Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 24-10-13, 12:39   #1
Bob0

Stock
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 9
Talking Sistem audio Bmw e90

Buna ziua.Detin un bmw e90 la care vreau sa-i fac o modificare din punct de vedere al sunetului pentru ca il jalnic.Momentan am sitemul normal,cu 4 boxe,2 subwoofere.Prima oara am zis ca trec la modificatul usilor da cred ca ar fii mult prea greu si multa bataie de cap,deci am sa raman la boxe de 13 cm,desii cele originale au 10.Cred ca ii posibil de instalat fara probleme.Polita spate am dat-o jos si am vrut sa fac una din mdf dar ii imposibil,nu este loc deci raman din nou la 13 cm.Asta e.
In zile urmatoare trebuie sa imi ajunga si comanda si m-am hotarat in felul urmator:2 boxe fata focal 130a1 si 2 spate 130a1+amplificator Alpine F640+mufa RCA Focal.Cu siguranta stie toata lumea despre ce vorbesc.Acu intrebarea mea ii urmatoarea:ii ok daca pun cablu de 16 mm sau de 20 mm pentru alimentare cu siguranta de 60A?DIn cate am citit,cu cat ii cablul mai gros cu atat mai bine.Pentu boxe,daca folosesc cablu de 1,5 ii ok?
DIn greseala cred ca am ars finalele de la dvd-player.Totul se aprinde,functioneaza inafara de sunetul din boxe.RCA cum ii folosit ca semnal credeti ca are vreo problema sau functioneaza?
Dupa ce instalez astea,am sa ma ocup si de subwoofer.M-am gandit sa schimb alea de sub scaun cu eathquake+amplificator legat in bridge 2X150 RMS si daca tot nu is multumit un amplificator+subwoofer in portbagaj intre 500 w si 800 w...asta ramane de vazut ca ii bine antifonata si cred ca trebuie macar ceva de 500 w.Aaaa..inca o intrebare:sa insonorisez usile?
Bob0 is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 13:15   #2
Maske

Stage 5
 
Maske's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 490
Default Re: Sistem audio Bmw e90

Functioneaza pe Rca
Maske is offline   Reply With Quote
Old 25-10-13, 11:09   #3
Bob0

Stock
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 9
Default Re: Sistem audio Bmw e90

Multumesc Maske.Asa ma gandeam si eu dar nu eram sigur.Am primit boxele si cablul RCA,acu mai ramane sa ma lamureasca cineva si la celelalte intrebari si sa ma pun pe treaba.
Bob0 is offline   Reply With Quote
Old 25-10-13, 15:57   #4
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Sistem audio Bmw e90

Quote:
sa insonorisez usile?
Da. Nu cred ca exista cineva care sa nu-ti recomande insonorizarea cand ea nu exista, mai ales daca nu se pune problema de bani.
Quote:
Acu intrebarea mea ii urmatoarea:ii ok daca pun cablu de 16 mm sau de 20 mm pentru alimentare cu siguranta de 60A?DIn cate am citit,cu cat ii cablul mai gros cu atat mai bine.Pentu boxe,daca folosesc cablu de 1,5 ii ok?
La ce vrei tu sa faci, este mai mult decat suficient...
Quote:
daca tot nu is multumit un amplificator+subwoofer in portbagaj intre 500 w si 800 w...asta ramane de vazut ca ii bine antifonata si cred ca trebuie macar ceva de 500 w.Aaaa..inca o intrebare:sa insonoris
De la stock, la 500 w pe partea de joase (bass) va fi alta dimensiune, nu-i cazul de mai mult (GZRW 12XD-AL poate fi o varianta).
Spor la treaba !
__________________

The power within you...
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 27-10-13, 19:30   #5
Bob0

Stock
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 9
Default Re: Sistem audio Bmw e90

Multumesc de raspuns Stage1.Singura problema ii ca nu gasesc material pentru insonorizare.am fost in 3 magazine diferite si aveau doar dynamat,folii de alea mici.In plus is ultimele produse pentru ca furnizorul isi inceteaza activitatea.deci...acu da vad ce gasesc ca inluicutor,poate ceva care nu ii neaparat pentru sectorul auto dar eficient.
Marti ma apus de treaba si pun rezultatele aici.m-am uitat pe site-ul celor de la GZ si am vazut ca recomanda o incinta de 42 L.Intrebarea mea ii daca trebuie sa aiba exact 42 L sau minim 42L?Am sa vad daca pot il aud undeva cum ,,canta" ca sa imi fac o idee.O seara buna si multumesc inca odata
Bob0 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-13, 00:44   #6
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Sistem audio Bmw e90

Poate fi 42+ litrii, nu-i cazul sa fie fix...
Spor la treaba.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-13, 16:52   #7
Express

Stage 5
 
Express's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Member of:
[PEUGEOT]
[DAEWOO]
Default Re: Sistem audio Bmw e90

Salut. Cauta Silent Coat, mi s-a parut eficient si e destul de ieftin. Bineinteles daca nu e problema de bani poti folosi si Dynamat. Ia-l de pe net
Express is offline   Reply With Quote
Old 02-11-13, 01:04   #8
Bob0

Stock
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 9
Default Re: Sistem audio Bmw e90

Ok.Multumesc pentru raspunsuri.Am inceput micul meu proiect,dar din pacate lucrez cand am timp si nu am terminat inca.Ii foarte multa munca,nici nu mi-am imaginat ca o sa-mi ia atata timp.Am demontat toata masina,ii o dezordine totala,bancheta ii scoasa,polita spate,chedere...tot.Dar macar am terminat usile din fata.Una am izolat-o fonic si una am lasat-o asa ca vreau sa vad diferenta intre ele,dupa care am sa o izolez si pe a doua.Din pacate a trebuit sa tai din fetele usilor ca nu intrau boxele de nici un fel.In plus de asta,nu am cum sa pun grila aia de protectie,ii imposibil,spatiul ii mult prea mic.13 cm intra la fix,prinse pe exterior.Oricum,imi pare destul de frumos asa si nu ii deranjant.Am sa pun poze cand o sa fie totul gata sa vedeti ce a iesit.Maine urmeaza boxele pe spate si restul legaturilor.
Am rascolit forumul asta pe toate partile si cred ca mi se potriveste mai mult o incinta sealed pentru bass.Urasc sunetul de BRRRRRRR,vreau un BUM BUM.Oricum dupa ce cumpar subwoofer-ul si amplificatorul am sa construiesc o incinta br si una sealed si am sa vad care imi place mai mult ca sunet.Acu,din cate am citit pe o incinta sealed o sa se auda mult mai incet.Sa iau un subwoofer mai puternic in caz ca o sa raman pe aceasta incinta ca sa faca fata?
O seara buna tuturor
Bob0 is offline   Reply With Quote
Old 02-11-13, 01:21   #9
dydy-andrey
VW Driver

Stage 5
 
dydy-andrey's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,240
Member of:
[VW]
[Hyundai]
[2 Roti]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sistem audio Bmw e90

Din ce oras esti?
dydy-andrey is offline   Reply With Quote
Old 03-11-13, 10:29   #10
omaigadlol

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 138
Default Re: Sistem audio Bmw e90

Pune si pe parcurs poze, poate isi da cineva mai avizat cu parerea
omaigadlol is offline   Reply With Quote
Old 08-11-13, 00:28   #11
Bob0

Stock
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 9
Default Re: Sistem audio Bmw e90

Buna seara tuturor.Am terminat intr-un sfarsit,am pus totul in ordine,din pacate a trebuit sa schimb alimentare de 16 mm cu una de 12 mm.Nu am gasit nicaieri,dar nicaieri mufa pentru 16 mm si pe amplificator nu prinde in nici un fel ca is foarte inguste locurile alea.Sper sa nu fie nici o problema.In manual vorbeau de 8 mm,ii de 12 totusi si cred ca ii ok.Daca ma insel corectati-ma.Am sa pun poze sa vedeti cum a iesit.Problema mare ii ca am legat casetofonul si RCA urile nu functioneaza de nici un fel.Deci,pe laga iesiri is duse si rca-urile.Am imprumutat un casetofon si al testat sa vad daca ii de la RCA si da,asta e problema.Am comandata alt casetofon,asta e.Oricum,ii prima oara cand am simtit bass-ul doar de la medii si de calitate.Am ramas placut impresionat.Ii o schimbare majora de la 10 cm la 13 cm amplificate.Satisfacut 100%!.
O singura problema...am observat cand inchid casetofonul se aude un zgomot ciudata in boxe,parca ar fi un scurt circuit in boxe.Daca cineva ma poate ajuta cu asta ar fi super frumos.Are vreo legatura ca rca si remote trec pe aceiasi parte cu + de la bateria masinii.De la masina,nu de la amplificator.Sa fie asta?Sau ce ca ii destul de ciudat?Precizez ca atunci cand il deschid ii normal,fara zgomot.Multumesx toturor,o seara buna
Bob0 is offline   Reply With Quote
Old 11-11-13, 00:05   #12
Bob0

Stock
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 9
Default Re: Sistem audio Bmw e90

Buna seara.Cam asta a iesit pana acu,mai ramane sa vad ce fac cu grilele de pe fata sau le las asa.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20131109_222335.jpg
Views:	229
Size:	5.03 MB
ID:	2889155   Click image for larger version

Name:	20131108_154341.jpg
Views:	249
Size:	3.61 MB
ID:	2889156   Click image for larger version

Name:	20131108_154355.jpg
Views:	108
Size:	3.57 MB
ID:	2889157  

Click image for larger version

Name:	20131108_154024.jpg
Views:	329
Size:	3.81 MB
ID:	2889158  
Bob0 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-13, 00:02   #13
Bob0

Stock
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 9
Default Re: Sistem audio Bmw e90

Salutare! Am termiNat de instalat tot sistemul.A iesit cum trebuie doar ca nu reusesc sa gasesc de unde vine zgomotul ala cand inchid dvd-player-ul.Am inlocuit cablurile de alimentare cu alea de 16 mm ca am crezut ca ii de acolo dar fara succes.am schimbat rca de dreapta pe stanga, am tras cabluri de alimentate separata la cd-player,am.schimbat cablul de remote....pe scurt cred ca am schimbat tot si verificat.Nu am reusit sa gasesc sursa zgomotului!Urmeaza sa mai iau un filtru anti paraziti sa vad daca se schimba ceva.
Ce sa mai incerc ca am ramas in pana de idei....O seara buna
..
Bob0 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-13, 12:08   #14
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sistem audio Bmw e90

S-ar putea ca playerul sau amplificatorul sa nu aibe soft start/stop. Daca nu iti da difuzoarele peste cap cand face asta, teoretic nu are nimic.
Pune te rog o poza si cu usa din dreapta.
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 29-11-13, 02:19   #15
Bob0

Stock
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 9
Default Re: Sistem audio Bmw e90

Va multumesc pentru raspuns.Oricum, ii foarte ciudat si as vrea sa gasesc cauza.Am remarcat ca atunci cand ascult de pe un cd si inchid dvd-player-ul face acelasi zgomot doar ca ii mult mai tare chiar daca volumul ii la minim, pe cand daca ii pe radio, bluetooth ii ok, destul de incet si ii in functie de volum.In plus de asta acelasi zgomot se aude cand schimb de pe bluetooth pe radio, pe aux, pe gps si restu.interesant si ciudat!
Pe boxele astea melodia DVBBS & Borgeous - TSUNAMI (Original Mix) suna incredibil de bine
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20131128_005011.jpg
Views:	142
Size:	3.41 MB
ID:	2899405   Click image for larger version

Name:	20131128_004925.jpg
Views:	175
Size:	4.00 MB
ID:	2899406  
Bob0 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -