Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 25-11-12, 15:01   #1
cappuccino08

Stock
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 2
Default Subwoofer auto

Buna, sunt incepatoare si as dori sa mi achizitionez un subwoofer pentru masina. Nu stiu mai nimic despre asta... dar apelez la voi. as vrea cateva sfaturi, exemple... de care sa mi iau...sa fie ok pt mine ca fata si la un pret acceptabil... Ms <3
cappuccino08 is offline   Reply With Quote
Old 26-11-12, 15:31   #2
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Subwoofer auto

Ce masina? Ce buget aproximativ? Si cel mai important, ce genuri de muzica asculti... in general?
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 26-11-12, 18:16   #3
cappuccino08

Stock
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 2
Default Re: Subwoofer auto

Quote:
Originally Posted by ReLLaXX View Post
Ce masina? Ce buget aproximativ? Si cel mai important, ce genuri de muzica asculti... in general?
Momentan am un logan dar urmeaza sa mi iau un logan modelul nou(varianta de baza fara boxe si player). asa ca m ar interesa mai mult cv pt loganul nou. Pt subwoofer cred ca mai astept putin pana la urma ca acum imi trebuie boxe si player. si as vrea cv sa se auda bine poate nu voi mai avea nevoie de nimic... ca buget dispun de 10mil. pt boxe si player. Mi ai putea recomanda cv? Ms.
ps: ascult cam toate tipurile de muzica. (dubstep,pop rock, dance, house, deep etc. exeptand manelele) si radio de multe ori.

Last edited by cappuccino08; 26-11-12 at 18:20.
cappuccino08 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-13, 15:41   #4
murderer27
Opel Driver

Stage 3
 
murderer27's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 117
Member of:
[Opel]
Default Re: Subwoofer auto

buna,eu o sa iti zic ce am eu pe masina,si mie se pare ca se aude ff bine:
am asa-HU Alpine CDE-120R,care costa in jur de 400 de lei
-boxe+tweetere fata Alpine SXE 1750s in jur de 200 de lei
iar pentru spate inca nu am schimbat nimic,dar urmeaza
pentru banii astia mie mi se pare ca se aude beton,boxele din fata parca imi intrece si subwooferul ) sunt f multumit de ele,alpine sunt recunoscuti pentru calitatea lor,si ti-as recomanda sa mergi pe mana lor. bafta
murderer27 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-13, 23:08   #5
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Subwoofer auto

Quote:
Originally Posted by murderer27 View Post
buna,eu o sa iti zic ce am eu pe masina,si mie se pare ca se aude ff bine:
am asa-HU Alpine CDE-120R,care costa in jur de 400 de lei
-boxe+tweetere fata Alpine SXE 1750s in jur de 200 de lei
iar pentru spate inca nu am schimbat nimic,dar urmeaza
pentru banii astia mie mi se pare ca se aude beton,boxele din fata parca imi intrece si subwooferul ) sunt f multumit de ele,alpine sunt recunoscuti pentru calitatea lor,si ti-as recomanda sa mergi pe mana lor. bafta
Ai incercat macar din curiozitate sa asculti si alte produse? Sau sant sigurele achizitionate si montate pe masina proprie? Alpine CDE 120 este cel mai prost aparat pe care il au cei de la Alpine in paletarul lor, este defapt un Panasonic cu o sigla de Alpine!!! Din pacate putina lume cunoaste ce se ascunde in spatele fiecarui aparat, si care dintre ele cu cine este facut in colaborare!, un lucru este sigur de cand a venit criza Alpine, Pioneer, etc.... au inceput sa faca aparatele entry cu interne de la unele aparate mai ieftine, gen Panasonic. Pt unele persoane care traiesc cu zmei in cap le este mai greu sa accepte realitatea sau pur si simplu nu vor!, dar asta este realitatea crunta....
Alpine CDE-100 EUB, CDE-120 R,RM, CDE 130 suna dezastruos indifernete de care parte vorbim bas, medii, inalte.
Alpine nu este recunoascut pt boxele sau player-ele nasoale pe care le fabrica in ziua de astazi, poate pt modelele de acum cativa ani da, si alea bineinteles erau din seriile mai scumpe!
Chiar nu poti sa faci recomandari bazate pe 0 cunostinte, sau pe posesia unui sistem entry care l-am ascultat in mai multe masini si nu suna bine in nici una!!!
__________________
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 11-02-13, 11:13   #6
murderer27
Opel Driver

Stage 3
 
murderer27's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 117
Member of:
[Opel]
Default Re: Subwoofer auto

ok,eu nu am facut postarea sa intre un atotstiutor sa imi comenteze,eu am intrat sa o ajut,dar daca asa vrei asa facem.
in primul rand,Hu meu e cumparat acum 2 ani de zile,si daca ai stii exact acest hu a castigat premiul de produsul anului 2011,bazat pe alegerea facuta de persoane daca tu imi zici ca toti oamenii aia au votat pentru acest hu asa fara sa stie,inseamna ca s-a nascut un nou dumnezeu.
in al doilea rand,am avut si eu alt player inainte,un kenwood,si am ascultat si sony si blaupunkt si da,mi se pare ca nu il intrece pe al meu.eu nu am nimic de castigat daca il laud,mie mi se pare f de calitate,si nu veni tu la mine sa zici ca ma bazez de 0 cunostinte,pentru ca daca il am in masina inseamna ca il aud zi de zi,aia nu e 0 cunostinte.nu stiu pe ce masini ai auzit tu,dar la mine nu e niciun fel de problema,am mai multa claritate decat mi-as fi imaginat sa am.
si in ultimul rand,nu imi zi mie ca vin cu 0 cunostinte,cand tu vi si arunci o multime de cuvinte aiurea fara nicio demonstratie,asa pot sa zic si eu ca nu stiu care hu i varza,sau mai stiu eu ce,ca asa toata lumea poate da din gura.
imi pare rau de post-ul asta,dar m-am saturat de cunoscatorii astia care le stiu pe toate si ei habar nu au,nu o sa mai continui cearta,spune-i tu fetei sa cumpere ce e cel mai bine,daca tot esti zeu in domeniul audio.
murderer27 is offline   Reply With Quote
Old 11-02-13, 11:38   #7
Mozzo

Stage 4
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 235
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Subwoofer auto

)))) Dragster )) pune mana si mai aduna niste experienta in car audio ca uite cum vin altii care te baga in buzunar ))) ..sry de offtopic dar m'a apucat rasu' )))
Mozzo is offline   Reply With Quote
Old 11-02-13, 13:17   #8
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Subwoofer auto

Quote:
Originally Posted by murderer27 View Post
ok,eu nu am facut postarea sa intre un atotstiutor sa imi comenteze,eu am intrat sa o ajut,dar daca asa vrei asa facem.
in primul rand,Hu meu e cumparat acum 2 ani de zile,si daca ai stii exact acest hu a castigat premiul de produsul anului 2011,bazat pe alegerea facuta de persoane daca tu imi zici ca toti oamenii aia au votat pentru acest hu asa fara sa stie,inseamna ca s-a nascut un nou dumnezeu.
in al doilea rand,am avut si eu alt player inainte,un kenwood,si am ascultat si sony si blaupunkt si da,mi se pare ca nu il intrece pe al meu.eu nu am nimic de castigat daca il laud,mie mi se pare f de calitate,si nu veni tu la mine sa zici ca ma bazez de 0 cunostinte,pentru ca daca il am in masina inseamna ca il aud zi de zi,aia nu e 0 cunostinte.nu stiu pe ce masini ai auzit tu,dar la mine nu e niciun fel de problema,am mai multa claritate decat mi-as fi imaginat sa am.
si in ultimul rand,nu imi zi mie ca vin cu 0 cunostinte,cand tu vi si arunci o multime de cuvinte aiurea fara nicio demonstratie,asa pot sa zic si eu ca nu stiu care hu i varza,sau mai stiu eu ce,ca asa toata lumea poate da din gura.
imi pare rau de post-ul asta,dar m-am saturat de cunoscatorii astia care le stiu pe toate si ei habar nu au,nu o sa mai continui cearta,spune-i tu fetei sa cumpere ce e cel mai bine,daca tot esti zeu in domeniul audio.
Sa inteleg din comentariul tau ca oamenii care lucreaza in domeniul asta si incearca sa faca ceva sa avanseze domeniul car audio in Ro, nu stiu nimica, indiferent ca am peste 50 de montaje cu acest Alpine al tau!!
Si oameni care au putine cunostinte ar trebui sa vina si sa faca recomandari?
Iar asta cu produsul anului este o alta prostie facuta de producatori si proprietarii unor reviste sa prostesca lumea.....
Eu nu vreau sa ma cert cu lumea dar odata ce nu ai dreptate nici 0.5% in postul tau nu pot sa ma abtin, pt ca din cauza la postari deastea lumea isi achizitioneaza produse aiurea si sustin ca boxele x suna aiurea si ca produsele stoc sant mai bune decat aftermarket.
Daca vrei demonstratie din partea mea te astept la una din etapele CNCA de prin tara, ma cauti si o sa vezi live sa nu zici ca sant numai vorbe!
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 12-02-13, 18:41   #9
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Default Re: Subwoofer auto

Quote:
Originally Posted by murderer27 View Post
buna,eu o sa iti zic ce am eu pe masina,si mie se pare ca se aude ff bine:
am asa-HU Alpine CDE-120R,care costa in jur de 400 de lei
-boxe+tweetere fata Alpine SXE 1750s in jur de 200 de lei
iar pentru spate inca nu am schimbat nimic,dar urmeaza
pentru banii astia mie mi se pare ca se aude beton,boxele din fata parca imi intrece si subwooferul ) sunt f multumit de ele,alpine sunt recunoscuti pentru calitatea lor,si ti-as recomanda sa mergi pe mana lor. bafta
Dragul meu prieten, tu AI SENZATIA ca ai claritate din 2 motive: ai compatibilitate player+boxe, iar masina ta (daca e acel opel astra din avatar) este f bine antifonata din fabrica; motiv pt care si gunoaiele de difuri stoc suna acceptabil.

Daca tu zici ca ai claritate cu alpine 120 R si boxe type e (entry) inseamna ca inca nu ai auzit niste scule calumea. Personal am avut, la un moment dat, cde-112Ri si alpine type-e, pe 13+ovale. Parerea mea? Pentru cineva fara pretentii suna bine. Da, poate ca in comparatie cu JBL GT5 (alta mare teapa), type-e suna bine. dar incearca un player cap de linie, chiar si de la alpine daca tot iti place acest brand, cu type r sau type g, macar, si mai vorbim despre calitate si claritate.
Ulterior, ai sa afli ca exista si alti producatori mult mai buni.

Treaba cu alegerea cumparatorului e o idiotenie; conform acestui criteriu, in Romania aar insemna ca LG si SONY iexplode sa fie varf de lance......

Iar atitudinea ta nu e corecta fata de niste oameni cu experienta de care s-ar putea sa te lovesti mai tarziu, daca vrei sa evoluezi si nu sa ramai la un sistem de 4X15W distorsionati....

Imi pare rau daca te-am deranjat cu acest post, dar unele lucruri chiar nu se fac, nu isi au rostul.... omul te-a luminat pe ce ai dat banii nu ti-a denigrat "achizitia"
florinstancu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -