Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 25-03-13, 11:26   #1
Mangobit

Stage 3
 
Mangobit's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 107
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Help

salut ..as dori si eu dimensiunile ideale pt o cutie pentru un spl xtr 300d2 ..specificatiile le stiu da nush cum sa incep cutia..pentru ca e calculata in litrii ..ideal ar fi ce imi spune mie aici 50 l\40 hz sau 40l\35 hz ...dati.mi o calculatie sau niste sfaturi ...ma gandesc daca fac o cutie fara specificatii dar destul de mare are ceva?..undeva la 90 lungime 90 latime si 50 inaltime !
__________________
fara imagini cu animale chinuite!

Last edited by Mangobit; 25-03-13 at 11:29.
Mangobit is offline   Reply With Quote
Old 25-03-13, 18:01   #2
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Help

Nu exista dimensiuni ideale in constructia unei incinte. Cutia o faci cat de mare sau mica vrei tu, cu ce forma vrei tu si de ce tip vrei tu. In specificatiile producatorului sunt date niste litraje si niste acordaje pentru a proteja difuzorul, dar tu poti sa faci cutia cat de mare vrei, numai sa stii sa calculezi incinta corect si marimea portului, asta daca o faci bass-reflex.Cu cat mai mare este cutia, cu atat mai mult aer va misca difuzorul si cu atat mai tare se va auzi.

Problema este ca nimeni nu o sa-ti dea un proiect moaca pentru ca toate notiunile se invata in timp si experienta se castiga cheltuind bani, multi de multe ori.

Am si eu acelasi difuzor, dar dimensiunile maxime date de tine sunt prea mari. Un volum de 120L - 150L utili pentru difuzor ar fi de ajuns si un acordaj de 35hz, asta pentru muzica folosit zi de zi. Acum depinde si de ce masina / player / amplificator / alimentare si multe altele ai

Last edited by geoX; 25-03-13 at 18:16.
geoX is offline   Reply With Quote
Old 25-03-13, 22:09   #3
Mangobit

Stage 3
 
Mangobit's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 107
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Help

statia e tot un spl de 800 rms si am pioneer deh 8500 care duce destul de bine..da cutia ma interesa pe mine si am inteles cate ceva ca nu sunt chiar la inceput da vroiam sa stiu daca merge si asa..mersi ! e de luat in considerare
Mangobit is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -