Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 16-02-12, 16:18   #1
angorik
Dacia Driver

Stage 5
 
angorik's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 628
Member of:
[DACIA]
[Delta Racing Crew]
[Competitor CNCA]
[Street 4 Cars]
Default Vreau niste pareri

Salut am o supernova si as vrea sa imi inlocuiesc subwooferul..este un Pioneer 307 d2.. mentionez ca am un amplificator de 1200rms la 1 ohm..dar sa zicem 1000rms
Vreau ceva pt spl:un ground zero 30spl,xtr300d,alpine SWR-1522D sau as fi tentat sa merg pe 2 JL 12W3V3-2 sau o varianta mai extrema cu 4 Power Bass PS12
ce imi recomandati?
angorik is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 16:29   #2
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Vreau niste pareri

Quote:
Originally Posted by angorik View Post
Salut am o supernova si as vrea sa imi inlocuiesc subwooferul..este un Pioneer 307 d2.. mentionez ca am un amplificator de 1200rms la 1 ohm..dar sa zicem 1000rms
Vreau ceva pt spl:un ground zero 30spl,xtr300d,alpine SWR-1522D sau as fi tentat sa merg pe 2 JL 12W3V3-2 sau o varianta mai extrema cu 4 Power Bass PS12
ce imi recomandati?
Sincer varianta cu 4 powerbass-uri ar fi foarte interesanta!! Dar cea mai buna sotutie este sa spui bugetul si dupaia o sa primesti mai multe raspunsuri.
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 16:31   #3
angorik
Dacia Driver

Stage 5
 
angorik's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 628
Member of:
[DACIA]
[Delta Racing Crew]
[Competitor CNCA]
[Street 4 Cars]
Default Re: Vreau niste pareri

pai pt subwoofer am cam 10 mil si dupaia pt o incinta mai strang nu e problema asta in timp se strang banuti daca iti doresti ceva
angorik is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 16:40   #4
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Vreau niste pareri

Quote:
Originally Posted by angorik View Post
pai pt subwoofer am cam 10 mil si dupaia pt o incinta mai strang nu e problema asta in timp se strang banuti daca iti doresti ceva
Dar unde ai gasit 4 buc Powerbass.? ca nu imi iese socoata?
Dragster is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 16:49   #5
angorik
Dacia Driver

Stage 5
 
angorik's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 628
Member of:
[DACIA]
[Delta Racing Crew]
[Competitor CNCA]
[Street 4 Cars]
Default Re: Vreau niste pareri

Quote:
Originally Posted by Dragster View Post
Dar unde ai gasit 4 buc Powerbass.? ca nu imi iese socoata?
am pe cineva care imi aduce...
angorik is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 17:25   #6
roli

Stage 5
 
roli's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,304
Member of:
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Vreau niste pareri

Quote:
Originally Posted by angorik View Post
am pe cineva care imi aduce...
cu 250 ron bucata vreau si eu 4 doar sa nu fie furate
roli is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 17:26   #7
angorik
Dacia Driver

Stage 5
 
angorik's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 628
Member of:
[DACIA]
[Delta Racing Crew]
[Competitor CNCA]
[Street 4 Cars]
Default Re: Vreau niste pareri

Quote:
Originally Posted by roli View Post
cu 250 ron bucata vreau si eu 4 doar sa nu fie furate
ziceti-mi ce sa iau nu ca vrei si u daca vrei intradevar da-mi pm si nu nu sunt furate...
angorik is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 20:50   #8
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,133
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Vreau niste pareri

varianta cu 4pb-uri ai furato de la mine
eu am in plan asa ceva.

uite ca sa-ti faci o idee, imi dau cu parerea legat de ce ai zis tu

acum o luna i-am facut unui client un sistem care continea si un pb s12, am ramas impresionat de ce poate acest difuzor si mi-am pus in gand ca urmatorul meu sistem sa contina cel putin 2 astfel de difuzoare.
actualmente am achizitionat unul si sper ca in 2 saptamani sa vina si al 2-lea iar pe viitor vor fi 4.

am avut xtr300, un difuzor bun, dar nu se poate compara cu 4x12 in niciun caz
am ascultat type r 15" ce am zis despre xtr se poate aplica si aici.
am ascultat si gzrw 30spl, asta consider ca e cel mai slab dintre aceste 4 configuratii.
__________________
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 20:54   #9
angorik
Dacia Driver

Stage 5
 
angorik's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 628
Member of:
[DACIA]
[Delta Racing Crew]
[Competitor CNCA]
[Street 4 Cars]
Default Re: Vreau niste pareri

Quote:
Originally Posted by pigoo View Post
varianta cu 4pb-uri ai furato de la mine
eu am in plan asa ceva.

uite ca sa-ti faci o idee, imi dau cu parerea legat de ce ai zis tu

acum o luna i-am facut unui client un sistem care continea si un pb s12, am ramas impresionat de ce poate acest difuzor si mi-am pus in gand ca urmatorul meu sistem sa contina cel putin 2 astfel de difuzoare.
actualmente am achizitionat unul si sper ca in 2 saptamani sa vina si al 2-lea iar pe viitor vor fi 4.

am avut xtr300, un difuzor bun, dar nu se poate compara cu 4x12 in niciun caz
am ascultat type r 15" ce am zis despre xtr se poate aplica si aici.
am ascultat si gzrw 30spl, asta consider ca e cel mai slab dintre aceste 4 configuratii.
ms pigoo de cele spune..multi zic despre PB ca nu puternic,are maganetul prea mic si nu mai stiu ce...acum oare cu 4 PB voi avea oare o presiune bunicica?
angorik is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 21:06   #10
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,133
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Vreau niste pareri

multi care, ca eu l-am pus pe un amplif de 350w si n-am reusit sa-l misc pe cat poate si presiune face. cu doua sigur ma apropii de 140db (cat am dat cu un xtr300) , cu 4 nu mai zic...

by the way, ce treaba are marimea magnetului ?
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 23:35   #11
Bogdan OCC
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Bogdan OCC's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 921
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[Old School Cars]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: Vreau niste pareri

Mă înclin în faţa Maeştrilor mei

4 o sa miste destul de mult aer....

pigoo, cred ca ai furat tu de la mine ideea


PS: Eu ii dau la 10, AudioZoom sustine diferenta de bani, cum sustine si distractia la CNCA dar nu v-a zis si in ce conditii si ce il punem sa faca ptr diferenta.
__________________
Instalări sisteme audio#Custom #SoundQuality #SPL #OEM+integration #Japan #Deutschland echipa-Zoom.com

Last edited by Bogdan OCC; 16-02-12 at 23:41.
Bogdan OCC is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 07:21   #12
Canto_HDZ

Stage 3
 
Canto_HDZ's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 103
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Vreau niste pareri

Eu ti-as recomanda o solutie pe S-12. Pentru moment, am pe masina o bucata, intr-o incinta ceva cam mare pentru el dar destul de ok, si sunt foarte multumit de ce aer misca. Costul pret/ performanta este unul foarte ok doar ca trebuie sa ai si cu ce sa dai in el, deoarece are nevoie si de o amplificare corespunzatoare( cu toate ca scriptic se precizeaza doar 300 W).

Bogdan a auzit si la mine cum suna bucata aia.
Canto_HDZ is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 11:22   #13
Bogdan OCC
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Bogdan OCC's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 921
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[Old School Cars]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: Vreau niste pareri

) Ca sa fiu ras, spune cu ce ex-difuzor compari, cat costa ala ce putere are etc si unde e acum(hint: la reparat)...
Bogdan OCC is offline   Reply With Quote
Old 27-02-12, 23:38   #14
raika

Stock
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 5
Default Re: Vreau niste pareri

Buna la toata lumea.Am nevoie de o parere a cunoscatorilor in amplificatoare auto.Un prieten are de vanzare un amplificator marca FELIX FX-4410 la un pret de 200 de RON negociabil.Despre configuratia lui nu imi poate spune nici el nimic de ea.Va rog pe voi sa imi spuneti si mie ce putere are si daca merita sa il cumpar la pretul ala.AAa si daca imi trebuie vreun condensator,sau ce fire sa folosesc.Multumesc mult
raika is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -