Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 11-11-13, 20:32   #1
mihu94

Stage 2
 
mihu94's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 53
Default Configuratie Bmw E34 HiFi

Buna ziua,

Am un Bmw Seria 5 E34 (an 1994) cu Sistem HiFi,
sistemul/(radioul) se numeste (BMW BAVARIA C PROFESSIONAL RDS).

Acest sistem este format din urmatoarele componente, ce indeplinesc anumite functii :

1 "Head unit" (reciver si cassete player - control unit) in bord - acesta are functia de interfata cu utilizatorul, player de caseta, si control sau comnanda mai bine zis asupra tuturor celorlalte componente ale sistemului, control care se face ("la propriu") prin unitatea radio de mai jos.

2 "Unitate radio" (receiver RDS) in portbagaj, si interfata de control asupta: amplificator si magazie, asupra acesteia din urma, controlul se face prin unitatea Becker BE 1920.

3 amplificator (stand-alone) in portbagaj - amplificare si management semnal (4 canale de la unitatea de mai sus (2) se distribuie catre 10 incinte acustice ... 6 in partea din fata a masinii, si 4 in partea din spate a masinii)

4 interfata (Becker BE 1920) in portbagaj - functia de a stabili protocolul de comunicare de la (1), prin (2) catre (5)-magazia de CD.

5 magazie de cd ( BMW BAVARIA CD 6 SELEKTION ) - defecta !


Deoarece magazia de CD nu mai citeste ... presupun ca este defecta ...
si am nevoie:

A.
sa o repar (nu cunosc omul potrivit pentru asta);

B.
sa ma conectez la restul sistemului cu o alta componenta media player cum ar fi alta magazie (eventual una care sa citeasca MP3), ipod, stick de memorie etc.

Acest lucru ar trebui sa fie realizabil printr- o conexiune la unitatea (4) Becker BE 1920 ... insa nu cunosc cum as putea sa ma leg aici cu una dintre variantele de mai sus.

Aceasta unitate comunica printr- un prototocol denumit M-bus.

Se pare ca as avea nevoie de un alt adaptor, o alta unitate de schimbare a unui protocol de functionare a unei componente din "secolul nostru" la protocolul M-bus, pe care il suporta restul sistemului.

Exista un soi de blog scris in ruseste care trateaza aceasta problema:

http://www.drive2.ru/cars/bmw/7_seri...0376153165853/

blog ce se poate traduce prin google translate in engleza:

http://translate.google.ro/translate...76153165853%2F

Am atasat linkurile fiinca ... nu prea inteleg ultima parte in care se trateaza cum s- ar putea lega extra componente la sistemul original al masinii, nu ma pricep la modele de interfete, si cum ar putea sa comunice acestea intre ele.


C.
Sa inlocuiesc Head unitul (1) cu un altul mai performant (format 1DIN - DVD, MP3, iPhone receiver etc ... nu m- am hotarat asupra unui model din cauza ca nu stiu daca este realizabil, si ce ar implica acest lucru).

insa nu vreau sa demontez niciuna din restul de componente ale sistemului, fapt ce (dupa mintea mea) ar implica legarea unui nou head- unit direct la sistemul de incinte acustice ale masinii (varianta fezabila deoarece nu vreau sa le dau jos nici pe acestea), cu "evitarea" trecerii prin (2)receiver RDS- unitate de control, si (3)amplificator, evident (4)si(5).

Am nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru realizarea uneia dintre variantele de mai sus ... ordinea prioritatilor se face in functie de bugetul necesar.

Va multumesc,
Mihai Ungureanu

Headunit


Reciver RDS Controller


Amplificator


Interfata Becker BE 1920

__________________
Ce p**a mea caut eu şi unde sunt?
Eşti acolo unde trebuie şļ-atāt!
mihu94 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -