Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 25-03-13, 12:22   #1
westhunter

Stage 2
 
westhunter's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 73
Default Help :)

Salut,

am un subwoofer pasiv Logitech 10", 2 boxe No name si o statie Renegade 1000S,am incercat toate combinatiile si tot nu am reusit sa setez cum trebuie subwooferul, functioneaza pe post de boxa mai mult.L-am legat in punte..am reusit sa il fac sa se auda cum trebuie mi-am mai bagat nasul printre fire/setari si l-am dat iar peste cap.Eu il folosesc in casa.

Putin ajutor, imi este mila de el ca e nestiutor posesoru si mi-e frica sa nu il ard.



__________________
!!!!!!!!Go FASTTT!!!!!!!http://www.thor-racing.co.uk/images/supra_envy2.jpg
westhunter is offline   Reply With Quote
Old 25-03-13, 12:27   #2
suvi_xxx

Stage 5
 
suvi_xxx's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 347
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Help :)

seteaza low pass filter mai jos.
suvi_xxx is offline   Reply With Quote
Old 25-03-13, 12:31   #3
westhunter

Stage 2
 
westhunter's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 73
Default Re: Help :)

Quote:
Originally Posted by suvi_xxx View Post
seteaza low pass filter mai jos.
L-am setat..dar nu sesizez nici o diferenta..
westhunter is offline   Reply With Quote
Old 25-03-13, 17:18   #4
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Help :)

Il legi pe canalele Rear legate in punte, High Pass il dai la minim adica 50 Hz sau cat e pt ca nu se intelege in poza, Low Pass il dai putin mai jos cu toate ca e bun si asa iar X-Over dai pe HP. Bass EQ da-l pe 0 si daca nu iti place, il dai mai tare.

La tine High Pass functioneaza ca un subsonic, taie tot ce e sub frecventa setata. Tu daca l-ai pus la aproximativ 500hz, din cate vad, normal ca nu auzi bass-ul. Frecventele joase sunt pana in 200 hz sau mai jos.

Last edited by geoX; 25-03-13 at 17:28.
geoX is offline   Reply With Quote
Old 25-03-13, 21:54   #5
westhunter

Stage 2
 
westhunter's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 73
Default Re: Help :)

Quote:
Originally Posted by geoX View Post
Il legi pe canalele Rear legate in punte, High Pass il dai la minim adica 50 Hz sau cat e pt ca nu se intelege in poza, Low Pass il dai putin mai jos cu toate ca e bun si asa iar X-Over dai pe HP. Bass EQ da-l pe 0 si daca nu iti place, il dai mai tare.

La tine High Pass functioneaza ca un subsonic, taie tot ce e sub frecventa setata. Tu daca l-ai pus la aproximativ 500hz, din cate vad, normal ca nu auzi bass-ul. Frecventele joase sunt pana in 200 hz sau mai jos.
Poti sa modifici poza cu intrarile sa imi pui pe care canal ce sa pun?Am incercat sa fac cum mi-ai zis dar nu reusesc,nu reusesc sa il fac sa se auda cum trebuie....se pare ca ma depaseste toata treaba asta.
westhunter is offline   Reply With Quote
Old 26-03-13, 16:06   #6
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Help :)

Man tu trebuie sa iesi din calculator cu un splitter, pentru a avea 2 seturi de cabluri RCA. Unul il bagi la Input Front si celalalt la Rear. Boxele no name le legi la cele 2 iesiri de Front, iar subwooferul il legi la o iesire Rear (nu stiu daca merge in punte doar partea Rear) . Sa auzi bass, la setarile Rear dai X-over pe HP, HighPass il dai la minim iar Lowpass cam la jumate.
geoX is offline   Reply With Quote
Old 27-03-13, 23:27   #7
westhunter

Stage 2
 
westhunter's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 73
Default Re: Help :)

Tot nu se aude cum trebuie.....
westhunter is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 00:10   #8
suvi_xxx

Stage 5
 
suvi_xxx's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 347
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Help :)

mergi si tu la un atelier car audio sau la cineva care se pricepe.

dar oricum sa stii ca subwooferul ala pentru casa nu o sa sune niciodata bine in masina.
suvi_xxx is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 09:06   #9
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Help :)

A spus ca el il foloseste in casa.

Daca nu se aude bine, muta X-over ala pe LP sau cealalta pozitie.
geoX is offline   Reply With Quote
Old 29-03-13, 21:02   #10
westhunter

Stage 2
 
westhunter's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 73
Default Re: Help :)

Quote:
Originally Posted by geoX View Post
A spus ca el il foloseste in casa.

Daca nu se aude bine, muta X-over ala pe LP sau cealalta pozitie.
Eu l-am legat la o sursa de pc..sa nu fie sursa destul de puternica?
westhunter is offline   Reply With Quote
Old 30-03-13, 08:39   #11
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Help :)

Normal ca nu este destul de puternica. O sursa livreaza in jur de 18A pe 12V ceea ce nu este de ajuns pentru statia ta. Mai buna ar fi o baterie auto si cu redresor, daca tot vrei sa o folosesti in casa, cu toate ca nici asa nu este recomandat pentru ca nu degeaba sunt electronice pentru masina si electronice pentru casa.
geoX is offline   Reply With Quote
Old 30-03-13, 12:22   #12
westhunter

Stage 2
 
westhunter's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 73
Default Re: Help :)

Quote:
Originally Posted by geoX View Post
Normal ca nu este destul de puternica. O sursa livreaza in jur de 18A pe 12V ceea ce nu este de ajuns pentru statia ta. Mai buna ar fi o baterie auto si cu redresor, daca tot vrei sa o folosesti in casa, cu toate ca nici asa nu este recomandat pentru ca nu degeaba sunt electronice pentru masina si electronice pentru casa.
Stiu ca nu este deajuns de puternica..dar chiar sa nu mearga la macar 50% din puterea lui...nu stiu.
westhunter is offline   Reply With Quote
Old 31-03-13, 13:20   #13
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Help :)

Pai amplificatorul tau daca are 4x75W si o eficienta de 70%, la 12V are nevoie de aproximativ 36A pentru a livra puterea data. Tu ai doar 18A, in cel mai bun caz. Eu cred ca nu functioneaza nici la 50% din capacitate. Ia o baterie de pe o masina si leaga amplificatorul la ea, sa vezi daca se schimba ceva.
geoX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -