Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 19-04-12, 08:52   #1
Bullet16

Stage 2
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 53
Default Ford Fiesta 2005 difuzoare

Am un Ford Fiesta 2005 si vreau sa ii schimb difuzoarele fata spate si vreau sa stiu diametrul si forma mie imi par rotunde dar nu se poate vedea clar exact daca are idee cineva alternativa la desfacerea capacelor sa masor ca nu vreau sa ma bag aiurea...

ma poate ajuta cineva ?
Bullet16 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 08:56   #2
Bullet16

Stage 2
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 53
Default Inlocuire boxe originale Ford Fiesta 2005

Vreau sa inlocuiesc boxele originale la un ford fiesta nu stiu puterea lor exacta si etc...si vreau sa pun sa zic boxe de aceasi dimensiune de 25-35W RMS deci un total de 100-140 RMS e necesar sa schimb firele sa faca fata instalatia sau ceva asemanator mentionez ca nu ma pricep si inca ceva inca are casetofonul radio/cd original din fabrica


multumesc anticipat

numai bine
Bullet16 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 09:53   #3
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ford Fiesta 2005 difuzoare

Quote:
Originally Posted by Bullet16 View Post
Am un Ford Fiesta 2005 si vreau sa ii schimb difuzoarele fata spate si vreau sa stiu diametrul si forma mie imi par rotunde dar nu se poate vedea clar exact daca are idee cineva alternativa la desfacerea capacelor sa masor ca nu vreau sa ma bag aiurea...

ma poate ajuta cineva ?
5x7" (fata-spate), dimensiunea stock. Se pot adapta 16 cm fara mari probleme.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 09:56   #4
Bullet16

Stage 2
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 53
Default Re: Ford Fiesta 2005 difuzoare

Multumesc pentru raspuns

Inca o intrebare le voi schimba cu ceva mai puternic 25-35W RMS deci un total intre 100-140 W RMS le pot inlocui pe ele fara sa am probleme cu casetofonul RADIO/CD Stock si cu cablurile de fac legatura intre ele ?

mersi anticipat
Bullet16 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 10:08   #5
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ford Fiesta 2005 difuzoare

Quote:
Originally Posted by Bullet16 View Post
Multumesc pentru raspuns

Inca o intrebare le voi schimba cu ceva mai puternic 25-35W RMS deci un total intre 100-140 W RMS le pot inlocui pe ele fara sa am probleme cu casetofonul RADIO/CD Stock si cu cablurile de fac legatura intre ele ?

mersi anticipat
Boxele de fabrica au cel putin 25-30W RMS.
Poti sa le inlocuiesti cu boxe de 1000W bucata. Boxele nu scot Wati. Ele suporta putere, in cazul in care UN AMPLIFICATOR debiteaza si le pune la dispozitie putere. Si oricum calculul ala cu adunarea nu e corect si nici macar util.

Probabil ca playerul de fabrica are un 4 x 15 sau 4 x 20W. Exact asta este puterea de care dispui acum, asta este puterea de care o sa dispui si dupa ce schimbi boxele, indiferent ce putere vor suporta ele.

Nu ai de schimbat nimic in afara de boxe. Acum fa cumva sa-ti iei unele care suna mai bine decat cele stock, ca slava domnului sunt multe care pot sa sune si mai prost.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 23:22   #6
dflorin10

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 90
Default Re: Ford Fiesta 2005 difuzoare

Recomandare de la cineva care a avut tot fiesta si tot cu boxele a inceput : NU LE SCHIMBA . Schimba daca vrei playerul si o sa vezi diferenta , schimba le daca urmeaza sa pui un amplificator pe alt player dar sa le schimbi doar pe ele vei fii dezamagit . Prima data am pus inphase si dupa imediat am pus focal ... dezamagire foarte mare pana am schimbat playerul si atunci da s-a vazut diferenta . Din pct meu de vedere boxele stock de la ford suna destul de ok iar diferenta intre ele si alte boxe .... mie mi s-a parut ca se aud chiar mai prost decat cele stock ( repet pana am schimbat playerul si atunci chiar a fost un upgrade ) .
dflorin10 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-12, 00:50   #7
vwvento

Stage 4
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 240
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Inlocuire boxe originale Ford Fiesta 2005

Tu pe casetofonul original ai doar 15w RMS!
Degeaba schimbi boxele daca nu schimbi si CD-Playerul!
Un buget ne-ar fi de folos, de asemenea si marimea boxelor, eu banuiesc ca sunt de 13cm!
Pentru boxele fata iti recomand un sistem Helix Dark Blue la 330 lei, dar asteptam bugetul pentru sunt multe variante !
vwvento is offline   Reply With Quote
Old 20-04-12, 06:12   #8
Bullet16

Stage 2
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 53
Default Re: Ford Fiesta 2005 difuzoare

Quote:
Originally Posted by dflorin10 View Post
Recomandare de la cineva care a avut tot fiesta si tot cu boxele a inceput : NU LE SCHIMBA . Schimba daca vrei playerul si o sa vezi diferenta , schimba le daca urmeaza sa pui un amplificator pe alt player dar sa le schimbi doar pe ele vei fii dezamagit . Prima data am pus inphase si dupa imediat am pus focal ... dezamagire foarte mare pana am schimbat playerul si atunci da s-a vazut diferenta . Din pct meu de vedere boxele stock de la ford suna destul de ok iar diferenta intre ele si alte boxe .... mie mi s-a parut ca se aud chiar mai prost decat cele stock ( repet pana am schimbat playerul si atunci chiar a fost un upgrade ) .
Multumesc de curios ce player ai pe el ai link?
Bullet16 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-12, 06:14   #9
Bullet16

Stage 2
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 53
Default Re: Inlocuire boxe originale Ford Fiesta 2005

Quote:
Originally Posted by vwvento View Post
Tu pe casetofonul original ai doar 15w RMS!
Degeaba schimbi boxele daca nu schimbi si CD-Playerul!
Un buget ne-ar fi de folos, de asemenea si marimea boxelor, eu banuiesc ca sunt de 13cm!
Pentru boxele fata iti recomand un sistem Helix Dark Blue la 330 lei, dar asteptam bugetul pentru sunt multe variante !
Salutare

Pai Boxele sunt 5x7 fata si spate buget exact sa zic 500 euro boxe % cd player
Bullet16 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-12, 08:30   #10
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: Inlocuire boxe originale Ford Fiesta 2005

Poti sa folosesti componente 5 x 7 plus un player decent.
Un player bun gasesti la Kenwood, Alpine, Pioneer - depinde ce asteptari ai de la acel player.
Componente 5 x 7 gasesti la Audison gama Energy - ESK 570, avantaj sensibilitate mare 93dB; GZ gama Radioactive - GZRC 6857X 91dB.
Sensibilitatea se refera, intr-o explicatie libera, la cat de tare vor suna difuzoarele la 1W. Cu cat sensibilitatea este mai ridicata, cu atat difuzorul se va preta mai bine pentru aplicatii unde nu se foloseste amplificator separat ci doar Head Unitul / palyerul. 3dB diferenta inseamna o dublare de putere.
Pentru a obtine aceeasi presiune acustica (sa sune la fel de tare) intr-un difuzor de 90dB trebuie sa injectezi 100W - - - pe cand intr-un difuzor cu o sensibilitate de 93dB trebuie sa injectezi numai 50W.
Sensibilitatea variaza in functie de frecventa drept pentru care este bine de analizat si banda de frecventa pe care o reproduce difuzorul. In exemplele date de mine Radioactivul are conul dufuzorului mai greu pentru a oferi o extensie mai buna pe bas dar este pealizat la sensibilitate obtinand numai 91dB.
Gusturile fiecaruia in ceeace priveste sunetul nu se discuta, singura recomandare este aceea de a se urmari reproducerea unui sunet cat mai natural, cat mai apropiat de sunetul inregistrat in studiourile de inregistrare.
Am incercat in cateva randuri sa iti dau cateva explicatii asupra difuzoarelor pentru a intelege putin o parte din diferentele care pot exista intre ele.
Chiar daca nu le vei amplifica pe viitor, iti recomand un tratament acustic al portierelor si o instalare cat mai rigida a difuzoarelor.
In bugetul tau te poti incadra la limita pentru doua perechi de componente 5x7 plus 1 HU plus 1 pachet (4mp) material de rigidizare si 2 foi de burete 15mm pentru insonorizarea portierelor.
__________________
Pure Music
"The myth is stronger than the truth,
And the truth can sometimes lie
To see all from what it was
You need an uncorrupted eye..."
ionutmocioiu-on-facebook.com
IM is offline   Reply With Quote
Old 20-04-12, 08:34   #11
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Quote:
Originally Posted by dflorin10 View Post
Recomandare de la cineva care a avut tot fiesta si tot cu boxele a inceput : NU LE SCHIMBA . Schimba daca vrei playerul si o sa vezi diferenta , schimba le daca urmeaza sa pui un amplificator pe alt player dar sa le schimbi doar pe ele vei fii dezamagit . Prima data am pus inphase si dupa imediat am pus focal ... dezamagire foarte mare pana am schimbat playerul si atunci da s-a vazut diferenta . Din pct meu de vedere boxele stock de la ford suna destul de ok iar diferenta intre ele si alte boxe .... mie mi s-a parut ca se aud chiar mai prost decat cele stock ( repet pana am schimbat playerul si atunci chiar a fost un upgrade ) .
Focal si Inphase... Daca erau Focal Acces, nu vad de ce te miri. De InPhase, no comment. Se poate face upgrade usor si la boxele stock.

Quote:
Originally Posted by Bullet16 View Post
Multumesc de curios ce player ai pe el ai link?
Ai mai multe variante de player care sa faca sens. Depinde mult daca te gandesti si la alte upgrade-uri pe viitor. Cum ar fi, sa amplifici ulterior difuzoarele, sa adaugi un subwoofer, etc etc. E bine sa te gandesti la variantele astea de pe acum, ca sa nu fi nevoit sa schimbi ulterior si playerul.

Quote:
Originally Posted by Bullet16 View Post
Salutare

Pai Boxele sunt 5x7 fata si spate buget exact sa zic 500 euro boxe % cd player
In acest buget poti sa faci linistit conversie la difuzoare rotunde de 16 cm, unde gasesti N variante mai bune decat cele expuse in gama 5x7". Nici nu stiu de unde sa incep cu enumerarea avantajelor.


Te incadrezi cu un player bun si doua seturi ok de componente. Daca mai adaugi 50 EU cred ca rezolvi si partea de montaj si antifonare (strictul necesar, usile alea de Fiesta suna foarte bine si stock, atata timp cat nu merg cu putere mare).

Last edited by ReLLaXX; 20-04-12 at 21:57.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 20-04-12, 08:43   #12
Bullet16

Stage 2
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 53
Default Re: Ford Fiesta 2005 difuzoare

Quote:
Originally Posted by ReLLaXX View Post
Ai mai multe variante de player care sa faca sens. Depinde mult daca te gandesti si la alte upgrade-uri pe viitor. Cum ar fi, sa aplifici ulterior difuzoarele, sa adaugi un subwoofer, etc etc. E bine sa te gandesti la variantele astea de pe acum, ca sa nu fi nevoit sa schibi ulterior si playerul.
Vreau sa citeasca DVD-uri sa aiba bluetooh si slot USB cu posibilitate sa adaug HDD extern
Bullet16 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-12, 15:17   #13
dflorin10

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 90
Default Re: Ford Fiesta 2005 difuzoare

salutare . Pai focal si inphase pentru ca nu stiam ce inseamna car audio si am facut aceeasi greseala ca majoritatea oamenilor sa sun la o firma si sa iau ce mi recomanda . Despre inphase nu comentez pentru ca pierd vremea ( din pct meu de vedere nu merita ) dar focalurile imediat cum am schimbat playerul s-a simtit diferenta in bine . Eu am vorbit strict de dif-uri puse pe casetofonul stock al masinii , nu intru in polemici ...asta e parerea personala dupa ce am experimentat un pic deci vorbesc in cunostinta de cauza nu din auzite fix pe aceeasi masina ca a ta . Player : alpine 9884 ... nu mi-a placut displayul deloc si l-am schimbat cu un 9886 ... se auzea ok . Dimensiunea la ford este 5x7 garantat .... pui niste inele de mdf si montezi dif-uri de 16,5 fara nici cel mai mic stres . Am pus eu un sistem dls ms6a pe astfel de inele in fiesta ... se auzea super . Repet vorbesc doar din experienta personala nu din auzite , fix pe acelasi model de masina ca al tau ... . Pune niste inele de mdf si alege un sistem dragut , aici te pot ajuta cei care au incercat mai multe configuratii dar cel mai bine este sa le auzi personal ( nu te pot ajuta caci am vandut masina de anu trecut ) . Iti urez sa faci cea mai buna alegere si nu te grabii , sunt multi pe forumul asta care chiar stiu ce vorbesc ( nu ma numar printre ei , pot sa mi dau cu parerea doar din ce am incercat eu ...altii au multttt mai multa experienta si stiu ce inseamna car audio ) si te vor ajuta sa faci alegerea cea mai buna . Va salut pe toti .
dflorin10 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -