Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 08-10-13, 21:09   #1
Edys

Stock
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 4
Lightbulb Alimentare 2 statii auto

Salut, am si eu o intrebare cum se alimenteaza 2 amplificatoare.
1xstatie 1x180W sau 2x90W (chinezarie)
1xsubwoofer activ 75w Blaupunkt

Deci is 2 amplificatoare, alimentare la ele cum o fac separat de la baterie sau fac punte la o statie, pt ca eu am facut punte la statia normala, nu cea de pe subwoofer si cand dau volumu mai tare din player parca nu mai are "vlaga" subwooferu, nu in sensu ca baraie sau mai stiu eu ce pur si simplu in loc sa aiba 12v parca are 5v, cred ca ati inteles, cand e volumu mai mic din player se simte si se aude mai bine,profund ca sa zic asa bassu. Am pus si o poza ca sa va dati seama cum am legat eu statiile, poate nam fost destul de explicit .

Si subwoofer cum e mai bine sa il leg la RCA sau high input si phase 0....180, ce este, are subwooferu pe el.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Alimentare amp.jpg
Views:	60
Size:	31.8 KB
ID:	2869110  
Edys is offline   Reply With Quote
Old 08-10-13, 21:25   #2
dan_tripon91

Stage 5
 
dan_tripon91's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 433
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Alimentare 2 statii auto

de pe baterie duci ambele trasee de +
sau vi de pe baterie cu un traseu gros si pui un distribuitor de curent (un Y) si pleci in ambele amplificatoare.masa o iei de pe caroserie(slefuiesti bine locul unde prinzi masa sa fie contact perfect).iti pun o poza de la mine poate iti dai seama mai bine!

sper sa te ajute!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2013-09-27 20.18.44.jpg
Views:	99
Size:	2.59 MB
ID:	2869134  
__________________
dan_tripon91 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-13, 21:30   #3
Edys

Stock
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 4
Default Re: Alimentare 2 statii auto

Ceva ceva am inteles din poza aia, atunci inseamna ca, cum am legat eu nu e bine in punte, aia de putere "mai mare" ia mai mult curent si o lasa pe asta fara ? Si daca te pricepi spunemi si cu legatu RCA sau high input si ce e ala phase 0.....180.

Si ms pt raspuns rapid.
Edys is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -