Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 24-05-13, 22:10   #1
vlaly

Stage 4
 
vlaly's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 293
Default Distorsiuni amplificator subwoofer

Salut,am un amplificator XSA 480 caruia la volum mai mare (nu maxim)din casetofon ii palpaie led-ul care indica alimentarea respectiv intrarea in protectie si in momentul in care palpaie baga si distorsiuni in difuzoare,am tot incercat sa il dau mai tare mai incet din gain fara rezultate satisfacatoare,am verificat de 2-3 ori daca sunt setarile ok si totul pare in ordine,casetofonul e setat pe lpf 75HZ statia este pusa pe lpf deci distorsiuni pe partea de semnal ma gandesc ca nu ar trebui sa am,acum referitor la partea de alimentare am un kit de cabluri care l-am folosit in urma cu un an pe o statie magnat monobloc care avea 2 sigurante de 20 amperi si nu aveam distorsiuni,cum este posibil ca statia asta care are doar o siguranta de 20 amperi...deci putere mai mica sa aiba atata sete de curent,specific si faptul ca impinge mai bine decat amplificatorul magnat care l-am avut acum un an.
De altfel l-am testat si cu alt subwoofer problema este de la amplificator,daca nu licareste led-ul respectiv nu am nici distorsiuni si se aude ok.

https://www.youtube.com/watch?v=j3npYFBWJ7Y

Rezolv problema cu un condensator?
__________________
Daewoo Cielo Executive DOHC

Last edited by vlaly; 24-05-13 at 22:15.
vlaly is offline   Reply With Quote
Old 25-05-13, 00:15   #2
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Distorsiuni amplificator subwoofer

NU o sa te ajute un condensator.

N-are statia destula putere. Ce impedanta au difuzoarele? Oricum ampliful ala duce vreo 200W in punte, sau pe-acolo... Deci nu poti sa ai prea mari pretentii.

Verifica sa fie bine legate firele de alimentare.
__________________


Current: Android JB Tab | Audison bit one | PPI Phantom 900.4 | Helix HXA20X | Mach 5 MLI-65 | Faital 3FE20 Fullrange | JBL W10GTI | SilentCoat (Civic)

"Pseudoscience is often characterized by the use of vague, exaggerated or unprovable claims, an over-reliance on confirmation rather than rigorous attempts at refutation, a lack of openness to evaluation by other experts and a general absence of systematic processes to rationally develop theories."
groowe is offline   Reply With Quote
Old 25-05-13, 00:32   #3
vlaly

Stage 4
 
vlaly's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 293
Default Re: Distorsiuni amplificator subwoofer

Sunt pe 4 ohmi difuzoarele, ai dreptate, in jur de 200 W rms in bridge estimez si eu ca ar avea ..respectiv 2x80-100 W pe canal.

Incerc la un prieten eventual sa pun doar amplificatorul sa vad daca si la el face la fel.

Dar ma gandesc acum cum sa fac sa nu mai licareasca led-ul respectiv ...si odata cu el si becurile din masina,are punctul respectiv cand nu stiu zici ca ar da sa intre in protectie dar se razgandeste

Ar fi super ok pentru mine sa vad ca nu am prins minusul pus bine dar mi se pare ceva cam suspect,nu se poate ca cu acelasi cablaj sa am statie de putere dubla si sa o duca bine si asta sa nu mearga,e posibil sa fie siguranta la statie prea mica...e de 20 de amperi dar nu stiu sigur daca de 20 trebui ca nu e nou amplificatorul...

Last edited by vlaly; 25-05-13 at 00:41.
vlaly is offline   Reply With Quote
Old 25-05-13, 00:38   #4
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Distorsiuni amplificator subwoofer

Quote:
Originally Posted by vlaly View Post
Sunt pe 4 ohmi difuzoarele, ai dreptate, da in jur de 200 W rms in bridge estimez ..respectiv 2x80-100 W pe canal.

Incerc la un prieten eventual sa pun doar amplificatorul sa vad daca si la el face la fel.
Pe canal ai vreo 50W in 4Ohm.

Cand pui ampliful in punte la 4Ohm, se comporta ca si cum ar fi puterile in 2Ohm adunate - teoretic.

Ideea ii ca nu ai cum sa legi 2 difuzoare de 4Ohm pe statia aia si sa scoata mai mult de 100W in total.
Daca pui difuzoarele in paralel ajungi la o impedanta totala de 2 Ohm. Nici aia nu-i bine.
groowe is offline   Reply With Quote
Old 25-05-13, 00:45   #5
vlaly

Stage 4
 
vlaly's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 293
Default Re: Distorsiuni amplificator subwoofer

Quote:
Originally Posted by groowe View Post
Pe canal ai vreo 50W in 4Ohm.

Cand pui ampliful in punte la 4Ohm, se comporta ca si cum ar fi puterile in 2Ohm adunate - teoretic.

Ideea ii ca nu ai cum sa legi 2 difuzoare de 4Ohm pe statia aia si sa scoata mai mult de 100W in total.
Daca pui difuzoarele in paralel ajungi la o impedanta totala de 2 Ohm. Nici aia nu-i bine.
Eu le am legate difuzoarele fiecare pe canalul lui, un difuzor pe canalul stang celalalt pe canalul drept.
Nu stiu care este impedanta minima a amplificatorului...ma gandesc ca la 4 ohmi ar trb sa fie ok.. nici nu am nevoie de mai mult de 100 w ca difurile sunt slabe oricum,nu au putere prea mare.
vlaly is offline   Reply With Quote
Old 25-05-13, 00:47   #6
vlaly

Stage 4
 
vlaly's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 293
Default Re: Distorsiuni amplificator subwoofer

Cand leg difuzoarele la amplificator, fiecare pe canalul lui banuiesc ca pastrez impedanta de 4 ohmi pe fiecare canal nu? sau ma insel...
vlaly is offline   Reply With Quote
Old 25-05-13, 00:48   #7
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Distorsiuni amplificator subwoofer

Deci baraiala ii de la faptul ca tu vrei prea multe de la amplif. Cand dai prea tare, suna urat.
groowe is offline   Reply With Quote
Old 25-05-13, 09:51   #8
vlaly

Stage 4
 
vlaly's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 293
Default Re: Distorsiuni amplificator subwoofer

Da...si nu pentru ca eu am incercat sa remediez problema asta din gain-ul amplificatorului si am inceput de la minim pana la 50-70% gain din amplificator,baraiala aia tot apare inainte sa ajung la volumul la care difuzoarele masinii inca mai pot reda ok,fara sa le fortez dar amplificatorul trebuie menajat...casetofonul este un sony model mai vechi are volum de la 0-32 se aude ok intre 0-22 eh..eu cand fac reglajele dau totul pe 0 eq off..si subwooferul din casetofon il dau tot la 0 dar tot nu are statia destul ,ea de altfel daca sa zicem dau casetofonul la 15-16-17 si ma joc cu reglajele crescand pe partea de joase bass cu + si subwooferul din casetofon mai tare..im permite sa cresc si gain-ul si sa nu se auda distorsionat culmea..impinge mai tare in conditiile astea nu pot sa inteleg logica,amplificatorul este second..e cumva posibil sa aiba nevoie de o siguranta mai mare..are siguranta de 20 dar mi se pare cam putin pentru el..casetofonul are 15A daca nu ma insel.Sau este posibil ca cumva casetofonul sa imi introduca paraziti ?dupa un anumit volum..cum am spus am casetofoul setat la 75hz<si statia este pe lpf...

Last edited by vlaly; 25-05-13 at 09:56.
vlaly is offline   Reply With Quote
Old 26-05-13, 23:47   #9
vlaly

Stage 4
 
vlaly's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 293
Default Re: Distorsiuni amplificator subwoofer

Am incercat astazi sa las doar cate un difuzor sa cante asa ca am scos unul din rca-urile care venea in amplificator,cand dau semnal si la al doilea se repeta povestea,intrebarea este- cand conectez la un amplificator pe 2 canale cate 1 difuzor de 4 ohmi pe canal..ce impedanta de iesire am pe canal .. 2 sau 4 ohmi ?

Dupa mine am 4 ohmi...cel putin eu asa am crezut dintotdeauna

Aa si inca ceva..se auzea mult mai clar cand era lasat sa cante un singur difuzor...era si impins mai bine..nu as fi crezut sa fie asa setoase de putere difuzoarele astea d 8 inch :P

Last edited by vlaly; 26-05-13 at 23:58.
vlaly is offline   Reply With Quote
Old 27-05-13, 00:02   #10
vlaly

Stage 4
 
vlaly's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 293
Default Re: Distorsiuni amplificator subwoofer

Quote:
Originally Posted by groowe View Post
Deci baraiala ii de la faptul ca tu vrei prea multe de la amplif. Cand dai prea tare, suna urat.
Deci a-ti avut dreptate amandoi..vreau prea multe de la amplificator..oricum simt ca ma prinde de cap bass-ul si asa,acum cand vad ca poate si mai mult subwooferul..parca incep sa devin curios cum se aude pe un amplificator mai potent.
vlaly is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -