Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Coltul incepatorului (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului.html)
-   -   Vreau niste pareri (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/304141-vreau-pareri.html)

angorik 16-02-12 16:18

Vreau niste pareri
 
Salut am o supernova si as vrea sa imi inlocuiesc subwooferul..este un Pioneer 307 d2.. mentionez ca am un amplificator de 1200rms la 1 ohm..dar sa zicem 1000rms
Vreau ceva pt spl:un ground zero 30spl,xtr300d,alpine SWR-1522D sau as fi tentat sa merg pe 2 JL 12W3V3-2 sau o varianta mai extrema cu 4 Power Bass PS12
ce imi recomandati?

Dragster 16-02-12 16:29

Re: Vreau niste pareri
 
Quote:

Originally Posted by angorik (Post 4883843)
Salut am o supernova si as vrea sa imi inlocuiesc subwooferul..este un Pioneer 307 d2.. mentionez ca am un amplificator de 1200rms la 1 ohm..dar sa zicem 1000rms
Vreau ceva pt spl:un ground zero 30spl,xtr300d,alpine SWR-1522D sau as fi tentat sa merg pe 2 JL 12W3V3-2 sau o varianta mai extrema cu 4 Power Bass PS12
ce imi recomandati?

Sincer varianta cu 4 powerbass-uri ar fi foarte interesanta!! Dar cea mai buna sotutie este sa spui bugetul si dupaia o sa primesti mai multe raspunsuri.;)

angorik 16-02-12 16:31

Re: Vreau niste pareri
 
pai pt subwoofer am cam 10 mil si dupaia pt o incinta mai strang nu e problema asta in timp se strang banuti daca iti doresti ceva

Dragster 16-02-12 16:40

Re: Vreau niste pareri
 
Quote:

Originally Posted by angorik (Post 4883860)
pai pt subwoofer am cam 10 mil si dupaia pt o incinta mai strang nu e problema asta in timp se strang banuti daca iti doresti ceva

Dar unde ai gasit 4 buc Powerbass.? ca nu imi iese socoata?

angorik 16-02-12 16:49

Re: Vreau niste pareri
 
Quote:

Originally Posted by Dragster (Post 4883873)
Dar unde ai gasit 4 buc Powerbass.? ca nu imi iese socoata?

am pe cineva care imi aduce...:-)

roli 16-02-12 17:25

Re: Vreau niste pareri
 
Quote:

Originally Posted by angorik (Post 4883882)
am pe cineva care imi aduce...:-)

cu 250 ron bucata vreau si eu 4 doar sa nu fie furate:lol:

angorik 16-02-12 17:26

Re: Vreau niste pareri
 
Quote:

Originally Posted by roli (Post 4883915)
cu 250 ron bucata vreau si eu 4 doar sa nu fie furate:lol:

ziceti-mi ce sa iau nu ca vrei si u:D:D:D daca vrei intradevar da-mi pm si nu nu sunt furate...

pigoo 16-02-12 20:50

Re: Vreau niste pareri
 
varianta cu 4pb-uri ai furato de la mine:twisted::lol:
eu am in plan asa ceva.

uite ca sa-ti faci o idee, imi dau cu parerea legat de ce ai zis tu

acum o luna i-am facut unui client un sistem care continea si un pb s12, am ramas impresionat de ce poate acest difuzor si mi-am pus in gand ca urmatorul meu sistem sa contina cel putin 2 astfel de difuzoare.
actualmente am achizitionat unul si sper ca in 2 saptamani sa vina si al 2-lea iar pe viitor vor fi 4.

am avut xtr300, un difuzor bun, dar nu se poate compara cu 4x12 in niciun caz
am ascultat type r 15" ce am zis despre xtr se poate aplica si aici.
am ascultat si gzrw 30spl, asta consider ca e cel mai slab dintre aceste 4 configuratii.

angorik 16-02-12 20:54

Re: Vreau niste pareri
 
Quote:

Originally Posted by pigoo (Post 4884295)
varianta cu 4pb-uri ai furato de la mine:twisted::lol:
eu am in plan asa ceva.

uite ca sa-ti faci o idee, imi dau cu parerea legat de ce ai zis tu

acum o luna i-am facut unui client un sistem care continea si un pb s12, am ramas impresionat de ce poate acest difuzor si mi-am pus in gand ca urmatorul meu sistem sa contina cel putin 2 astfel de difuzoare.
actualmente am achizitionat unul si sper ca in 2 saptamani sa vina si al 2-lea iar pe viitor vor fi 4.

am avut xtr300, un difuzor bun, dar nu se poate compara cu 4x12 in niciun caz
am ascultat type r 15" ce am zis despre xtr se poate aplica si aici.
am ascultat si gzrw 30spl, asta consider ca e cel mai slab dintre aceste 4 configuratii.

ms pigoo de cele spune..multi zic despre PB ca nu puternic,are maganetul prea mic si nu mai stiu ce...acum oare cu 4 PB voi avea oare o presiune bunicica?

pigoo 16-02-12 21:06

Re: Vreau niste pareri
 
multi care, ca eu l-am pus pe un amplif de 350w si n-am reusit sa-l misc pe cat poate si presiune face. cu doua sigur ma apropii de 140db (cat am dat cu un xtr300) , cu 4 nu mai zic...

by the way, ce treaba are marimea magnetului ?:rolleyes2

Bogdan OCC 16-02-12 23:35

Re: Vreau niste pareri
 
Mă înclin în faţa Maeştrilor mei ;)

4 o sa miste destul de mult aer....:)

pigoo, cred ca ai furat tu de la mine ideea 8)


PS: Eu ii dau la 10, AudioZoom sustine diferenta de bani, cum sustine si distractia la CNCA dar nu v-a zis si in ce conditii si ce il punem sa faca ptr diferenta:twisted:.

Canto_HDZ 17-02-12 07:21

Re: Vreau niste pareri
 
Eu ti-as recomanda o solutie pe S-12. Pentru moment, am pe masina o bucata, intr-o incinta ceva cam mare pentru el dar destul de ok, si sunt foarte multumit de ce aer misca. Costul pret/ performanta este unul foarte ok doar ca trebuie sa ai si cu ce sa dai in el, deoarece are nevoie si de o amplificare corespunzatoare( cu toate ca scriptic se precizeaza doar 300 W).

Bogdan a auzit si la mine cum suna bucata aia:).

Bogdan OCC 17-02-12 11:22

Re: Vreau niste pareri
 
;)) Ca sa fiu ras, spune cu ce ex-difuzor compari, cat costa ala ce putere are etc si unde e acum(hint: la reparat)...

raika 27-02-12 23:38

Re: Vreau niste pareri
 
Buna la toata lumea.Am nevoie de o parere a cunoscatorilor in amplificatoare auto.Un prieten are de vanzare un amplificator marca FELIX FX-4410 la un pret de 200 de RON negociabil.Despre configuratia lui nu imi poate spune nici el nimic de ea.Va rog pe voi sa imi spuneti si mie ce putere are si daca merita sa il cumpar la pretul ala.AAa si daca imi trebuie vreun condensator,sau ce fire sa folosesc.Multumesc mult


All times are GMT +2. The time now is 09:09.

- Copyright 2026 4Tuning