Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 02-07-14, 18:58   #1
alonso01

Stage 4
 
alonso01's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 271
Default Pareri subwoofer!

Salutare baieti!
As avea si eu nevoie de niste pareri in legatura cu un subwoofer, si anume SAL BOXXER XB-10/A.
Am gasit o oferta la cineva...150 ron subwoofer-ul + cabluri + adaptor pt cablurile RCA deoarece am un Blaupunkt San Diego MP35 si nu are iesire RCA. Cel care vinde nu a avut nici el iesire RCA si a spus ca a cumparat un adaptor.
Nu imi trebuie performante de SPL )..nu sunt genul..ceva decent dar nici insesizabil
Masina din dotare este un Astra G din 2001 cu boxele originale si tweetere pe fata.
Se merita sa dau banii pe el?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	214153.jpg
Views:	38
Size:	136.9 KB
ID:	3003291   Click image for larger version

Name:	669681931721002652604327-5674883-700_700.jpg
Views:	40
Size:	64.0 KB
ID:	3003292  
alonso01 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-14, 20:40   #2
Mozzo

Stage 4
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 235
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Pareri subwoofer!

nu...e un cotetz, o saracie de subwoofer.
Mozzo is offline   Reply With Quote
Old 03-07-14, 09:30   #3
hexis86

Stage 2
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 39
Default Re: Pareri subwoofer!

Quote:
Originally Posted by alonso01 View Post
Salutare baieti!
As avea si eu nevoie de niste pareri in legatura cu un subwoofer, si anume SAL BOXXER XB-10/A.
Am gasit o oferta la cineva...150 ron subwoofer-ul + cabluri + adaptor pt cablurile RCA deoarece am un Blaupunkt San Diego MP35 si nu are iesire RCA. Cel care vinde nu a avut nici el iesire RCA si a spus ca a cumparat un adaptor.
Nu imi trebuie performante de SPL )..nu sunt genul..ceva decent dar nici insesizabil
Masina din dotare este un Astra G din 2001 cu boxele originale si tweetere pe fata.
Se merita sa dau banii pe el?
hmmm...cica are 80w rms....nici daca te bagi tu in incinta lui nu vei auzi mare lucru.
Suntem multi cu marci cunoscute si putere,dar tot nu mergem la concursuri de SPL, ci este placerea de a asculta corect,intr-un raport corect de calitate/putere.
Sfatul meu este sa investesti bani aia in altceva,vei fi mai castigat.
Bafta.
hexis86 is offline   Reply With Quote
Old 03-07-14, 10:22   #4
alonso01

Stage 4
 
alonso01's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 271
Default Re: Pareri subwoofer!

Am inteles...
O sa ma duc saptamana viitoare sa vad cum se aude )..sa vad daca e ceva sau nu de el..
alonso01 is offline   Reply With Quote
Old 29-09-14, 12:57   #5
alex_cs

Stage 1
 
alex_cs's Avatar
 
Join Date: Sep 2014
Posts: 11
Default Re: Pareri subwoofer!

Nu merita investitia, mai bine-ti pui niste boxe in cazul in care nu ai.
Investeste intr-un subwoofer mai bun, am pe stoc, pe site-ul din profilul meu, ultim pachet de Lightning S4 Bass format din:
- Subwoofer de 300w RMS: Lightning audio S4.12.4
- Amplificator de 300w: Lightning Audio S4.200.2

Lightning Audio este o firma subsidiara Rockford Fosgate si este de o calitate superioara. Bass-ul este placut si se integreaza cu boxele masinii, nu face doar zgomot.

Pachetul este la 550 Ron cu garantie. Mai sunt si alte variante mai ieftine dar personal iti recomand asta, am montat mai multe pachete si am fost si eu placut impresionat de el. Raportul calitate pret este bun.

Last edited by alex_cs; 29-09-14 at 13:01.
alex_cs is offline   Reply With Quote
Old 29-09-14, 23:03   #6
suvi_xxx

Stage 5
 
suvi_xxx's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 347
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Pareri subwoofer!

Lightning audio nu e foarte diferit de SAL.

Gandeste-te daca cineva ti-l vinde la pachet la pretul de 550 ron cu garantie, el cat valoreaza de fapt? 300 ron nou la producator? Sau mai putin?

la banii astia nu gasesti ceva de calitate.

cel mai bine e sa mai strangi bani, sa ai cel putin 1000 ron pentru un sistem decent SH. gasesti multe oferte pe bazar.
suvi_xxx is offline   Reply With Quote
Old 30-09-14, 20:28   #7
alex_cs

Stage 1
 
alex_cs's Avatar
 
Join Date: Sep 2014
Posts: 11
Default Re: Pareri subwoofer!

Sunt de acord suvix, 1000 Ron ar putea sustine un pachet de bass mult mai bun, dar cred totusi ca la banii astia este cea mai buna alegere.

Consider ca Lightning este undeva peste SAL, au o gama variata de boxe coaxiale si amplificatoare lafel de bune ca Rockford Fosgate, multi clienti cer exclusiv acest brand datoritata raportului calitate/pret foarte bun.
Cat despre SAL stiu ca este o firma No-name, ungureasca, care nu-mi suna deloc cunoscuta fata de Rockford-Lightning care au renume peste ocean.

Wats-ii care-i scot sunt reali precum sunt si la Rockford, nu doar pe hartie / eticheta.
Am comparat un Rockford de 400W RMS cu un JBL de 800W RMS (la cererea unui client) si credema ca Rockfordul facea mai multa galagie (pe aceasi statie de 1000W monobloc) si un bass mult mai placut.

Din pacate nu am cum sa-ti dovedesc printr-un video sau prin vreun alt mod, singura alternativa ar fi sa vi la garaj pentru o proba, iti spun din experienta, sunt pe piata car-audio din 2005 si montez sisteme audio de si mai mult timp.

Am montat pachete Lightning si dupa cum ziceam calitatea basului este satisfacatoare, nu face doar zgomot - mai mult un bass placut fara distorsiuni.

Cat despre pretul de producator nu este intocmai 300 de Ron, m-as imbogatii la cateva pachete vanduta, am prins o lichidare de stock la Rockford si Lightning de am preturile mai mici, normal acest pachet costa 830 RON si este ultima bucata.

Sper ca m-am facut inteles si am fost de ajutor.
O zi buna si spor la modificat!

Last edited by alex_cs; 30-09-14 at 20:31.
alex_cs is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -