Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 13-09-11, 18:44   #1
Bobo12

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 3
Default Nelamurire + Probleme

Salutare.
Am urmatoarea problema.
Am achizitionat in urma cu vreo 7 - 8 luni 2 difuzoare SPL Dynamics V-300D4. Au fost antrenate un timp cam 5 luni de o statie NO NAME foarte mica. Am trecut intre timp la ceva mai mare fiind un Blaupunkt Velocity VR450. Problema in vara (cand erau temperaturi peste 28+ C) se incingea statia foarte tare si dupa 1 ora se oprea. La 1 luna de utilizare mai tare 1 din cele 2 woofere mi-a cedat. Acum de vreo cateva zile a cedat si a 2-a.
Cam care ar fi problema?
Specificatii statie:
1 × 59 Watt Kanal 1 an 4 Ohm
2 × 58 Watt Kanal 1 + 2 an 4 Ohm
4 × 58 Watt Kanal 1 bis 4 an 4 Ohm

1 × 219 Watt Kanal 1 + 2 gebrückt an 4 Ohm
2 × 196 Watt Kanal 1 + 2 sowie 3 + 4 gebrückt an 4 Ohm

2 × 208 Watt Kanal 1 + 2 sowie 3 + 4 gebrückt an 2 Ohm

416 Watt Gesamtleistung
Bobo12 is offline   Reply With Quote
Old 17-09-11, 19:25   #2
Loop

Stage 5
 
Loop's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 513
Default Re: Nelamurire + Probleme

Din specificatiile pe care le dai, amplificatorul cica e stabil la 1 ohm , respectiv 2 ohmi in punte. Si in 2 ohmi punte scoate 2 x 208 watts. Ma indoiesc ca un amplificator no name cu 4 canale sa fie stabil la 1 ohm si probabil se incingea ca nu era in stare sa suporte impendanta asta mica. Sau putem sa dam vina pe subwoofer. Sa zicem ca amplificatorul chiar e stabil la 2 ohmi punte dar subwooferul coboara sub 2 ohmi uneori (este posibil pentru ca un subwoofer nu are impedanta constanta). Dar cel mai probabil e panarama amplificatorul,

Subwooferul s-a ars pentru ca amplificatorul e prea slab. Ai dat tare si a bagat distorsiuni in subwoofer si l-ai prajit. Iti trebuie un amplificator mai mare. Bine ... acuma iti trebuie si alte subwoofere ca le-ai prajit pe astea .
__________________
Sounds so good it hertz !
Loop is offline   Reply With Quote
Old 18-09-11, 01:14   #3
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Nelamurire + Probleme

@LOOP Nu ii chiar asa. Omul vorbea de ampliful blaupunkt, nu de no-name...nu ca ar fi tare departe(desi Velocity VR450 e un amplif mai mult decat decent)...Specificatiile alea is de pe un site unde niste oameni masoara efectiv puterea amplifurilor( http://amp-performance.de/270-Blaupu...ity-VR450.html ), deci alea-s puteri reale. Si impedantele variaza in SUS in marea majoritate a cazurilor, deci la anumite frecvente cresc considerabil.

@Bobo12 Ca sa iti dai seama care ii buba, ii simplu, pune un difuzor care stii ca merge pe amplif sau invers, pune suburile pe un amplificator care merge si vezi care ii problema... poate s-au dus finalii la amplif, pe rand...
__________________


Current: Android JB Tab | Audison bit one | PPI Phantom 900.4 | Helix HXA20X | Mach 5 MLI-65 | Faital 3FE20 Fullrange | JBL W10GTI | SilentCoat (Civic)

"Pseudoscience is often characterized by the use of vague, exaggerated or unprovable claims, an over-reliance on confirmation rather than rigorous attempts at refutation, a lack of openness to evaluation by other experts and a general absence of systematic processes to rationally develop theories."
groowe is offline   Reply With Quote
Old 19-09-11, 17:52   #4
Bobo12

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 3
Default Re: Nelamurire + Probleme

Multam pentru raspunsuri. Problema e ca cele 2 difuzare au 2 perechi de "mufe" de conectare. Eu am conectat doar 1 dintre ele. Atasez diseara poza cu suburile si cu incintele si statia.
PS: Daca le-as rebobina ar avea ceva? O sa incerc si varianta cu finalii.
Bobo12 is offline   Reply With Quote
Old 19-09-11, 18:01   #5
groowe

Stage 5
 
groowe's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 304
Member of:
[CITROEN]
[Competitor CNCA]
Default Re: Nelamurire + Probleme

"Mufele" alea is mai mult decat niste mufe, is terminalii de la bobine. daca nu stii ce faci, du-te la cineva care stie. iti ia 20lei si stii exact ce are.probabil ca ti-ai prajit ambele difuzoare.
Rebobinare trebe daca ti-ai prajit bobina. Nu ii ideal, da decat sa cumperi inca 2 difuzoare...mai bine.

Ideea ii ca ai bobine de 4 ohm, legi bobinele pe difuzor in paralel si le pui pe un canal de amplificator. Cel putin asa ar fi trebuit sa faci, acuma nu mai poti probabil, tu ai cam fortat bobinele independent, nu cu mult mai multa putere decat suporta, dar in timp se simte.
groowe is offline   Reply With Quote
Old 20-09-11, 15:29   #6
Bobo12

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 3
Default Re: Nelamurire + Probleme

Quote:
Originally Posted by groowe View Post
"Mufele" alea is mai mult decat niste mufe, is terminalii de la bobine. daca nu stii ce faci, du-te la cineva care stie. iti ia 20lei si stii exact ce are.probabil ca ti-ai prajit ambele difuzoare.
Rebobinare trebe daca ti-ai prajit bobina. Nu ii ideal, da decat sa cumperi inca 2 difuzoare...mai bine.

Ideea ii ca ai bobine de 4 ohm, legi bobinele pe difuzor in paralel si le pui pe un canal de amplificator. Cel putin asa ar fi trebuit sa faci, acuma nu mai poti probabil, tu ai cam fortat bobinele independent, nu cu mult mai multa putere decat suporta, dar in timp se simte.
Am incercat 1 din boxe la o statie care functioneaza perfect si merge. Adica le leg in paralel? Pun cabluri pe ambele bobine dupa care duc ambele cabluri la un singur canal din statie?
Bobo12 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -