Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 06-11-12, 01:04   #1
BBobo

Stock
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 3
Talking Sistem audio Bmw e90

Buna seara.Urmaresc cu mare interes acest site de foarte mult timp si azi m-am hotarat sa ma inregistrez intr-un sfarsit.Ma numesc Bogdan,am 23 ani si detin un Bmw e90 de care sunt foarte incantat,mai putin de partea audio.Am trecut deja printr-un atelier audio-video de care am fost foarte dezamagit,de aceea am preferat sa imi fac fac un cont pe acest site ca sa pot avea niste sfaturi de la niste pasionati adevarati.Problema sta in felul urmator)....oricat as incerca sa trec cu vederea peste sistemul audio ,,miraculos" din e90 nu reusesc,asadar am decis sa fac niste mici modificari la sitemul audio cu sprijinul vostru sper.Inainte am avut un Ford Focus 2 cu sistemul audio standard si am fost foarte multumit,pe cand acum...Deci,sa va prezint un pic arsenalul de pa masina:
-HU destul de performant,desii nu ii o marca deloc cunoscuta,chinezesc de care sunt foarte multumit.(Gps,televizor,camera marsarier,dvd player,etc)cu o multime de mufe care inca nu stiu prea bine la ce servesc toate(tocmai l-am cumparat)
-Boxe fata Pioneer 10 cm(marea prostie din bmw e90 dupa cum stiti)
-Boxe sub scaune normale(varza)
-Boxe spate Hertz 100
Cam asta am pe masina in momentul de fata la capitolul audio de care is dezamagit.Ca muzica ascult aproape orice,mai mult spre rap,hip-hop unde basul este destul de esential.
Ideea ar fi urmatoarea:
Nu am un buget predeterminat,vreau un sunet bun sa pot asculta cu placere muzica preferata
Dupa lungi cautari cu prietenul Google,4 tuning...am ajuns la concluzia urmatoare.
Sub scaune as vrea sa schimb boxele initiale cu 2Xearthquake sws 8x
In spate nu is inca sigur,de aceea am nevoie de sfaturile voastre.Tinand cont ca locul ii destul de mic,credeti ca as putea pune ceva mai puternic,mai mare de 10 cm cat is ele momentan?
In fata am niste ezitari,nu vreau sa modific usile sau mai stiu eu ce.Se pot pune boxe de 13 in locul celor de 10 daca le pun din exterior?Cred ca ar incapea si nu ar fi mari modificari.M-am orientat spre gama Focal.Ce parere aveti?Oricare alta sugestie ii binevenita.Care ii diferenta intre K2 power,Performance si Tradition?Presupun ca k2 is cele mai Top?!
In cele din urma,dupa ce montez toate astea am sa le amplic bineinteles.Asta mai ramane de discutat,intai sa vad boxele pe masina.Si la capitolul amplificare am ceva intrebari doar ca o sa le fac pas cu pas.
Va multumesc mult pentru raspunsurile voastre in avans.
BBobo is offline   Reply With Quote
Old 06-11-12, 09:34   #2
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sistem audio Bmw e90

Na hai sa o luam treptat, ce buget ai pt sistemul, trebuie sa amplifici difuzoarele pe care le pui pe masina ca ltfel nu o sa faci mare treaba. A doua intrebare este din ce localitate esti ca sa stiu unde sa te directionez pt ca clar tu nu ai fost la ateliere de car audio, ai fost la niste pietari care nu stiu decat sa isi vanda rahatul!! Nu iti va fi usor cu masina daca vrei sa o faci de singur, si unele idei o sa fie chiar ciudate pe care le vei primii ca si recomandare! Astept raspunsul tau la intrebarile mele si dupaia continuam!!
__________________
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 06-11-12, 11:16   #3
BBobo

Stock
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 3
Default Re: Sistem audio Bmw e90

Buna ziua.Ufff...deja lucrurile se complica.Locuiesc in Belgia,atelierul car audio ii unul destul de cunoscut dar dupa cum spui si tu am fost foarte rau sfatuit,ei doar au incercat sa isi vanda produsele.Deja,mi-au spus ca ii imposibil de schimbat boxele sub scaune,dupa ceva cautari am realizat ca se poate si chiar is cateva care se potrivesc.In mare,am avut o experiente foarte neplacuta cu ei si cu siguranta nu ma mai intorc.De aceea,am zis ca boxele as putea sa le schimb eu ca nu ii mare chestie si un amplificator sa il pun la un atelier specializat.Bugetul nu ii fix,poate oscila,vreau sa pun produse calitative pe masina.Oricum,de aia sunt aici,sa aud toate parerile ca sunteti niste pasionati si chiar va cunoasteti in domeniul asta.Va multumesc
BBobo is offline   Reply With Quote
Old 06-11-12, 11:53   #4
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sistem audio Bmw e90

Am auzit deja doua E9x cu "upgrade-ul" de la Earthquake sub scaune. Unul dintre ele cu amplificare stock, celalalt cu upgrade si pe partea de amplificare. In ambele cazuri mi s-a parut ca rezultatul final este sub cel de fabrica, sau in cel mai bun caz pe acolo. Din punctul meu de vedere, complet nejustificat.

E90 nu e o masina usoara de facut. Variante sunt, dar fiindca e un BMW dificil, toate o sa coste mult mai mult decat ar costa, de exemplu, pentru un VW Golf.

Daca te hotarasti si ai rabdare suficienta.... se poate.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 06-11-12, 14:54   #5
BBobo

Stock
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 3
Default Re: Sistem audio Bmw e90

Interesant ceea ce zici tu.Eu ma gandeam ca un amplificator ar schimba total datele problemei pentru ca boxele oricum nu is la puterea lor maxima.Nu is expert,dar imi e greu sa cred ca un cd-player/dvd-player amplica sunetul din boxe la fel ca un amplificator.In plus,eu vorbesc de sistemul de baza de la bmw,6 boxe ,,amplificate" doar de casetofon.Boxele de sub scaun tin tot de hu nu?sau au un ampificator separat?Oricum,sistemul ii janic si rabdare am ca sincer nu am vazut masina pana acum mai praf la partea audio.Inca o chestie,masina stock avea cd-player-ul de origine Bmw Bussiness.Se poate ca boxele de pe bussiness sa nu fie aceleasi cu cele de pe Professional?Pentru ca am mers tot cu un e90 echipat cu sistemul Professional si sunetul nu ii deloc deloc acelasi.Iti multumesc pentru raspuns.O zi buna
BBobo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -