Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 31-12-13, 15:34   #1
TONYPSG
Daewoo Driver

Stage 5
 
TONYPSG's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 650
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default amplificator alpine 3541

salutari.
am un amplificator alpine si din ce am citit pe undeva ar fi stabil in 2 ohmi,ceea ce nu prea inteleg.este model cu 2 canale si punte.
intrebarea mea este....cum pot sa leg 2 difuzoare,in cazul meu hertz dcx690 fara sa am probleme de impedanta.
va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi.
va multumesc!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMGA0230.JPG
Views:	60
Size:	566.5 KB
ID:	2917021  
TONYPSG is offline   Reply With Quote
Old 31-12-13, 15:44   #2
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: amplificator alpine 3541

Quote:
Originally Posted by TONYPSG View Post
salutari.
am un amplificator alpine si din ce am citit pe undeva ar fi stabil in 2 ohmi,ceea ce nu prea inteleg.este model cu 2 canale si punte.
intrebarea mea este....cum pot sa leg 2 difuzoare,in cazul meu hertz dcx690 fara sa am probleme de impedanta.
va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi.
va multumesc!
Le conectezi normal, cate un difuzor pe fiecare canal. Nu uita sa pastrezi polaritatea . + la + si - la -. La multi ani .
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 31-12-13, 15:47   #3
TONYPSG
Daewoo Driver

Stage 5
 
TONYPSG's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 650
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: amplificator alpine 3541

multumesc de parere.asta stiam,insa eram derutat cu aceea impedanta stabila in 2 ohmi,difuzoarele mele fiind de 4 ohmi fiecare.
TONYPSG is offline   Reply With Quote
Old 03-01-14, 09:30   #4
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: amplificator alpine 3541

Impedanta aia de 2ohmi este impedanta minima la care poate lucra amplificatorul . Impedanta mica inseamna stres pentru amplificator. Va consuma mai mult si va produce mai multa putere dar se va incalzi mai tare si pe voce cred ca se va auzi si un pic mai prost, pe langa altelele . Deci, daca ai difuzoare sau vreun subwoofer pe care il poti lega in punte in 2 ohmi, poti sa le legi la amplificatorul tau. La asta se refera producatorii cand spun ca un amplificator este stabil in 2ohmi.
Difuzoarele tale nu ai cum sa le pui in 2ohmi, doar daca mai iei o pereche si le legi in paralel.
geoX is offline   Reply With Quote
Old 03-01-14, 16:39   #5
TONYPSG
Daewoo Driver

Stage 5
 
TONYPSG's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 650
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: amplificator alpine 3541

multumesc pentru raspuns.nu cred ca mai iau o pereche.o sa vad cum lucreaza asa cum e cu cele 2 difuzoare hertz.plus ca nici nu mai am unde sa mai pun 2 difuzoare.
TONYPSG is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -