Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 15-03-17, 20:40   #1
roonynosteam

Stock
 
Join Date: Mar 2017
Posts: 1
Default Woofer sau subwoofer AUTO

Salutare la toata lumea!
As dori sa aflu si eu cate ceva despre sonorizarea auto, nu sunt cunoscator (sunt la inceput) si as dori cateva sfaturi.
In primul rand am un Megane II(fier de calcat ) si vreau sa pun ceva sonorizare pe el.
Pe scurt am difuzoare pe usile din spate, usile fata (de 13cm) si tweetere in bord. Am cautat un pic pe net si vad tot felul de specificatii care ma depasesc.
Ma tot lovesc de woofer si subwoofer...activ/pasiv...si nu stiu care-i diferenta.
Eu ma gandeam asa...in mintea mea ...gen 2 subwoofere sau woofere!? pe spate, 2 difuzoare pe fata si tweeterele din bord.
Pot reusii sa fac ceva de gen ? Fara sa pun acele tuburi prin portbagaj sau nu stiu ce statii audio si filtre...
Nu vreau sa pun muzica incat sa sara tabla de pe ea, de aceea si ideea de a pune difuzoarele sau sub sau woofer sau ce se va ivi in locul difuzoarelor de pe usi, dar nici ceva de proasta calitate.
In incheiere bugetul ar fi undeva la +-1.200.

P.S. tin sa mentionez ca am casetofonul standard al masinii si nu prea as vrea sa il shimb, pierd comenzile de pe volan.

Multumesc anticipat!!
roonynosteam is offline   Reply With Quote
Old 21-03-17, 18:48   #2
razvy_zeus

Stage 4
 
razvy_zeus's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 175
Default Re: Woofer sau subwoofer AUTO

Salut,

Am avut ocazia sa ascult diferite variante de difuzoare instalate pe Megane 2 si nici o configuratie nu ofera un bass placut si profund.
Eu iti recomand sa mergi cu incredere pe un subwoofer.
Poti sa cauti variante mai mici pentru a ramane si cu ceva portbagaj.
O incinta foarte ok este Vibe CVENV6L-V4. Adaugi un amplificator si un kit de cabluri si te incadrezi fara probleme in buget.
razvy_zeus is offline   Reply With Quote
Old 24-03-17, 09:24   #3
Guiu

Stage 1
 
Join Date: Mar 2017
Posts: 21
Default Re: Woofer sau subwoofer AUTO

Salut,tinand cont ca eu cochetez cu acest domeniu(proiectez si construiesc incinte acustice) iti propun sa achizitionezi un subwoofer de tip bandpass pentru ce sunt singurele care exceleaza in asemenea situatii adica acolo unde acustica lasa de dorit. Este suficient un subwoofer cu difuzor de 8'' nu ai nevoie de ceva mai mare si instaleaza woofere in portierele fata si spate si inca o pereche de twetere in partea din spate a masini pentru a oferi senzatia de spatialitate si le pastrezi si pe cele din fata
Guiu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -