Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 26-07-12, 18:52   #1
BuLa_Cv9

Stock
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 7
Member of:
[Hyundai]
Default Problema amplificator.

Stiu ca nu e chiar cel mai bun loc unde sa intreb, insa incerc, poate a mai avut cineva problema asemanatoare.

Bun, deci am un amplificator SONY. Nu stiu sa zic exact modelul pentru ca l-am dat jos de pe masina si e prin casa. (Momentan nu sunt in tara)

Montajul facut foarte bine, un timp a mers perfect.
Dupa ceva timp, a inceput sa se intrerupa, dar la o palma mai sanatoasa, isi revenea. Dupa cateva zile de "palmuit" si-a dat duhul, nu a mai mers de nicio culoare.
Am mutat subwooferul pe al 2lea canal,a mers fara nicio problema 2,3 luni, dupa care a inceput sa faca aceasi problema. O saptamana de mers "palmuit", dupa care dusa a fost.

Acum, statia a fost dusa la un electrician(nu stiu cat de bun) care mi-a zis ca nu isi poate da seama despre ce e vorba. Nu are absolut nicio piesa dezlipita de pe placa, pare ca noua.
Contactele la cabluri sunt facute foarte bine, primeste curent pentru ca becul verde sta aprins, de la casetofon primeste semnal. Am verificat cu alta statie si totul merge fara probleme.

Poate fi cumva din finali? Se pot manifesta si asa cand cedeaza?
BuLa_Cv9 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-12, 08:33   #2
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Problema amplificator.

Buna treaba cu palmuitul
Poate fi de la orice , in alta odine de idei, semnalul intra pe o parte si trebuie sa iasa pe alta, daca ceva e bulit pe traseu, clar nu mai ajunge la capat.
Daca functiona pe baza de "reset manual", ceea ce nu e deloc normal, inseamna ca ceva nu sta bine acolo. Electricianul a verificat cu aparate de masura componentele, traseele etc? Optic sunt toate sansele sa nu se vada nimic, dar un contact imperfect undeva strica toata smecheria.
Cand mai exact ai intampinat aceasta problema? in sezonul rece sau recent?
Te intreb pentru ca , s-a mai intamplat ca din cauza frigului, anumite piese sa se contracte si sa se buleasca ceva.
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 27-07-12, 09:54   #3
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Problema amplificator.

eu cred ca este o alta problema ...

daca a mers pe un canal si a facut la fel si pe al doilea , inseamna ca ohmajul difuzorului nu s-a pupat cu ce putea amplificatorul ... deci , concluzia mea ar fi ca s-a dus finali pe ambele canale ...

sau nu ai legat cum trebuie subul de amplificator
__________________
mai bine intrebi decat sa mori prost si sa mai ai si pretentia ca le stii pe toate ...

eu intreb!!! voi ????
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 30-07-12, 22:00   #4
BuLa_Cv9

Stock
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 7
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Problema amplificator.

Multumesc de raspunsuri.
Legaturile au fost facute bine, nu sunt chiar paralel cu electronica.
Bigu, electricianu a verificat decat "ochiometric" , de-asta am si zis ca nu stiu cat de bun este.

M-am exprimat gresit, prima data a fost legata in bridge. A cazut primul canal dupa care, normal, nu a mai mers si am fost nevoit sa o leg pe al 2lea canal.

S-ar putea sa aiba ceva relevanta treaba cu frigu. M-am gandit acum mai bine si am mintit cand am zis ca a functionat 2,3 luni. Primul canal a murit iarna trecuta si al 2lea a murit iarna asta. Ce repede trece vremea, imbatranim
BuLa_Cv9 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -