Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 10-12-12, 16:10   #1
ilyutza89

Stage 1
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 13
Default ajutor incinta

salutare,vreau sa ma apuc de constructia unei incinte bassreflex pentru un spl dynamics 15d2
si nu prea ma descurc cu lungimea portului la o frecventa de acordaj 30-33hz.
modelul subwooferului este spl dynamics pro 15d2 2x2ohm 700w rms 1400max,atasez si un link cu caracteristici:
http://www.bigdogaudio.de/subwoofer-...cs-pro-15.html
Iar dimensiuniile exterioare ale cutiei le-am luat dupa vechea incinta care intra exact la fix in porbagajul masinii,masina este un sedan mai exact un aveo 1.2.am schitat un proiect si orice parere este binevenita.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	spl-dynamics-pro-15.JPG
Views:	56
Size:	25.4 KB
ID:	2634102  
ilyutza89 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 16:24   #2
ilyutza89

Stage 1
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 13
Default Re: ajutor incinta

am atasat o poza cu vechea incinta care avea un difuzor de 400w rms 800max mai precis un hifonics titan stabil la 4ohm(o singura bobina) amplificat cu o statie din aceiasi serie de care eram foarte multumit si la care am renuntat foarte greu,cobora foarte mult in frecvente.incinta avea aceleasi dimensiuni exterioare portul era de 9cm latime.mentionez ca ascult toate genurile de muzica dar cu sub oprit ,cu subwooferul ascultam numai melodii de gen spl care coboara foarte mult in frecvente.=flex
Am incercat cu diferite programe sa calculez lungimea si latimea portului dar tot mai mult mi-am prins urechiile si atatea variante care mi-au rezultat m-au indus in eroare.
Apelez la sfatul celor experimentati in domeniu,k tot vin sarbatorile poate cineva doreste sa ofere un ajutor.multumesc pentru intelegere.stima

] .........sarbatori fericite.............
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P170512_19.300001.JPG
Views:	62
Size:	101.1 KB
ID:	2634103  
ilyutza89 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -