Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 11-10-15, 17:28   #1
nucomentez

Stock
 
Join Date: Oct 2015
Posts: 7
Default Amplificatorul intră în protecție

În primul rând salutare tuturor, acesta este primul meu post şi sper că am nimerit unde trebuie!
Am achiziționat recent un amplificator şi un subwoofer de la un băiat din oraşul meu şi am o problemă: amplificatorul îmi intră în protecție de la un anumit volum . De exemplu, dacă am volumul până în 60 atunci nu am nici o problemă, dar după ce cresc volumul peste 60 amplificatorul intră în protecție şi nu înteleg de ce ? . Ideea este că înainte să fac achiziția, acel baiat mi le-a testat deoarece erau pe maşina lui(un cielo mai vechi) şi vreau să vă mărturisesc că se auzea bine subwoofer-ul şi foarte tare(îi tremura tabla pe maşină) si cel mai important, nu îi intra statia în protectie chiar dacă volumul era spre maxim si maşina tremura toată.
Ideea este urmatoarea: Statia si subwoofer-ul nu sunt niste firme cunoscute ( Subwoofer - toxic tsw 150f si amplificatorul - Takara k225a) dar nu înteleg de ce pe masina lui se auzeau atat de bine si tare si mie imi intră in protectie de la un anumit volum .
Masa este pusă bine deoarece am dat vopseaua jos in locul in care este pusă masa si face contact "fier pe fier" deci dupa parerea mea nu asta ar fi problema..
Nu am reusit sa gasesc informatii despre amplificator dar el este de 400W dual channel şi l-am legat in bridge adică are cam 800W Subwoofer-ul este de 1200W (bineinteles in ambele cazuri nu RMS). Amplificatorul are pe el următoarele switch-uri : BASS EQ ( On/Off) , Low pass-filter ( Off / 60 Hz / 120Hz) şi un potențiometru numit ADJ Level ( de la MIN la MAX) . Subwoofer-ul are o incintă inchisă fară acele gauri circulare de iesire a aerului( nu stiu cum se numesc).
Imi cer scuze daca am facut un roman dar am incercat sa va povestesc cat mai in detaliu problema mea. Daca cineva mă poate ajuta cu niste idei sau păreri , sunt bine primite! Tot odată daca cineva stie care ar fi reglajele optime il rog sa imi spună. Apropo , mp3-ul din masina este un delphi grundig s1000 mp3.
nucomentez is offline   Reply With Quote
Old 11-10-15, 17:51   #2
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,453
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Amplificatorul intră în protecție

Cablurile sunt tot cele de pe masina pe care s-a facut proba ? poate ai cablurile prea subtiri...
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 11-10-15, 18:06   #3
nucomentez

Stock
 
Join Date: Oct 2015
Posts: 7
Default Re: Amplificatorul intră în protecție

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
Cablurile sunt tot cele de pe masina pe care s-a facut proba ? poate ai cablurile prea subtiri...
nu.. am cumparat un kit nou nout .Sunt destul de groase am dat 100 de lei pe kit.. de 16 mm cred sau mai mult..
nucomentez is offline   Reply With Quote
Old 11-10-15, 20:11   #4
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,453
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Amplificatorul intră în protecție

Poate sunt prea subtiri si neavand curent suficient amplificatorul intra in protectie la distorsiuni prea mari...
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 11-10-15, 20:51   #5
nucomentez

Stock
 
Join Date: Oct 2015
Posts: 7
Default Re: Amplificatorul intră în protecție

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
Poate sunt prea subtiri si neavand curent suficient amplificatorul intra in protectie la distorsiuni prea mari...
hmm.. nu stiu.. eu am luat cabluri pentru o statie si un amplificator de putere mare .. erau si pentru putere mai mica, adica mai subtiri dar nu le-am luat..
nucomentez is offline   Reply With Quote
Old 12-10-15, 05:41   #6
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,453
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Amplificatorul intră în protecție

Ce diametru are cablul de alimentare?doar partea de cupru,caci de obicei izolatia este foarte groasa...
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 13-10-15, 14:26   #7
nucomentez

Stock
 
Join Date: Oct 2015
Posts: 7
Default Re: Amplificatorul intră în protecție

am încercat să măsor grosimea cablului fără izolatie si are cam 3-4 mm grosime sau ceva de genul...? l-am masurat cu sublerul.. ca altfel nu stiu cam cum as putea sa ii masor grosimea.. Uite o poză cu cablul pe langa degetul meu poate iti dai seama mai bine de cum arata..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20151013_142246.jpg
Views:	224
Size:	1.43 MB
ID:	3123630  
nucomentez is offline   Reply With Quote
Old 15-10-15, 16:30   #8
nucomentez

Stock
 
Join Date: Oct 2015
Posts: 7
Default Re: Amplificatorul intră în protecție

ma ajută si pe mine cineva? :/
nucomentez is offline   Reply With Quote
Old 15-10-15, 17:14   #9
catalinionut229

Stage 5
 
catalinionut229's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 1,596
Default Re: Amplificatorul intră în protecție

verifica masa sa aibe contact pun pe caroserie sa nu fie vopsea intre conecsiune sau verifica cu un alt amplificator ca sigur e de la amp .. bafta
catalinionut229 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-15, 21:09   #10
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,886
Member of:
[Moderators]
Default Re: Amplificatorul intră în protecție

Când îţi intră în protecţie?
După ceva timp de folosire, adică după ce s-a încălzit şi tu încerci să-i dai mai tare?
Dacă da, poate că avea deja problema asta şi când a probat-o vânzătorul, dar a ştiut să-i mascheze defectul.
Dacă ai cabluri adecvate, legăturile sunt făcute cum trebuie, înseamnă că este din staţie.
N-ai niciun electronist prin oraş? Este greu să-ţi dai seama de defect, doar citind păreri pe forum.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 15-10-15, 21:15   #11
nucomentez

Stock
 
Join Date: Oct 2015
Posts: 7
Default Re: Amplificatorul intră în protecție

uite să iți dau un exemplu : pornesc maşina si dau drumul la muzică şi cresc volumul şi după o anumită valoare când să zicem că melodia are bass mai mult stația intră in protecție. Şi faza cu volumul se intampla in cateva secunde , adica pornesc masina dau drumul la muzica si cresc volumul . Nu dureaza mai mult de 10-20 de secunde.
nucomentez is offline   Reply With Quote
Old 16-10-15, 05:36   #12
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,453
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Amplificatorul intră în protecție

Scrie mai sus ca dupa ce treci de 60 cu volumul se intampla asta,la cat ajungi cu volumul la maxim din player?amplificatorul e reglat?eu tot din sa cred ca intra in protectie fiindca vrei prea mult de la el in conditiile date...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 16-10-15, 05:51   #13
nucomentez

Stock
 
Join Date: Oct 2015
Posts: 7
Default Re: Amplificatorul intră în protecție

pana la 100 are volum player-ul.. pai nu stiu spune-mi tu care ar fi setarile optime ...
nucomentez is offline   Reply With Quote
Old 16-10-15, 07:31   #14
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,886
Member of:
[Moderators]
Default Re: Amplificatorul intră în protecție

Cred ca cel mai bine ar fi sa dai toate setarile statiei la minim si sa incepi sa cresti volumul player-ului, regland treptat statia.
Ia aminte de aici:
https://www.youtube.com/watch?v=89uCKSoxgh8
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -