...daca nu clarion...alpine...depinde acum de buget.

Pentru woofer...daca ai un buget f limitat zic ca ar merita un packet mtx road thunder.Mi se pare ca se aude si arata f ok pentru cat costa...bineinteles ca mai scump exista alte zeci de variante.

Recomandarile pe care leam facut sunt facute doar dintre produse pe care leam auzit....probabil sunt si altele care se aud si mai bine...si oricum...cel mai bine ca sa faci o alegere buna...e bine ca inainte sa cumperi orice sa auzi tu cu urechea ta produsu...
Bafta!!!
__________________
Mess with the best...die like the rest...
xpert_customs is offline   Reply With Quote
Old 31-05-08, 00:12   #7
ch1n3z

Stage 4
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 234
Default Re: NEED ADVICE : Sistem Audio MKV GTI

Alte pareri mai sunt ?
ch1n3z is offline   Reply With Quote
Old 31-05-08, 00:44   #8
around za world

Stage 4
 
around za world's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 244
Member of:
[Evolution Crew]
Default Re: NEED ADVICE : Sistem Audio MKV GTI

Pareri sunt multe si impartite . Sunetul "cristal" si corect este foarte greu de obtinut , cu atat mai mult cu cat sumele investite sunt mititele . Conteaza mult la ce te raportezi si la ce vrei sa ajungi . Calitate sonora pe difuzoare prinse pe HU nu se poate . Si de aici 2 variante :
1. Hertz dieci sau focal access direct pe cd-player , care vor suna mai bine decat boxele de fabrica dar niciodata excelent . IMPORTANT : aceste difuzoare sunt facute pentru a fi folosite neamplificat . Optiunea ta de a trece la difuzoare amplificate ulterior va duce si la schimbarea difuzoarelor .
2. Treaba facuta ca lumea :
-antifonare buna a usilor fata (minim )
-schimbat difuzoarele fata cu componente bune (focal - polyglass , ideal K2 ; hertz ; helix precision , ideal competition - astea mi se par mie bune din ce am ascultat pana acum ) + amplificare pe filtre sau full active
- HU - pioneer P88-rs / clarion 788
-woofer ulterior , daca restul sunt bine asta e ultima problema
Foarte importante sunt cablurile si calitatea instalarii in general .

Un sistem bunicel se poate face si pana in 1000 de euro , dar te vei bucura de el mult timp . Alegerea iti apartine .
__________________
Turn off the light and I'll glow
around za world is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -