Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 23-11-12, 18:07   #1
zaharia10

Stage 3
 
zaharia10's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 111
Default Sfat hu opel astra gtc

Am nevoie de un sfat in legatura cu hu al masinii.

Oscilez intre Alpine cde w233r, pioneer 2300dvd si pioneer 1400dvd avand in vedere ca am pe fata boxele originale, pe spate sisteme mac si un subwoofer activ blaupunkt.

Nu vreau sa folosesc inca amplificator separat.
zaharia10 is offline   Reply With Quote
Old 24-11-12, 23:37   #2
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat hu opel astra gtc

Eu am avut Pioneer AVH-2300DVD. Mi-a placut unitatea, se auzea bine, avea destul de multe reglaje, si arata bine in bord mai ales ca permite reglarea in aproape orice nuanta de culoare. Cu sistemul tau de boxe actual ar merge destul de bine. In schimb daca vrei sa investesti intr-un sistem de boxe mai performat, eventual amplificat si nu vrei sa ii pui navigatie, sa te uiti la filme sau la poze, cred ca un CD-player mai potent de la o firma ca Alpine, Kenwood sau Pioneer, ceva gen Pioneer FH-P80BT sau Kenwood DPX-504 la bani pe care ii dai pe DvD ar fi o solutie mult mai buna pentru o calitate mai buna a muzicii. Daca ai vrea sa folosesti o unitate 1 DIN in loc de 2 DIN solutiile ar mult mai multe si mai bune.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 24-11-12, 23:41   #3
zaharia10

Stage 3
 
zaharia10's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 111
Default Re: Sfat hu opel astra gtc

Multumesc pentru sfat silviu ramane sa ma hotarasc daca se merita dvd-ul sau daca raman la mp3 2din
zaharia10 is offline   Reply With Quote
Old 25-11-12, 10:34   #4
zaharia10

Stage 3
 
zaharia10's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 111
Default Re: Sfat hu opel astra gtc

Crezi ca as face treaba daca as pune si pe fata un sistem mac si amplificarea asta:mac mpx 4000? Iar ca hu un alpine w203.
zaharia10 is offline   Reply With Quote
Old 25-11-12, 15:23   #5
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat hu opel astra gtc

Daca e Alpine IVA-W203, l-am vazut, e un aparat bun. Eu zic in felul urmator la sisteme de difuzoare. Pe spate sa lasi sintemul pe care il ai legat direct pe DvD. Oricum sistemul de pe spate nu te ajuta prea mult la auditie ca sofer, si este util numai daca ai pasageri in spate care vor sa auda mai bine. Iar pe fata eu zic sa iei un sistem de difuzoare de la DLS, focal, hertz sau poate chiar firme pe care nu le gasesti pe siteurile online ci la distribuitorii lor ca Powerbass sau DD. Ca amplificator MPX 4000 ar merge, si sa legi pe 2 iesiri sistemele de pe usile din fata, celelalte doua iesiri lasandu-le libere in varianta in care o sa vrei sa schimbi subwooferul activ cu unul mai potent pe care sa il legi pe acelasi amplificator.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 25-11-12, 17:05   #6
zaharia10

Stage 3
 
zaharia10's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 111
Default Re: Sfat hu opel astra gtc

As putea sa leg ambele sisteme pe amplificatorul ala?
zaharia10 is offline   Reply With Quote
Old 26-11-12, 14:51   #7
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sfat hu opel astra gtc

E cu patru iesiri, deci ai putea amplifica si fata si spatele. Dar ar trebui sa stii ce sistem aipe spate, sa nu fie de putere mai mare sau mica decat ceea a amplificatorului.
silviu.o is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -