Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Coltul incepatorului (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului.html)
-   -   [AJUTOR] Instalare Subwoofer ... Va rog ! (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/415764-ajutor-instalare-subwoofer-rog.html)

malefiC 22-10-14 22:05

[AJUTOR] Instalare Subwoofer ... Va rog !
 
2 Attachment(s)
Buna seara, ma tot chinui de 3 zile sa instalez un subwoofer in masina si nu pot .. de fiecare data cand ma bag la firele alea ma dau batut in 5 secunde :) nu stiu cum sa incep...

Vreau sa mentionez ca nu am acces la casetofon sa fac instalarea cum trebuie , vreau sa conectez subwooferul de fierele de la boxe ...

Deci am statia aceasta : JVC KS-AX4500 http://www.backoffice.be/prod_uk/JVC...130_watts_.asp

Si Subwooferul asta : CBR12 EVO Active
http://www.sonicelectronix.com/item_...VO-Active.html
Peak: 1600 watts
RMS: 550 watt

Stiu ca e cam mare subwooferul pentru statia (Banuiesc)
Dar a fost totul OK in masina tipului de la care le-am luat...

Vreau sa-mi spuneti cum pun firele .. Deci la statie am POWER , FRONT si REAR ..

din incinta la subwoofer ies doar 2 FIRE , alea 2 nu stiu unde sa le pun , si mai am 2 fire care sunt trase de la boxe la masina , imi spuneti va rog unde sa pun firele de la boxe si unde sa le pun pe alea de la subwoofer?

Atasez imagini cu locasurile unde se pun firele la statia asta complicata.. :S
Va rog spuneti sloturile unde vin bagate firele ..

malefiC 23-10-14 16:33

Re: [AJUTOR] Instalare Subwoofer ... Va rog !
 
Nimeni nu imi explica macar cat de putin ... Va rog frumos...

mike_4tuning 23-10-14 20:48

Re: [AJUTOR] Instalare Subwoofer ... Va rog !
 
Quote:

Originally Posted by malefiC (Post 5753150)
Buna seara, ma tot chinui de 3 zile sa instalez un subwoofer in masina si nu pot .. de fiecare data cand ma bag la firele alea ma dau batut in 5 secunde :) nu stiu cum sa incep...

Vreau sa mentionez ca nu am acces la casetofon sa fac instalarea cum trebuie , vreau sa conectez subwooferul de fierele de la boxe ...

Deci am statia aceasta : JVC KS-AX4500 http://www.backoffice.be/prod_uk/JVC...130_watts_.asp

Si Subwooferul asta : CBR12 EVO Active
http://www.sonicelectronix.com/item_...VO-Active.html
Peak: 1600 watts
RMS: 550 watt

Stiu ca e cam mare subwooferul pentru statia (Banuiesc)
Dar a fost totul OK in masina tipului de la care le-am luat...

Vreau sa-mi spuneti cum pun firele .. Deci la statie am POWER , FRONT si REAR ..

din incinta la subwoofer ies doar 2 FIRE , alea 2 nu stiu unde sa le pun , si mai am 2 fire care sunt trase de la boxe la masina , imi spuneti va rog unde sa pun firele de la boxe si unde sa le pun pe alea de la subwoofer?

Atasez imagini cu locasurile unde se pun firele la statia asta complicata.. :S
Va rog spuneti sloturile unde vin bagate firele ..

Hai sa iti explic
Unde scrie front si rear ale a sunt de fapt iesirile din amplificator......sa nu te puna ala raul sa pui iesirile de pe rafio/cd de pe rear / front ca o sa il prajesti......
In principiu statia se "alimenteaza " cu sunet doar prin mufe rca sau daca este putin mai desteapta poat3 sa aiba si intrare de high in ce o poti lega oarecum de la boxele spate ( aici nu stiu sigur )
la gnd trebuie sa legi o masa ( -) de pe caroserie sau direct de pe baterie daca iti este aproape
La rem trebuie sa legi din spate de la radi / cd firul albastru ( il gasesti langa firele rosu negru galben si mov de la mufa euro ) fara firul ala nu pleaca statia....se mai fac cateva improvizatii dar cum itj zic eu e cel mai bine....
La plus tragi fir direct de pe borna bateriei cu siguranta de vre 50-70 A in cazul in care nu ai un amplificator mai puternic....vezi daca pui amplificator foarte puternic si alternatorul masini incarca spre exemplu 60 a si pui statie care sa consume mai mult de atat o sa ii pui cruce la un moment dat alternatorului.
Unde iti apare fron si rear acolo va trebui sa legi subwooferul ( in functie de unde faci alimentarea cu sunet ori pe front ori pe rear )
Banuiesc ca subwooferul o sa vrei sa il legi in brigde te uiti atent si iti arata statia unde trebuie sa legi firele...
Spor la treaba.

malefiC 23-10-14 21:09

Re: [AJUTOR] Instalare Subwoofer ... Va rog !
 
Multumesc mult pentru raspuns .. dar tot nu am inteles .. eu vreau doar sa stiu unde vin puse firele alea 2 de la boxe ( in partea unde scrie FRONT sau in partea unde scrie REAR) si exact asa si firele alea 2 de la subwoofer unde vin pe REAR sau FRONT .. Plusul si minusul o sa le leg de borne la baterie..

The29031993 25-10-14 18:50

Re: [AJUTOR] Instalare Subwoofer ... Va rog !
 
Unde scrie rear ai un plus si un minus cu negru desenate. Scrie". + brige - ""
. Sub minus legi firul negru de la subwoofer, unde scrie plus legi fieul rosu de la subwoofer. Nu e foarte greu.

malefiC 25-10-14 21:47

Re: [AJUTOR] Instalare Subwoofer ... Va rog !
 
Quote:

Originally Posted by The29031993 (Post 5753879)
Unde scrie rear ai un plus si un minus cu negru desenate. Scrie". + brige - ""
. Sub minus legi firul negru de la subwoofer, unde scrie plus legi fieul rosu de la subwoofer. Nu e foarte greu.

Ahaa, si la front leg firele de la boxă nu? Dar tot pe sloturile cu bridge da?

The29031993 26-10-14 01:36

Re: [AJUTOR] Instalare Subwoofer ... Va rog !
 
Faca ai 2 boxe le legi + la + si - la -. Daca ai doar una o legi la bridge numai ca o sa fie puterea prea mare. Pe bridge se cam "aduna" puterea la alea 2. Nu stiu cum sa iti explic mai simplu. Daca ai boxe normale mai bine le pui pe player direct

alecspc 26-10-14 18:27

Re: [AJUTOR] Instalare Subwoofer ... Va rog !
 
esti batut in cap. la bridge legi doar sub frate nu nspe mii de dif. du-te la unu care se pricepe nu-ti da foc la masina.

Express 27-10-14 15:17

Re: [AJUTOR] Instalare Subwoofer ... Va rog !
 
Am inteles ce vrea el. El nu intelege unde sa lege firele care vin din boxe (banuiesc ca nu ai iesiri RCA). Pai ca sa tragi semnal de la boxe la amplificator (in caz ca nu ai iesiri RCA din casetofon) mai ai nevoie si de un adaptor de semnal HIGH-Low sa iti transforme semnalul. Ce player ai?

The29031993 27-10-14 17:05

Re: [AJUTOR] Instalare Subwoofer ... Va rog !
 
In specificatii scria ca ar avea si intrare high level statia. Poate s-a lega de aia. Eu mai curios sunt de unde s-a legat cu alimentarea, sigurante etc:???:


All times are GMT +2. The time now is 18:47.

- Copyright 2026 4Tuning