Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 24-07-11, 13:56   #1
coolcut

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2
Arrow Audio Peugeot 307

Va salut dragi colegi.

Va voi ruga sa ma ajutati cu ceva sfaturi.

Problema, un Peugeot 307. Problema la aceasta masina este prinderea imbecila a difuzoarelor pe fata de plastic a usii, si nu de tabla usii asa cum este normal.
Am schimbat difuzoarele originale cu unele pe componente in fata si simple in usile din spate. Diferenta a fost relativ mica la sunet.

Bun, sa explic in detaliul problema, voi incerca sa caut si poze pentru cei ce nu vizualizeaza ceea ce voi explica. Am difuzoarele prinse de plasticul ala al usii din interior. Daca dai acel panou jos, observi ca pe tabla usii (cea cu gauri) este pusa o folie ca cea de parchet, pentru a nu intra umezeala in butoanele de la geanuri, senzori de air-bag, si tot felul de contacte care mai sunt pe acolo.
Exceptand faptul ca panoul de plastic al usii nu este suficient de rigid pentru a avea un sunet normal, folia de "parchet" din spate se comporta ca o membrana pasiva. Rezultatul? un sunet foarte sec lipsit de orice urma de bass, care la un volum ceva mai ridicat produce tot felul de zbarnaieli provenite de la folia din spate. Sincer sa fiu se aude mai prost ca in Logan varianta stock.

Comparativ, un Citroen C4 cu sistem audio identic, se aude DECENT, singura diferenta fata de 307 fiind prinderea difuzoarelor de tabla usii.

Acum, m-am gandit la mai multe variante de imbunatatire a sunetului. Vreau sa mentionez ca nu vreau decat un sunet DECENT, asemanator Golf 5 stock.

Varianta 1 ar fi sa incerc sa formez un tub din cateva inele de mdf. Un capat sa il prind de partea de tabla a usii, pe celalat sa prind difuzorul care sa nu mai atinga in final de panoul usii, ci sa fie cativa mm mai in spate. In acest fel rigidizez prinderea difuzorului. Mentionez ca difuzorul nu se poate prinde de tabla usii direct pentru ca acolo este o gaura destul de mare, in plus, ar fi diferenta prea mare pana la locul unde este acum, si va suna ca din fundul curtii.

Varianta 2 ar fi sa tratez atat panoul usii cat si partea de tabla cu dynamat sau ceva asemanator si sa las difuzorul unde este prins acum.

Varianta 3 ar fi sa iau 2 difuzoare de 20cm pe care sa le pun pe policioara din spatele banchetei, sa renunt in acest caz la difuzoarele de la usile din spate si punand filtre pe cele din fata sa nu mai dea bass. Insa am inteles ca din cauza greutatii, acea policioara se poate lasa.

Varianta subwoofer iese din calcul, din simplul motiv ca am deseori de carat niste genti care sunt fix calculate sa intre in portbagaj.

De asemeni, vreau ceva sa pot sa fac singur si sa fie cat mai ieftin, din simplul motiv ca nu am bani sa dau pe scule audio sau insonorizari profesionale. In plus, repet, vreau doar un sunet decent si nimic mai mult.

Orice alte variante sau idei sunt binevenite.

Multumesc
coolcut is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 14:03   #2
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Audio Peugeot 307

Varianta 1 si 2(cu mici modificari), te-ai gandit bine...

Last edited by Stage1; 24-07-11 at 14:06.
Stage1 is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 14:07   #3
coolcut

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2
Default Re: Audio Peugeot 307

Multumesc. Varianta 1 si 2 ma duce la un cost de aproximativ 1000 lei. Plus cei 600 dati pe difuzoare....parca e cam scump pentru un sunet decent si nimic mai mult. Daca mai schimb si playerul, ma duce la 2000 lei pentru ca "inginerii" de la PUG s-au gandit la varianta geniala de a prinde difuzoarele pe panoul de platic.
coolcut is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 14:09   #4
Stage1

Stage 5
 
Stage1's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 551
Default Re: Audio Peugeot 307

Poti incerca atunci doar prima varianta, cred ca va fi suficient pentru ceea ce doresti, nu cred ca implica costuri prea mari

Last edited by Stage1; 24-07-11 at 14:12.
Stage1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -