Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 12-03-13, 15:22   #1
activOo

Stock
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 8
Default Boxe + Woofer

Buna ziua tuturor !

As dori sa-mi cumpar niste Boxe pentru masina ( vw bora ) si am vazut ca unele au de ex :
35 watts RMS / 140 watts max

acesti 140 watti ii pot auzi doar daca am statie sau care e treaba cu ei ?

Pe langa asta as vrea sa-mi pun si woofer. Intrebarea e daca conectez boxele la statie e mai bine sau nu (claritate / volum)

Astept raspunsuri ... Multumesc !
activOo is offline   Reply With Quote
Old 12-03-13, 22:45   #2
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Boxe + Woofer

35 W e puterea pe care o poti suporta continuu, iar 140 W e puterea pe care o poate suporta cateva secunde. Boxele se aud mai bine amplificate, nu datorita faptului care se aude mai tare, ci datorita faptului ca au dinamica mai buna. Ideal ar fi sa amplifici fiecare componenta din sistem in parte, twetere-le pe un canal, woofer pe altul, subwooferul cu amplificator monobloc separat Dar daca nu stii inca ce vrei, ideal ar fi sa mergi la un atelier unde sa iti faci montajul si sa asculti mai multe sisteme pentru a te decide. Sunt baieti pe forum care vand componente de calitate. Cauta putin si dai si de ei, si acolo poti asculta si poti monta ceva de calitate.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 13-03-13, 08:36   #3
activOo

Stock
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 8
Default Re: Boxe + Woofer

mersi mult pt explicatii si sfaturi.
activOo is offline   Reply With Quote
Old 17-03-13, 11:15   #4
Bogdan OCC
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Bogdan OCC's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 921
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[Old School Cars]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: Boxe + Woofer

In primul rand noi auzim dB, dB(A) mai exact, nu W, puterea de care vorbesti este ce suporta difuzorul sa intre in el ca sa produca dB; apoi intervine in ecuatie si eficienta difuzorului....si tot asa. Cel mai usor ai arunca un ochi pe wiki, ai merge la un concurs din domeniu sau ai vizita un atelier de car-audio
__________________
Instalări sisteme audio#Custom #SoundQuality #SPL #OEM+integration #Japan #Deutschland echipa-Zoom.com
Bogdan OCC is offline   Reply With Quote
Old 18-03-13, 17:51   #5
activOo

Stock
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 8
Default Re: Boxe + Woofer

m-ar interesa 4 boxe + 2 tweetere + 2 boxe spate + woofer + statie astept o combinatie buna si un pret clar daca tot se pricepe lumea
activOo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -