Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 01-08-11, 17:31   #1
vwvento

Stage 4
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 240
Member of:
[PEUGEOT]
Default Kick bass

Am gasit la difuzoarele hifonics la descriere sistem kick bass ma puteti lamurii ce inseamna?
vwvento is offline   Reply With Quote
Old 01-08-11, 17:40   #2
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Kick bass

https://www.youtube.com/watch?v=E4psk...eature=related
Asta...
Nu-i adanc, nu-i rotund, este ceea ce este, kick

https://www.youtube.com/watch?v=9iGJNmxAi6s
Asta-i rotund(bass)...

https://www.youtube.com/watch?v=xKc9iwW6ASU
Asta-i adanc respectv foarte adanc(subbass)...
Asta-i asa, in mare, fiecare gen are tipul sau specific de bass (kickbass,bass,subbass).
La fel sunt impartite si difuzoarele de bass, ele se impart din punctul MEU de vedere in 3 mari categorii:
- cele profesionale, membrana/suspensie ,,hartie", putere medie cu randament maxim (specializate pe sonorizari mari si foarte mari, reproduc cel mai bine kickbass, au in schimb potential pentru toate tipurile daca se doreste)
- cele pentru casa, putere medie cu randament mediu (specializate pe sonorizari, well...in casa , reproduc binisor kickbass si bass, unele au in schimb potential de subbass, sacrificand in schimb celalalte 2, de acolo si ideea unui subwoofer separat intr-o camera)
- cele pentru masina, sunt grele, rigid construite sa reziste diferitelor socuri, putere mare cu randament slab/mediu/maxim (specializate pentru...masina , reproduc foarte bine bass si subbass, depinde pe ce te axezi, nu prea se descurca in kickbass...)
P.S sa nu fiu inteles gresit, toate difuzoarele de bass redau toate cele 3 spectre, problema-i felul in care-l redau...
__________________

The power within you...

Last edited by Stage1; 01-08-11 at 18:07.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 21:15   #3
mytylyn

Stage 1
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 13
Default Re: Kick bass

sincer caut de vreo 2 zile si aproape nimica despre kick bass
si chiar primul link nu mai merge
poate ma ajuti si mai pui ceva link-uri sa imi fac o parere
pt un sistem audio in care vreau neaparat acel sunet produs de kick bass imi va ajunge doar sub-ul de kickbass si restul sa ma duc pe SQ sa zicem unitate si componente Alpine?
ce recomanzi in materie de subwoofere pt kick bass ?
jbl jl cum stau la domeniul asta?
mytylyn is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 21:44   #4
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Kick bass

https://www.youtube.com/watch?v=hmP7TYtDVUU&ob=av2e
Subbbass
https://www.youtube.com/watch?v=NVqPm...eature=related
bass
https://www.youtube.com/watch?v=Be1bl4t8pjA
kickbass
Sper sa-ti fi fost de ajutor, am incercat sa fiu pe intelesul tuturor si mai sus.
Pt kickbass nu-ti cumperi subwoofer, mai ales in masina, de kick se ocupa difurile din usi.

Last edited by Stage1; 27-11-11 at 21:46.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 21:53   #5
mytylyn

Stage 1
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 13
Default Re: Kick bass

da, scuze am citit la repezeala si nu am fost atent

mersii mult
mytylyn is offline   Reply With Quote
Old 28-11-11, 04:12   #6
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Kick bass

Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
Pt kickbass nu-ti cumperi subwoofer, mai ales in masina, de kick se ocupa difurile din usi.
Un subwoofer bun o sa ti le ofere pe amandoua. Si extensie in sub-joase, si impact si definitie pe partea de kick. Daca ai un subwoofer capabil de 140db+ in 25-40 Hz dar care cade in bot mai sus, sunt curios ce set de 2 difuzoare de 16 cm ofera "kick bass" la linie cu subwooferul ala.

Toate difuzoarele trebuie sa lucreze omogen in final. Exista variante in care subwooferul e filtrat 20-80 Hz si usile cu HPF la 80 Hz, si totusi kick-ul vine din parbriz, identificat de marea majoritate ca venind din usi.

Ca un subwoofer sa faca si partea de joase si partea de kick fara sa se "impiedice"... e nevoie in primul rand de un difuzor care sa poata sa faca asta, dpdv tehnic. Dar se poate sigur.

Nu zic ca nu se poate si altfel, dar eu prefer un subwoofer potent si niste usi "relaxate". Daca la final suna complet si echilibrat, pot sa ma declar multumit.

PS: La JBL si la JL nu stiu sa gasesti ceva sa exceleze la ceea ce cauti tu. In general difuzoarele "piston", cu suspensie moale si cursa mare sunt deficitare la capitolul asta. GTI-ul vechi de la JBL era decent, dar pentru dimensiunea lui si a incintei eficienta per total era, sa zicem, modesta.
__________________
www.melodix.ro

Last edited by ReLLaXX; 28-11-11 at 04:14.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 28-11-11, 08:27   #7
mytylyn

Stage 1
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 13
Default Re: Kick bass

da, intradevar jbl jl nu prea fac treaba cu kick.
cum era si topicul HIFONOCS la fel si PUNCH. am auzit acel kick si la DD la noi in romania.
o sa mai caut sa vad ce si cum
multumesc mult
mytylyn is offline   Reply With Quote
Old 28-11-11, 10:09   #8
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Kick bass

Daca ajungem sa vorbim de avioane, avem subwoofere care-ti redau foarte bine toata gama de frecvente joase, pretul in schimb deranjeaza, revenind pe pamant, majoritatea, deci 90% nu-ti redau acel kick pe masura asteptarilor si punct. Se aude ca ,,subwooferul" nu se simte bine acolo. Parca-mi imaginez un Veyron pt drifturi, poate, dar nu rasare, deci imi pare rau, subwoofer pt kickbass, pt mine-s avioane, woofer pt kick ramane discutabil si foarte probabil
ReLLaXX, observ la tine ca totu-i posibil, de acord, in schimb exista categoria de oameni care nu intreaba nimic, citeste, trece la fapte pe cont propriu si iese ghiveci din simplul motiv ca nu-i asa simplu precum suna pe forum.
Chiar n-as incuraja lumea sa-si cumpere subwoofer pt kickbass, ar fi o tampenie, cel putin din punctul meu de vedere.
Referitor la difuzoarele pentru usi, nu ma pasioneaza latura SQ, dar si eu ca tot omul, cel putin le-am ascultat si fiecare difuzor trebuie sa-si faca treaba acolo unde-i conceput sa o faca, nu-i nevoie de vreun ,,hexpert" sa-mi spuna ca pe tweeter trebuie si bass.
P.S faptul ca s-a ajuns din cauza pietei globale, lumea sa creada ca tot ce-i bass se cheama subwoofer, este cel putin trist

Last edited by Stage1; 28-11-11 at 10:38.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-11, 11:57   #9
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Kick bass

Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
ReLLaXX, observ la tine ca totu-i posibil, de acord, in schimb exista categoria de oameni care nu intreaba nimic, citeste, trece la fapte pe cont propriu si iese ghiveci din simplul motiv ca nu-i asa simplu precum suna pe forum.
Si aici cine e devina?

E ca si cum te-ai apuca de un accelerator de particule ca ai vazut la stiri ca se poate
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 28-11-11, 12:43   #10
mytylyn

Stage 1
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 13
Default Re: Kick bass

mda ai dreptate
eu am cerut informatii pt ca nu ma pricep si la noi pe site-uri in limba romana nu sunt f putine date despre kick bass si orice comentariu e binevenit
da ok sunt pro audio si sunt pt cunoscatori dar si eu care nu am habar de detaliile tehnice vreau sa stiu ce si cum si poate sa imi fac un sistem pro chiar daca este "inutil"

faptul ca am aflat ca exista subwoofer pt kick dar sunt scumpe si nerentabil , este un plus pt toata lumea , la fel ne interesem de veyron desi nu o sa ne cumparam niciodata.

daca cineva vrea sa investeasca cateva mii in sistem doar din ce citeste pe forum....so be it
eu stiu ca personal am nevoie de expert si pt tweetere asa ca vreau doar sa fiu informat cu ce as putea face in ce bani am dar sistemul adio trebuie sa lucreze omogen asa ca cu siguranta voi ajunge si la o firma/persoana specializata care sa imi zica ce ii bine si ce nu , ce pot face si ce nu.
mytylyn is offline   Reply With Quote
Old 04-12-11, 15:28   #11
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Quote:
Originally Posted by Stage1 View Post
Daca ajungem sa vorbim de avioane, avem subwoofere care-ti redau foarte bine toata gama de frecvente joase, pretul in schimb deranjeaza, revenind pe pamant, majoritatea, deci 90% nu-ti redau acel kick pe masura asteptarilor si punct. Se aude ca ,,subwooferul" nu se simte bine acolo. Parca-mi imaginez un Veyron pt drifturi, poate, dar nu rasare, deci imi pare rau, subwoofer pt kickbass, pt mine-s avioane, woofer pt kick ramane discutabil si foarte probabil
ReLLaXX, observ la tine ca totu-i posibil, de acord, in schimb exista categoria de oameni care nu intreaba nimic, citeste, trece la fapte pe cont propriu si iese ghiveci din simplul motiv ca nu-i asa simplu precum suna pe forum.
Chiar n-as incuraja lumea sa-si cumpere subwoofer pt kickbass, ar fi o tampenie, cel putin din punctul meu de vedere.
Referitor la difuzoarele pentru usi, nu ma pasioneaza latura SQ, dar si eu ca tot omul, cel putin le-am ascultat si fiecare difuzor trebuie sa-si faca treaba acolo unde-i conceput sa o faca, nu-i nevoie de vreun ,,hexpert" sa-mi spuna ca pe tweeter trebuie si bass.
P.S faptul ca s-a ajuns din cauza pietei globale, lumea sa creada ca tot ce-i bass se cheama subwoofer, este cel putin trist
Exista subwoofere ieftine si bune. In general diferenta intre rezultatul bun si ghiveci sta in instalatie si implementare. Cand vine vorba de subwoofere, in incinta.

Sunt mult prea multe variabile. Un sistem care trebuie sau poate sa sune incet se descurca si cu mai putine cai. Inclusiv in masina. Daca vorbim de aplicatii de putere e cel mai bine sa lasam fiecare difuzor sa-si faca treaba. Si in general, ca sa eliminam cat mai multe din neajunsurile difuzoarelor ajungem sa folosim 3-4 cai. Si atunci face sens, dar dam de alte bube.

Tocmai de asta evit de ceva vreme sa dau sfaturi pe forum. Fiindca omul citeste, bricoleaza si iese un ghiveci, pe care-l recomanda ca fiind ideea ta (sau a mea, depinde). Si nu-i nici bine, si nici normal.

Eu stiu sa-mi fac revizia singur la masina, dar platesc un mecanic sa faca asta. Nu de alta dar eu nu sunt mecanic. Chiar daca mi se pare simplu si pot sa o fac (zic eu, bine).

PS: Sunt multe "chestii" care nu-s nici macar basi. Si tot subwoofer scrie pe el.

PS: Subwoofer nu este difuzorul care "da jos frate" si canta liniar intre 28 si 31 de Hz, cu un varf demn de Termlab. Ala nu e subwoofer, si nu e nimic spectaculos. Americanii ii spun "one note wonder". Fa-l sa faca 140 db la 30 Hz, da sa faca +/-3 db si la (macar) 50 Hz. Atunci devine interesant.

Quote:
Originally Posted by mytylyn View Post

faptul ca am aflat ca exista subwoofer pt kick dar sunt scumpe si nerentabil , este un plus pt toata lumea , la fel ne interesem de veyron desi nu o sa ne cumparam niciodata.
Vezi de ce iese ghiveci? Din lipsa de cunostinte. Tragi concluzii prea repede.

Nu exista subwoofer pentru kick. Exista difuzoare cu care poti sa faci un subwoofer bun, adica unul suficient de liniar incat sa acopere si gama subjoaselor dar sa fie prezent si acolo unde percepi tu kick-ul.

Exista difuzoare cu care poti sa faci un subwoofer bun la preturi rezonabile. Exista si subwoofere gata facute, bune, la preturi rezonabile. Dar randamentul si rezultatul lor depind de instalare si implementare. Un subwoofer care suna genial intr-o masina poate sa sune prost in alta. Si nu e vina difuzorului.

PS: Cand spun ieftin spun in gama 400-1000 RON, noi. Daca vrei mai ieftin de atat...o sa ai ceva mai mult de cautat.

PS: "suna tare" si "suna bine" sunt doua aspecte direct proportionale cu pretul. Cu cat mai mult din cele doua, cu atat mai mare pretul.

Last edited by ReLLaXX; 04-12-11 at 15:41.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -