Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 24-08-07, 03:50   #1
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,503
Member of:
[DACIA]
Default acordarea unei cutii la un subwoofer

Am o mare dilema
stiu ca daca vrei sa "storci" tot de la un difuzor trebuie sa ii faci o cutie pe masura dupa specificatiile acestuia
Insa eu as vrea sa imbin un pic utilu cu placutu si cu calitatea...daca se poate

subwoofer-ul precedent imi ocupa o groaza din porbagaj si avea un estetic cam...banal
Mi-a venit o idee si vreau sa incerc macar sa o pun in practica...nu am de pierdut nimic decat timp si putin lemn

Dupa cum se stie masina este o nova
Ma gandeam sa asez cate un difuzor de 10" sau 12" in laterale(in oale cum ar veni), sa le fac incinta proprie...cum spatiul pentru aceste difuzoare ma gandesc ca ar fi prea mic...ma gandeam sa prelungesc spre spatele porbagajului un traseu spre care sa iasa bassu reflex la mijloc...arunc si o poza sa vedeti despre ce e vorba(nu criticati poza ca nu le am cu paintu' :P )
stiu ca va ocupa destul de mult din porbagaj insa ceva ceva tot ramane...si va avea un estetic mai inedit ...imbracandu-l cu fibra sau mai stiu io ce la exterior...
Nu stiu totusi daca se va auzi bine sau se va auzii ca un cazan...
stiu ca litrajul este destul de important...insa doar atat...nu conteaza si forma??

poza a-2-a reprezinta o idee din ceea ce vreau sa fac...insa nu are si traseul spre mijloc...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	sub1.JPG
Views:	310
Size:	28.9 KB
ID:	328541   Click image for larger version

Name:	both_subs.jpg
Views:	407
Size:	45.1 KB
ID:	328542  
__________________

TUNIN' FANATIC
Suburbia Racing Club Member
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 24-08-07, 06:41   #2
bogdan2670

Stage 5
 
bogdan2670's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 604
Default Re: acordarea unei cutii la un subwoofer

Forma nu conteaza.........
bogdan2670 is offline   Reply With Quote
Old 27-08-07, 21:04   #3
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,503
Member of:
[DACIA]
Default Re: acordarea unei cutii la un subwoofer

pai si atunci daca forma nu conteaza de ce un tub se aude altfel decat o cutie...sau o cutie cub fata de una trapez...???
ar fi chiar bine sa nu conteze forma...dar chiar asa este??

ok alta dileme(sunt plin de ele )
Care este cel mai indicat material pentru construirea unei incinte?
Cutia veche am facut-o din pal si era foarte grea, o solutie mai usoara??
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 27-08-07, 22:33   #4
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: acordarea unei cutii la un subwoofer

Tubul se aude mai rau pentru ca e din carton si vibreaza.
Cine a zis ca o cutie in forma de cub se aude altfel decit una trapez ? Gresit...
Materialul cel mai bun pentru o incinta, e cel mai rigid posibil. Si din pal e OK. Mai usor de multe ori inseamna material mai slab. Greutatea nu conteaza, doar e in portbagaj, nu ?

L.E.
Acordarea incintei se face de regula dupa ce vezi cit pot cobori difuzoarele masinii. Subul se pune numai pentru ca difuzoarele nu pot cobori suficient in frecventa.
Daca reusesti sa faci difuzoarele sa coboare la 20-30 Hz, nu mai ai nevoie de sub.
__________________
Quality first !

Last edited by saxo; 27-08-07 at 22:36.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 27-08-07, 22:56   #5
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: acordarea unei cutii la un subwoofer

offtopic

daca in fisa tehnica producatorul afirma despre un woofer ca are domeniul de la 50Hz la .....
prin diverse "trucuri" poti face woofer-ul sa coboare mai jos de 50 Hz {un amplificator bun, o incinta perfect inchisa si bine insonorizata, dynaxorb, renuntarea la filtre, inele MDF} etc? sau 50 Hz scrie 50 hz poate?
am vazut foarte putine difuzoare sa coboare sub 40 Hz pe hartie .
__________________
Loud&Proud member of SQNLL Team
Music is my PASSION and CITROEN my LOVE


bezz is offline   Reply With Quote
Old 27-08-07, 23:22   #6
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: acordarea unei cutii la un subwoofer

Orice difuzor coboara pina la cit vrei. Problema e cu CE atenuare...
Poti face din incinta acel difuzor sa "coboare" mai jos decit in specificatii, insa nu va mai suporta aceeasi putere.
De ex. poti "da" intr-un tweeter si cu 20 Hz. Problema e ca eficienta lui va fi aproape nula la acea frecventa, iar puterea suportata va fi extraordinar de mica.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 28-08-07, 00:55   #7
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,503
Member of:
[DACIA]
Default Re: acordarea unei cutii la un subwoofer

dap...asa este greutatea nu conteaza ca evident este in porbagaj(vechiul sub il mai scoteam si ma cocosa cand il caram pana sus la etajul 2 ))
Difuzoarele pe care le am momentan pe masina nu cred ca pot sa coboare atat de jos...cel putin nu in stadiul prezent, neamplificate
sper ca nu sariti cu gura dar chiar nu le am si intreb...cum fac din incinta sa cobor in frecventa?micsorez volumul cutiei?al portului de bass-reflex?elimin portul de bass-reflex de tot??
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 28-08-07, 02:27   #8
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: acordarea unei cutii la un subwoofer

Quote:
Originally Posted by Gabriel_xenon View Post
sper ca nu sariti cu gura dar chiar nu le am si intreb...cum fac din incinta sa cobor in frecventa?micsorez volumul cutiei?al portului de bass-reflex?elimin portul de bass-reflex de tot??
Nici una nici alta. Ideea e urmatoarea. Ce vrei tu se poate face.

Ca sa incepi cu inceputul spune ce difuzoare ai in acest moment. cum sa faci sa fie bine? Marea majoritate a raspunsului e decis de parametrii acestora.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 28-08-07, 03:02   #9
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: acordarea unei cutii la un subwoofer

Quote:
Originally Posted by bezz View Post
offtopic

daca in fisa tehnica producatorul afirma despre un woofer ca are domeniul de la 50Hz la .....
prin diverse "trucuri" poti face woofer-ul sa coboare mai jos de 50 Hz {un amplificator bun, o incinta perfect inchisa si bine insonorizata, dynaxorb, renuntarea la filtre, inele MDF} etc? sau 50 Hz scrie 50 hz poate?
am vazut foarte putine difuzoare sa coboare sub 40 Hz pe hartie .

Frecventa de rezonanta (Fs) a unui difuzor arata de multe ori si limita la care acesta "canta" in siguranta intr-o incinta bas reflex. Aceasta limita este impusa de parametrii mecanici ai difuzorului, cei care limiteaza si capacitatea sa de a efectua o cursa liniara si controlata, fara de care defectele mecanice apar in scurt timp. In cazul unei astfel de incinte acordajul portului poate sa forteze un gain la o frecventa apropiata de Fs. In acelasi caz se recomanda mai multe lucruri. Daca acordajul este aproape de Fs puterea de lucru trebuie dozata atent si utilizata cu un filtru subsonic (activ, nu filtru pasiv) care sa atenueze cat se poate de masiv frecventele sub cea de acordaj a portului. De altfel, aceasta optiune este recomandata pentru orice incinta bas reflex care utilizeaza putere apropiata de limitele difuzorului.

Necesitatea se explica foarte simplu. Sub frecventa de acordaj a incintei difuzorul tinde sa lucreze in free air fara a mai beneficia de controlul (suspensia acustica) a volumului de aer pus la dispozitie de incinta, moment in care excursia creste peste ceea ce suporta mecanic difuzorul. Asta duce de multe ori la cazuri in care bobina depaseste punctele maxime de excursie in care functioneaza in siguranta, existand posibilitatea ca pe motiv de supra-incalzire aceasta sa cedeze. Sunt rare cazurile in care un difuzor se rupe fizic pe motiv de cursa excesiva. E nevoie de aplicatii grele (sau prost gandite) ca sa faci asta.

In cazul unei incinte inchise aceste lucruri nu sunt valabile, lucrurile desfasurandu-se cu mai multa siguranta....pentru difuzor. Dezavantajul este ca intr-o incinta sealed Fs-ul difuzorului nu mai ajuta atat de mult raspunsul final in frecventa, acesta fiind atins de obicei pe panta de atenuare a raspunsului final al montajului, spre deosebire de bas reflex aproape de Fs se poate castiga prin acordaj.

Pe scurt, un difuzor cu Fs la 25 Hz intr-o incinta bas reflex acordata la 25 Hz poate sa raspunda liniar (relativ) de pe la 28-30 hz cu o atenuare de 2-3 db pana la Fs (3 db insemnand deja F3, punctul care arata raspunsul cu 3db mai slab de cel de randament maxim in graficul final) si cu o atenuare sensibil mai mare sub frecventa de acordaj pe cand intr-o incinta sealed acelasi difuzor ar putea sa "cante" liniar de la 35 Hz+ dar cu o atenuare sensibil mai mica sub 25 Hz, Fs-ul difuzorului. Mai pe scurt, depinde de difuzor si de aplicatie.

Sa presupunem ca un difuzor e nativ capabil de 40 Hz la -3db asa cum dau majoritatea producatorilor. Daca acest difuzor este "fortat" din EQ sa reproduca suplimentar frecvente sub acest prag va pierde mult din puterea de lucru (asa cum spunea si Saxo) dar mai mult, va avea un control diminuat al membranei in cazul pasajelor complexe de percutie/ritm, lucru care se simte mai ales in cazul unui difuzor usor si inginerit pe fuga. Difuzoarele real capabile suporta mici abuzuri de acest gen facand fata de multe ori cu brio, dar acestea sunt cazuri rare si daca vorbim de car-audio, limita acestor abuzuri este impusa de usi, incinte, pregatirea spatiului.

Cel mai bine e sa-ti alegi atent difuzorul potrivit pentru aplicatia dorita astfel incat pe viitor sa nu fi nevoit sa faci compromisuri. Daca te intereseaza in mod special raspunsul in sub-joase Fs-ul difuzorului si cursa acestuia sunt aspecte care merita urmarite de la bun inceput.

PS: Exista cazuri in care se realizeaza acordaje pentru port SUB Fs-ul difuzorului, lucru complet ne-recomandat daca nu esti constient de posibilele urmari si conditiile ulterioare de utilizare. Asta poate sa aduca castiguri importante in raspunsul final si duce de cele mai multe ori la obtinerea unui sunet cu o extensia si prezenta foarte buna in joase dar putin capabil pe kick, cu pierderi mari in impact si definitie in cazul pasajelor muzicale mai complicate. Mai mult, in cazul acestor acordaje fortate este foarte greu sau aproape de imposibil sa mentii un raspuns in timp bun al portului fata de difuzor, acest lucru ducand la obtinerea unui sunet lipsit de coerenta si detaliu. Pe scurt, fortezi difuzorul, obtii extensia in joase si micul cutremur dar pierzi o mare parte din capacitatea acestuia de a reda muzical semnalul primit. Subwoofere (la pret moderat) probate si recomandate pentru joase sub 30Hz, Directed Audio SX (12 toli +), Lightning Audio Strike DVC (12 toli +), JBL Power (seria noua, 12 toli +). Dintre acestea singurul care reuseste sa acopere rezonabil si partea de "kick" este L.A. Directed si Lightning suporta bine acordaje fortate cu putere mare, JBL Power nu are nevoie de ele.... canta nativ foarte bine JOS (la un test facut afara un Power de 12" a avut Fs-ul masurat la 19Hz, sub datele date de producator), cu precizarea ca pe "kick si impact" are neaparata nevoie de completare.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 28-08-07, 13:24   #10
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,503
Member of:
[DACIA]
Default Re: acordarea unei cutii la un subwoofer

ma gandeam la difuzoarele Magnat XTC 300:
difuzor subwoofer 10" (25 cm)
putere RMS: 250W
putere Max: 500W
impedanta: 4 Ohmi
SPL: 92dB
raspuns in frecventa: 19 - 1500Hz
Fs 35
Vas 81
Qts 0,31
Qes 0,33
Qms 8,0
Xmax 16

Am citit pe un site si la specificatii amandoua(si cel de 12" si cel de 10") aveau aceleasi specificatii
Ma gandeam spre cele de 10" pentru ca vor ocupa loc mai mic in masina...dar daca amandoua au aceleasi specificatii se va auzi mai bine cel de 12" si de ce?

sunt bune difuzoarele alese? inca nu le-am cumparat nu am vrut sa ma grabesc...vreau sa le iau noi
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 28-08-07, 15:24   #11
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: acordarea unei cutii la un subwoofer

@saxo & rellaxx multumesc frumos pentru raspunsuri, intrebarea mea era strict pe woofer de 16 sau 20 cm diametru, montat in usa, incinta inchisa de ~ 25l, saxo le-a ascultat, sunt momentan hertz HV165, coboara bine dupa parerea mea dar cand le las intr-o "banda larga sau full" nu sunt multumit de cum suna 1) zgomote parazite din usi, vibratii etc 2) parca se suprapun frecventele si nu suna clar nici bass-ul nici mediile - vorbim de cazul HPF pe HV165 setat la 40 Hz din amplificator si LPF pe subwoofer la 50 Hz din HU; la volum moderat-mediu suna acceptabil, cand cresc in volum parca pierd...

cazul actual HPF 100 Hz tot din statie, LPF 100 Hz din HU parerea mea e ca suna mai bine... dar tot bass-ul vine de la subwoofer acum, chiar i-am marit putin volumul de la -9 la -4...

grea treaba cu reglajele, n-am ureche deloc .
bezz is offline   Reply With Quote
Old 29-08-07, 20:34   #12
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: acordarea unei cutii la un subwoofer



Bezz, HV165 nu este foarte capabil jos (sub 40Hz) si oricum presupun ca tu-l atenuezi cu 12db/octava. Daca acolo face urat usa.... e de vina suportul, nu difuzorul. Am ascultat HV165 in diverse usi si montaje iar in general pot sa spun ca se descurca bine full range cu putere moderata pe el. Dar depinde foarte mult de usa. Mai mult ca sigur ca intr-un anumit punct usa intra in rezonanta, mai trebuie rigidizata. Acolo ai desigur si un gain pe acele frecvente, lucru care iti si "aglomereaza" sunetul. Un parametric cu benzi marunte te-ar ajuta. Poate stie playerul.

Oricum, astea sunt solutii de compromis. Mai trebuie sa lucrezi la usi probabil. Ce pot sa-ti spun sigur e ca am auzit si HV165 full range care sunau chiar bine, cu extensie rezonabila in joase. Dar usile erau....usi.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 29-08-07, 21:12   #13
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: acordarea unei cutii la un subwoofer

player-ul este ori p99 ori p880 {nu m-am hotarat}, ambele stiu destule si imi permit reglaje fine
problema mare sunt fetele de usa si prinderile difuzoarelor, acestea sunt prinse de fetele de usi, nu de "incinta", nu am inele MDF si dupa ce voi recabla masina pentru full active, pasul urmator este montajul corect al woofere-lor pe inel mdf; din pacate asta inseamna "improvizatii" la fetele de usi.
apoi niste pasta anti-vibratii...
bezz is offline   Reply With Quote
Old 29-08-07, 23:50   #14
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: acordarea unei cutii la un subwoofer

Quote:
Originally Posted by saxo View Post
Tubul se aude mai rau pentru ca e din carton si vibreaza.
Cine a zis ca o cutie in forma de cub se aude altfel decit una trapez ? Gresit...
Materialul cel mai bun pentru o incinta, e cel mai rigid posibil. Si din pal e OK. Mai usor de multe ori inseamna material mai slab. Greutatea nu conteaza, doar e in portbagaj, nu ?

L.E.
Acordarea incintei se face de regula dupa ce vezi cit pot cobori difuzoarele masinii. Subul se pune numai pentru ca difuzoarele nu pot cobori suficient in frecventa.
Daca reusesti sa faci difuzoarele sa coboare la 20-30 Hz, nu mai ai nevoie de sub.
wait a minute
daca difuzoarele din usi coboara pana la 80 hz, singurul lucru care opreste subwooferul sa urce pana acolo este crossoverul si inductanta.
altul este cazul in care ai o cutie acordata prea aproape de functia de transfer a masinii ( destul sub 30hz, deci prea jos ). atunci frecventele foarte joase vor fi amplificate prea mult de acustica masinii si subwooferul va parea ca nu poate urca in frecventa si imediat ai un gol in raspuns.
deci, parerea mea (si nu vreau sa contrazic :P ), incinta trebuie acordata mai mult in functie de mediu si de subwoofer. sigur, ideal ar fi sa probezi mai multe incinte si sa te opresti la cea care iti place.
ce pot sa zic ii ca daca esti dispus sa sacrifici spl, as alege o incinta inchisa (din cate am citit vrei sa coboare prea jos) pentru ca IB nu prea ai cum sa faci in nova
probabil ca este ceva eroare in site-ul magnat daca ai citit aceeasi parametrii si la 10" si la 12".
daca te incadrezi la spatiu cu subul de 12", foloseste-l. ai avantajul suprafetei suplimentare.
__________________
Team SQNLL
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 30-08-07, 00:13   #15
pytyk'
Fiat Driver

Stage 5
 
pytyk''s Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 625
Member of:
[Fiat]
Default Re: acordarea unei cutii la un subwoofer

sal , pentru o cutie e bun mdf de 16 mm ,sau care ar fi grosimea ideala?
pytyk' is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -