| Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii |
30-03-12, 21:19
|
#1
|
Stock
Join Date: Mar 2012
Posts: 9
|
subwoofer + amplif + player de bord. Sfaturi, sugestii etc
Salutare! m.am decis sa investesc putin intr.un subwoofer pentru al meu focus, din 2001, hatchback.
Problema e ca nu stiu absolut nimic cu privire la domeniu, ca si marci, acustica, incinta etc.
As dori sa primesc niste recomandari cu ce as putea monta, totul (subwoofer / amplif / player) sa se incadreze in 1300 lei, astfel incat cu montatul + condensator etc sa ajung la 15.
Eu combinatia asta am gasit.o si imi cam face cu ochiul.
p.s.: boxele nu le voi schimba, pur si simplu e prea mult de lucru cu ele.
p.s.2:sper ca nu fac reclama la nimic.
amplif:
http://carsystems.ro/car-audio-video...xima-420w.html
difuzor de frecvente joase:
http://carsystems.ro/car-audio-video...-rms-6446.html
player de bord:
http://carsystems.ro/car-audio-video...trol-ipod.html
Last edited by Raul V.; 30-03-12 at 21:26.
|
|
|
30-03-12, 21:46
|
#2
|
|
Honda Driver
Stage 3
Join Date: Apr 2010
Posts: 138
Member of: [Honda]
|
Re: subwoofer + amplif + player de bord. Sfaturi, sugestii etc
Salut, ca CD Player ia ceva de la Kenwood KDC-3051R 310 ron pui ceva in plus fata de Pioneer dar ai control subwoofer te va ajuta mai mult, sau daca vrei cu inca un milion iei KDC-3054UR cu USB. Eu momentan detin un CD Player Pioneer dar, il voi schimba saptamana viitoare cu unul Kenwood KDC-3054UR si imi voi lua si subwoofer si statie.
|
|
|
30-03-12, 21:47
|
#3
|
Stock
Join Date: Mar 2012
Posts: 9
|
Re: subwoofer + amplif + player de bord. Sfaturi, sugestii etc
noted. mersi frumos. si in legatura cu subwooferul si amplificatorul ?
|
|
|
30-03-12, 21:52
|
#4
|
|
Honda Driver
Stage 3
Join Date: Apr 2010
Posts: 138
Member of: [Honda]
|
Re: subwoofer + amplif + player de bord. Sfaturi, sugestii etc
Quote:
Originally Posted by Raul V.
noted. mersi frumos. si in legatura cu subwooferul si amplificatorul ?
|
Nu stiu ce sa zic de produsele Clarion ca sub si amplif, ca HU sunt bune. Eu personal imi voi lua Subwoofer Powerbass S12 si amplif. Hollywood HXA 40.
|
|
|
31-03-12, 00:27
|
#5
|
 Stage 5
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,509
Member of: [Opel] [Competitor CNCA]
|
Re: subwoofer + amplif + player de bord. Sfaturi, sugestii etc
Quote:
Originally Posted by Raul V.
|
recomandarea mea pentru tine si cred ca nu exista o oferta mai buna la bani astia!
http://www.audiolab.ro/p-r-o-m-o-t-i...bass-pack.html
http://www.audiolab.ro/cd-playere-mp...-kdc-u30r.html
__________________

VAND Cd Playere , Difuzoare , Amplificatoare , Subwoofere HELIX , BRAX , MICROPRECISION , MAC AUDIO , ALPINE , CLARION , PIONEER, HERTZ , FOCAL , MAGNAT , DB AUDIO ,BLAUPUNKT, KENWOOD , AUDISON
www.audiolab.ro Numar telefon : 0724 710 809
|
|
|
31-03-12, 10:49
|
#6
|
 Stage 5
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of: [Racing Syndicate] [Honda] [Competitor CNCA]
|
Re: subwoofer + amplif + player de bord. Sfaturi, sugestii etc
Quote:
Originally Posted by pilula20
|
Kenwood-ul este foarte bun, dar pachetul ala de bass este cu semnul intrebarii!! Cu putini bani diferenta se poate face ceva mult mai bun! La 1500 ron cat are omul disponibil se poate face o achizitie foarte buna!!
__________________
|
|
|
31-03-12, 11:01
|
#7
|
Stock
Join Date: Mar 2012
Posts: 9
|
Re: subwoofer + amplif + player de bord. Sfaturi, sugestii etc
Quote:
Originally Posted by Dragster
Kenwood-ul este foarte bun, dar pachetul ala de bass este cu semnul intrebarii!! Cu putini bani diferenta se poate face ceva mult mai bun! La 1500 ron cat are omul disponibil se poate face o achizitie foarte buna!!
|
de exemplu, dragster ?
|
|
|
31-03-12, 15:19
|
#8
|
 Stage 5
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of: [Racing Syndicate] [Honda] [Competitor CNCA]
|
Re: subwoofer + amplif + player de bord. Sfaturi, sugestii etc
Quote:
Originally Posted by Raul V.
de exemplu, dragster ?
|
Powerbass S-10 sau S-12 depinde de preferinte si spatiu pt incinta, Hollywood HXA20, Kenwood KDC-3054, sau KDC-u30. powerbass-ul costa 350 ron, ampliful costa 430 ron, si player-ul 410 ron. Pretul incintei depinde de instalator, un kit de cablu de instalare costa 100 ron. = 1290 ron fara incinta.
|
|
|
31-03-12, 15:32
|
#9
|
 Stage 5
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,509
Member of: [Opel] [Competitor CNCA]
|
Re: subwoofer + amplif + player de bord. Sfaturi, sugestii etc
Quote:
Originally Posted by Dragster
Kenwood-ul este foarte bun, dar pachetul ala de bass este cu semnul intrebarii!! Cu putini bani diferenta se poate face ceva mult mai bun! La 1500 ron cat are omul disponibil se poate face o achizitie foarte buna!!
|
la bani aia nu vad ce ar putea fii mai bun pt muzica ?
|
|
|
31-03-12, 16:28
|
#10
|
 Stage 5
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of: [Racing Syndicate] [Honda] [Competitor CNCA]
|
Re: subwoofer + amplif + player de bord. Sfaturi, sugestii etc
Quote:
Originally Posted by pilula20
la bani aia nu vad ce ar putea fii mai bun pt muzica ?
|
Pilula vad ca si tu te ocupi cu vanzarea produselor, fa o achizitie a produselor enumerate de mine te ajut eu cu schita la incinta, si faci si tu o mica comparatie intre ce am scris eu si subwoofer-ul recomandat de tine. Incercarea moarte nu are, si macar iti dai si tu cu parerea despre care cum suna. Dar sa ii faci o cutie ok, nu una cu portul subdimensionat cu are acel sub recomandar de tine.
|
|
|
31-03-12, 16:33
|
#11
|
|
Honda Driver
Stage 3
Join Date: Apr 2010
Posts: 138
Member of: [Honda]
|
Re: subwoofer + amplif + player de bord. Sfaturi, sugestii etc
Raul, daca esti dispus de banii aia mergi pe mana lui Dragster, nu-ţi va părea rău.
|
|
|
31-03-12, 16:50
|
#12
|
Stock
Join Date: Mar 2012
Posts: 9
|
Re: subwoofer + amplif + player de bord. Sfaturi, sugestii etc
multumesc frumos pentru sugestii, le voi lua pe fiecare la puricat si analizat. Daca mai aveti va rog sa le postati
|
|
|
31-03-12, 18:37
|
#13
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of: [Registered Users] [Moderators] [REDACTOR 4TUNING] [Competitor CNCA]
|
Re: subwoofer + amplif + player de bord. Sfaturi, sugestii etc
Quote:
Originally Posted by pilula20
la bani aia nu vad ce ar putea fii mai bun pt muzica ?
|
Avand in vedere ca Focal-ul ala canta de la 40 Hz in sus (zice producatorul).... cred ca putem sa-i spunem woofer, nu subwoofer.  Eu am ascultat Focal-ul ala in 2-3 masini si nu vad ce-i atat de muzical. E rapid, e definit, dar nu e SUBwoofer. No tiene cojones.
Cat despre ampliful Focal... e doar un amplif, ca multe altele pe piata.
Vad un plus pe partea de aspect pentru pachetul ala. Si cam atat. Vorba lui Norbi, merita facute niste comparatii la un moment dat. E posibil sa se lase cu surprize.  Placute.
|
|
|
01-04-12, 10:40
|
#14
|
Stock
Join Date: Mar 2012
Posts: 9
|
Re: subwoofer + amplif + player de bord. Sfaturi, sugestii etc
si o incinta in Tg.Mures nu stitit cine face ? incinta buna zic
|
|
|
01-04-12, 10:49
|
#15
|
 Stage 5
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of: [Racing Syndicate] [Honda] [Competitor CNCA]
|
Re: subwoofer + amplif + player de bord. Sfaturi, sugestii etc
Quote:
Originally Posted by Raul V.
si o incinta in Tg.Mures nu stitit cine face ? incinta buna zic
|
Gasim noi pe cineva, cel mai rau caz te ajutam si cu schita pt incinta si mergi la el direct tot ca la carte, numa sa dati materialul la debitat si in 2 zile ai incinta!!
|
|
|
|
|