Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 22-10-14, 22:05   #1
malefiC

Stock
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 4
Default [AJUTOR] Instalare Subwoofer ... Va rog !

Buna seara, ma tot chinui de 3 zile sa instalez un subwoofer in masina si nu pot .. de fiecare data cand ma bag la firele alea ma dau batut in 5 secunde nu stiu cum sa incep...

Vreau sa mentionez ca nu am acces la casetofon sa fac instalarea cum trebuie , vreau sa conectez subwooferul de fierele de la boxe ...

Deci am statia aceasta : JVC KS-AX4500 http://www.backoffice.be/prod_uk/JVC...130_watts_.asp

Si Subwooferul asta : CBR12 EVO Active
http://www.sonicelectronix.com/item_...VO-Active.html
Peak: 1600 watts
RMS: 550 watt

Stiu ca e cam mare subwooferul pentru statia (Banuiesc)
Dar a fost totul OK in masina tipului de la care le-am luat...

Vreau sa-mi spuneti cum pun firele .. Deci la statie am POWER , FRONT si REAR ..

din incinta la subwoofer ies doar 2 FIRE , alea 2 nu stiu unde sa le pun , si mai am 2 fire care sunt trase de la boxe la masina , imi spuneti va rog unde sa pun firele de la boxe si unde sa le pun pe alea de la subwoofer?

Atasez imagini cu locasurile unde se pun firele la statia asta complicata.. :S
Va rog spuneti sloturile unde vin bagate firele ..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	amplificator-jvc-suboofer-mtx-2935da0b660092b4c-800-600-1-95-1.jpg
Views:	56
Size:	66.7 KB
ID:	3041629   Click image for larger version

Name:	amplificator-jvc-suboofer-mtx-098f1a0b5280d9717-800-600-1-95-1.jpg
Views:	47
Size:	71.3 KB
ID:	3041630  

Last edited by malefiC; 22-10-14 at 22:08. Reason: Analfabet
malefiC is offline   Reply With Quote
Old 23-10-14, 16:33   #2
malefiC

Stock
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 4
Default Re: [AJUTOR] Instalare Subwoofer ... Va rog !

Nimeni nu imi explica macar cat de putin ... Va rog frumos...
malefiC is offline   Reply With Quote
Old 23-10-14, 20:48   #3
mike_4tuning

Stage 5
 
mike_4tuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 439
Default Re: [AJUTOR] Instalare Subwoofer ... Va rog !

Quote:
Originally Posted by malefiC View Post
Buna seara, ma tot chinui de 3 zile sa instalez un subwoofer in masina si nu pot .. de fiecare data cand ma bag la firele alea ma dau batut in 5 secunde nu stiu cum sa incep...

Vreau sa mentionez ca nu am acces la casetofon sa fac instalarea cum trebuie , vreau sa conectez subwooferul de fierele de la boxe ...

Deci am statia aceasta : JVC KS-AX4500 http://www.backoffice.be/prod_uk/JVC...130_watts_.asp

Si Subwooferul asta : CBR12 EVO Active
http://www.sonicelectronix.com/item_...VO-Active.html
Peak: 1600 watts
RMS: 550 watt

Stiu ca e cam mare subwooferul pentru statia (Banuiesc)
Dar a fost totul OK in masina tipului de la care le-am luat...

Vreau sa-mi spuneti cum pun firele .. Deci la statie am POWER , FRONT si REAR ..

din incinta la subwoofer ies doar 2 FIRE , alea 2 nu stiu unde sa le pun , si mai am 2 fire care sunt trase de la boxe la masina , imi spuneti va rog unde sa pun firele de la boxe si unde sa le pun pe alea de la subwoofer?

Atasez imagini cu locasurile unde se pun firele la statia asta complicata.. :S
Va rog spuneti sloturile unde vin bagate firele ..
Hai sa iti explic
Unde scrie front si rear ale a sunt de fapt iesirile din amplificator......sa nu te puna ala raul sa pui iesirile de pe rafio/cd de pe rear / front ca o sa il prajesti......
In principiu statia se "alimenteaza " cu sunet doar prin mufe rca sau daca este putin mai desteapta poat3 sa aiba si intrare de high in ce o poti lega oarecum de la boxele spate ( aici nu stiu sigur )
la gnd trebuie sa legi o masa ( -) de pe caroserie sau direct de pe baterie daca iti este aproape
La rem trebuie sa legi din spate de la radi / cd firul albastru ( il gasesti langa firele rosu negru galben si mov de la mufa euro ) fara firul ala nu pleaca statia....se mai fac cateva improvizatii dar cum itj zic eu e cel mai bine....
La plus tragi fir direct de pe borna bateriei cu siguranta de vre 50-70 A in cazul in care nu ai un amplificator mai puternic....vezi daca pui amplificator foarte puternic si alternatorul masini incarca spre exemplu 60 a si pui statie care sa consume mai mult de atat o sa ii pui cruce la un moment dat alternatorului.
Unde iti apare fron si rear acolo va trebui sa legi subwooferul ( in functie de unde faci alimentarea cu sunet ori pe front ori pe rear )
Banuiesc ca subwooferul o sa vrei sa il legi in brigde te uiti atent si iti arata statia unde trebuie sa legi firele...
Spor la treaba.
__________________
most beautiful sound is more RPM:X:X
mike_4tuning is offline   Reply With Quote
Old 23-10-14, 21:09   #4
malefiC

Stock
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 4
Default Re: [AJUTOR] Instalare Subwoofer ... Va rog !

Multumesc mult pentru raspuns .. dar tot nu am inteles .. eu vreau doar sa stiu unde vin puse firele alea 2 de la boxe ( in partea unde scrie FRONT sau in partea unde scrie REAR) si exact asa si firele alea 2 de la subwoofer unde vin pe REAR sau FRONT .. Plusul si minusul o sa le leg de borne la baterie..
malefiC is offline   Reply With Quote
Old 25-10-14, 18:50   #5
The29031993

Stage 4
 
The29031993's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 228
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: [AJUTOR] Instalare Subwoofer ... Va rog !

Unde scrie rear ai un plus si un minus cu negru desenate. Scrie". + brige - ""
. Sub minus legi firul negru de la subwoofer, unde scrie plus legi fieul rosu de la subwoofer. Nu e foarte greu.
The29031993 is offline   Reply With Quote
Old 25-10-14, 21:47   #6
malefiC

Stock
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 4
Default Re: [AJUTOR] Instalare Subwoofer ... Va rog !

Quote:
Originally Posted by The29031993 View Post
Unde scrie rear ai un plus si un minus cu negru desenate. Scrie". + brige - ""
. Sub minus legi firul negru de la subwoofer, unde scrie plus legi fieul rosu de la subwoofer. Nu e foarte greu.
Ahaa, si la front leg firele de la boxă nu? Dar tot pe sloturile cu bridge da?
malefiC is offline   Reply With Quote
Old 26-10-14, 01:36   #7
The29031993

Stage 4
 
The29031993's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 228
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: [AJUTOR] Instalare Subwoofer ... Va rog !

Faca ai 2 boxe le legi + la + si - la -. Daca ai doar una o legi la bridge numai ca o sa fie puterea prea mare. Pe bridge se cam "aduna" puterea la alea 2. Nu stiu cum sa iti explic mai simplu. Daca ai boxe normale mai bine le pui pe player direct
The29031993 is offline   Reply With Quote
Old 26-10-14, 18:27   #8
alecspc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 158
Default Re: [AJUTOR] Instalare Subwoofer ... Va rog !

esti batut in cap. la bridge legi doar sub frate nu nspe mii de dif. du-te la unu care se pricepe nu-ti da foc la masina.
alecspc is offline   Reply With Quote
Old 27-10-14, 15:17   #9
Express

Stage 5
 
Express's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Member of:
[PEUGEOT]
[DAEWOO]
Default Re: [AJUTOR] Instalare Subwoofer ... Va rog !

Am inteles ce vrea el. El nu intelege unde sa lege firele care vin din boxe (banuiesc ca nu ai iesiri RCA). Pai ca sa tragi semnal de la boxe la amplificator (in caz ca nu ai iesiri RCA din casetofon) mai ai nevoie si de un adaptor de semnal HIGH-Low sa iti transforme semnalul. Ce player ai?
Express is offline   Reply With Quote
Old 27-10-14, 17:05   #10
The29031993

Stage 4
 
The29031993's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 228
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: [AJUTOR] Instalare Subwoofer ... Va rog !

In specificatii scria ca ar avea si intrare high level statia. Poate s-a lega de aia. Eu mai curios sunt de unde s-a legat cu alimentarea, sigurante etc
The29031993 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -