Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 27-12-12, 18:13   #1
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Sfat achizitie sistem componente Astra h GTC!

Salut !

Am o Astra H GTC si as dori sa-i schimb boxele din usi cu un sistem componente dar sunt in dubii pentru ca nu stiu pe care sa-l aleg.
Mentionez ca am usile insonorizate cu Silent Coat si in portbagaj am un SPL Dynamics XTR-250D2 amplificat de un SPL Dynamics ICE-800D pus in 1ohm si la inceput am sa le utilizez pe amplificarea player-ului, un Pioneer DEH-50UB.

Variantele ar fi :
1) SPL Dynamics SD-6.2;
2) Hertz DSK 165.3;
3) Powerbass S-6C.

As vrea sa stiu daca va fi diferenta fata de cele stock avand in vedere ca o sa le amplific doar cu playerul sau intai sa-mi iau un amplificator si pentru ele si abia apoi sa le pun?.Eu ascult mai mult hiphop si cred ca o sa sune de pe la 60 hz in sus, pe viitor fiind in plan si amplificarea lor.
Personal as merge tot pe SPL Dynamics, dar acum na...poate le-ati ascultat cumva si stiti cum suna.

Si as mai avea o intrebare.Am probleme cu curentul pe subwoofer care imi sta pe creier. Cand cresc volumul, difuzorul plesneste, nu da capat, dar plesneste si cred ca nu dau nici jumate din cat poate el. Am motor Z19dt si baterie Varta Blue de 74A care tine 12.4v, si cabluri de alimentare de 35mm. Alternatorul incarca bine, 14.4 v la relantii dar nu stiu cum sta cu amperajul pentru ca nu stiu cum sa masor. Tin sa precizez ca setarile din player si din amplificator sunt fara boost pe bass si configuratia player+amplificator+subwoofer a fost si pe o Astra G 1.7 dt si tot la fel plesnea.Ati mai intalnit problema asta?

Astept un raspuns daca se poate.

Multumesc anticipat.
geoX is offline   Reply With Quote
Old 06-01-13, 23:45   #2
darkofeel

Stage 3
 
darkofeel's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 89
Default Re: Sfat achizitie sistem componente Astra h GTC!

Ca difuzoare iti recomand alpine, helix, dls, brax, focal, mai sunt multe marci dar foarte scumpe.
darkofeel is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 18:28   #3
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Sfat achizitie sistem componente Astra h GTC!

M-am lamurit cu chestia difuzoarelor.Am sa fac si insonorizarea portbagajului si a plafonului si abia apoi o sa schimb difuzoarele. Deocamdata ma multumesc si astea stock.Oricum bani nu am prea multi de bagat in masina pe seceta asta si nici nu are rost sa dau banii pe ceva prost, care probabil nici sa nu-mi placa si sa raman si cu banii dati. Calitatea costa in domeniul asta.
Merci ca mi-ai raspuns.

Se poate inchide topicul.

Last edited by geoX; 07-01-13 at 18:30.
geoX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -